Zazimování zahradní techniky

15.12.2011

Aby mohla veškerá zahradní technika, se kterou v zimě nepracujeme, na jaře zase vyrazit do terénu, je nutné ji před zazimováním věnovat dostatek péče a pozornosti. Před příchodem skutečné zimy je třeba zahradní náčiní řádně očistit a ošetřit olejem, teprve potom jej můžeme uložit k „zimnímu spánku“. Některé stroje, jako zahradní sekačka, však potřebují péče ještě mnohem více.

Zazimování zahradní techniky

Víte, co přesně máte se sekačkou udělat předtím, než ji uložíte do sklepa nebo kůlny? Revize a zazimování zahradní techniky není nic složitého, zvládne to naprosto každý, stačí jen vědět, jak na to. Nejdříve je samozřejmě nutné očistit sekačku od zbytků nečistot, ale poté je třeba se věnovat o něco důmyslnějším úkolům. U benzinové sekačky se před jejím uložením zaměřte na čtyři základní procedury:

Kontrola nebo výměna vzduchového filtru

U benzinových strojů je třeba pravidelně, nejlépe co 25 hodin práce kontrolovat a čistit vzduchový filtr. Stejně tak učiníme i před zimou, v případě, že je to nutné, filtr vyměníme. Zanášení vzduchového filtru je závislé na typu pracovního prostředí, je jasné, že v prašném nebo jinak znečištěném prostředí je nutné provádět čištění filtru častěji. Správná funkce vzduchového filtru je důležitá pro bezproblémový chod motoru. Navíc, pokud se budete údržbě věnovat opravdu pravidelně, dosáhnete snížení spotřeby paliva a také zamezíte vypouštění emisí výfukových plynů.

Kontrola nebo výměna svíček

Zpravidla jednou ročně bychom se měli zaměřit na kontrolu, popřípadě výměnu zapalovací svíčky, aby naše sekačka spolehlivě startovala a šetřila palivo. Jak očistu provést? Od starých svíček odpojíme kabel, vymontujeme je a jejich okolí očistíme od nečistot a prachu. Pokud bychom tak neučinili, mohli bychom nečistoty zanést do spalovací komory. Čištění samotné svíčky provádíme pomocí jemného kartáčku a speciálního čističe svíček (nikdy nepoužívejte abraziva!). Pokud se na svíčce drží špatně odstranitelná špína a zbytky, porcelán svíčky je popraskaný nebo pokud jsou elektrody již spáleny, potom je potřeba svíčku celou vyměnit.

Doplnění stabilizátoru paliva

Také palivo má svou omezenou trvanlivost, mnoho lidí tomu ale nepřikládá žádnou váhu. Pokud nám zůstane v nádrži uskladněné sekačky palivo přes celou zimu, není to nejlepší - může se totiž začít „kazit“. Tomuto procesu je možné zabránit tak, že do paliva přilijeme tzv. stabilizátor paliva, který navíc předchází tvorbě pryskyřičných usazenin v palivové soustavě nebo na důležitých částech karburátoru. Než sekačku uskladníme, naplníme ještě palivovou nádrž, abychom tak předešli kondenzaci vlhkosti a zastavili možnou korozi i tvorbu vodního kamene. Před plněním však přidáme do paliva právě stabilizátor a poté na několik minut spustíme motor. Tak se přísada rovnoměrně rozptýlí po celém palivovém systému. Pokud stabilizátor paliva nemáte a do nádrže jej nepřidáváte, musíte z nádrže sekačky odstranit veškeré stávající palivo. Následně zapněte motor a nechejte jej běžet tak dlouho, dokud se v něm nespálí veškeré zbytky a sám se nezastaví. Dokud je motor ještě teplý, můžete vyměnit olej i olejový filtr, pokud je jím motor vybaven.

Výměna oleje a olejového filtru

Jestliže je motor vaší sekačky vybaven olejovým filtrem, měli byste v něm olej měnit alespoň jednou ročně nebo po 50 hodinách užívání. Olej se vždy vyměňuje za tepla, je však třeba dávat pozor, aby byly svíčky odpojeny a nehrozilo riziko startu. Nejdříve se zaměříme na vyčištění okolí otvoru, aby nám do filtru nenapadaly nečistoty a nejrůznější zbytky. Poté můžeme vyjmout měrku oleje (pokud jí máme). Praktické je, naklonit sekačku svíčkami a filtrem nahoru tak, aby mohl starý olej vykapat do předem připravené nádoby.

Nový olej nalijte do nádržky, ale dávejte pozor, abyste nepřelili. Odpovídající množství oleje bývá uvedeno v manuálu vašeho přístroje. Aby byl výkon motoru co nejlepší, používejte jen certifikované oleje se zárukou, které jsou již ověřené a spolehlivé. Získáte tak lepší ochranu za všech teplot, lepší startování a menší spotřebu oleje.

To je v kostce asi tak vše, co je nutné pro udržení vaší sekačky v dobré formě udělat. Pokud tak učiníte, můžete ji s klidným svědomím uložit na vhodné místo. Sekačka by měla být v suchu, čistotě a dobré je ji také překrýt plachtou. Díky vhodné péči dopřejete nejen sekačce, ale také dalším zahradním pomocníkům, mnohem delší životnost. Po celou nadcházející sezónu si pak budete moci užívat jejich kvality a skvělých pracovních výsledků.

- jap -

Foto: Briggs&Stratton

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu