Stavíme opěrné stěny a palisády

8.5.2014

Teplé skoro jarní počasí láká k drobným úpravám okolo domu i na zahradě. Nabízíme vám jednoduchou technologii na rychlou stavbu opěrné stěny libovolného tvaru z betonových prefabrikátů, jimiž lze zabezpečit sesouvající se terén a zároveň vytvořit efektní kvetoucí stěny.

Stavíme opěrné stěny a palisády

Beton už dávno není jen kus nevzhledného šedého materiálu. Prefabrikované moduly strukturou i barevností dokonale imitují přírodní kámen, jejich montáž je snadná, statická funkce vynikající a přitom dobře harmonizují s okolním prostředím.

Pro opěrnou stěnu, o maximální výšce tří metrů, jsou ideálním stavebním materiálem betonové svahovky běžných rozměrů, což je 45 x 50 cm. Vlastní stavba z betonových svahovek probíhá suchou cestou a začíná u zpevnění povrchu. Pro opěrné stěny vyšší než 1,5m zpravidla postačí betonový základ výšky 0,3 - 0,4 m, přičemž základová spára by měla být v nezámrzné hloubce. Šířka základů je doporučena asi o 200 mm větší než délka svahovek.


Vibrolisovaná tvárnice Luna, Presbeton

Svahovky se kladou na hotový, vyzrálý základ a zasypávají zeminou po každé položené vrstvě tak, aby zasypávka zcela svahovku vyplnila. Tam, kde hrozí výron spodní vody, se u první vrstvy svahovek doporučuje dát pod zasypávku vrstva drenáže (štěrk, oblázky), aby nedocházelo ke zborcení podloží a tím i ohrožení statiky zdi. Zásyp za stěnou musí být až k drenáži vodopropustný, k čemu nejlépe poslouží hrubé kamenivo a jako další vrstva dusaná zemina.

Nižší stěny, resp. zídky lze stavět, tzv. nasucho, na udusaný a rovný terén. Vzhledem k technologii suchého zdění je nezbytné věnovat pozornost umístění dostatečné drenážní vrstvy pro odvedení srážkové vody za i vně zdi.
V závislosti na výšce a zakřivení stěny umožňuje konstrukce svahovek stavět stěny ve sklonu od minimálně 45o až do 75o. Spotřeba je proměnlivá - podle typu a velikosti použitých svahovek - a pohybuje se od 8 do 14 kusů na 1 m2. Univerzální zákrytové desky jsou vhodným zakončením nízkých zídek i vysokých opěrných zdí.


Vibrolisovaná tvárnice-svahovka Luna, Presbeton

Ozelenění zdi rostlinami lze realizovat současně při ukládání vrstev svahovek - pak rostliny dobře usazujte a upěchujte, aby po slehnutí zeminy nevisely jejich kořeny do prázdného prostoru.Plánujete-li výsadbu později po dokončení stavby je vhodné počkat až se zemina (výplň ve vrstvách) slehne. Případné mezery doplňte substrátem.
Nejvhodnějším rostlinným materiálem jsou rozmanité druhy skalniček, okrasných trav a zakrslých dřevin. Možných variant je bezpočet, stačí jen zaměnit suchomilné druhy za rostliny náročnější na vláhu a vhodně doplnit stepními travinami a jehličnany.

Rostliny vhodné pro osázení květinové zídky

Keře: Cotoneaster praecox adpressa a Cotoneaster horizontalis, Cytissus praecox

Nízké trvalky: Alyssum citrinum, Alyssum saxatile, Androsaceae primuloides, Arabis albida fl.pl., Arabis procumbens, Aubretia tauricola, Aubretia hybridy, ianthus caesius carmineus, enothera missouriensis, aronychia serpyllifolia, Satureja montana, Thymus serpyllum albus, Thymus serpyllum splendens, Viola cornuta

Vyšší trvalky: Anthemis dioica, Campanula glomerata, Euphorbia myrsinites, Fillipendula hexapetala, Iberis semperflorens, Iris pumila excelsa, Iris pumila coerulea, Lavandula vera, Phlox setacea atropurpurea, Saponaria ocimoides

 

S palisádou si můžete pohrát

Palisády rozšiřují nabídku o rozměrově menší prvky pro vytváření obrub, záhonů, lemů a menších stěn, které jsou většinou určeny k oddělení okrasné zeleně od pochůzných ploch ve stejné rovině nebo v různých výškách. Umožňují vytvářet libovolné půdorysné tvary, které se mohou měnit podle charakteru terénu. Palisády se vyrábí z vibrolisovaného betonu s hladkým povrchem a fazetou v přírodním, okrovém nebo červeném odstínu.


Betonové květináče imitující dřevo, www.svet-kamane.cz

Při stavbě z palisádových prvků platí několik zásadních kroků, stejně jako u prefabrikátů pro opěrné zdi, Všechny palisády se kladou těsně vedle sebe (nebo za sebou) do betonového lože. Při zabudování je nutné kontrolovat svislost každé palisády. Z důvodu odformování při výrobě má každá palisáda kónicitu v rozsahu 3 až 12 mm v závislosti na zvolené výšce výrobku. Proto je nutné před zatvrdnutím betonového základu fixovat svislost palisád u vrcholu dřevěným nebo plastovým distančníkem (např. obkladačským klínkem. Doporučuje se také nepodceňovat funkci nopové fólie za předpokladu, že palisády byť i jen částečně, budou z jedné strany zasypány zeminou nebo budou zabudovány v místě se zvýšenou vlhkostí.

Autor: -if-

Foto.: archiv firem

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů