Zahrada plná pivoněk

18.5.2005

Kdo ze zahradníků by neznal pivoňky… Stávají se stále oblíbenější okrasou našich zahrad pro své okouzlující barevné květy a nenáročnou péči.

Pivoňky opravdu patří k velmi snadno pěstovatelným kvetoucím rostlinách. Důležité samozřejmě je, aby dostaly vhodné podmínky pro jejich růst a vývoj – to znamená hlavně vhodné stanoviště a správnou hloubku výsadby. Pokud tyto podmínky dodržíme, můžeme se těšit na každoroční bohatě rozkvetlé pivoňky bez nutnosti dělení a přesazování.

Dřevitá nebo bylinná
Při nákupu pivoněk si můžeme vybrat mezi bylinnými nebo dřevitými pivoňkami. Dřevité pivoňky jsou typické polokeře – jejich výhony jsou ve spodních částech zdřevnatělé, nezatahují se na zimu, tak jako bylinné pivoňky, a neuvadají. Na podzim pouze shazují listí. Dřevnaté pivoňky jsou krásné vzrostlé keře, které dorůstají do výšky dvou metrů, kvetou v měsíci květnu a jejich květy se pyšní velikostí až 20 centimetrů a těmi nejkrásnějšími odstíny žluté, růžové, červené a fialové.
Bylinné pivoňky jsou výrazně menší. Dorůstají do výšky 60 až 100, v žádném případě jim to však neubírá na kráse a schopnosti ozvláštnit rozkvetlou zahradu. Bylinné pivoňky kvetou dle jednotlivých odrůd od poloviny května do poloviny června. Pivoňka lékařská a někteří další časně kvetoucí kříženci kvetou již začátkem května.
Květ však není zdaleka jedinou chloubou pivoněk, rovněž jejich listy jsou samy o sobě zdobným prvkem zahrady. Brzy zjara se začínají objevovat tmavě rudé výhony a sytě zelené bohaté listy zůstávají i po odkvětu.

Zásady pěstování
Všechny pivoňky mají rády slunné stanoviště chráněné před větrem a dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Nevhodná pro pivoňky je půda těžká, přemokřená nebo kyselý rašelinný substrát. Dřevité pivoňky bychom měli vysazovat přibližně do stejné hloubky, v jaké původně rostly. Místo očkování by mělo být asi 10 cm pod povrchem půdy. Naopak hlízy bylinných pivoněk by měly být pokryté jen dvou až čtyrcentimetrovou vrstvou zeminy, aby rostliny bujně rašily a bohatě kvetly.   Nejvhodnější dobou pro výsadbu je březen až duben. V našich klimatických podmínkách jsou pivoňky odolné vůči mrazům, je ovšem lepší mladé rostliny na zimu zakrýt chvojím, aby nenamrzl jejich kořenový systém.   Zatímco bylinným pivoňkám se bude dobře dařit v trvalkovém záhoně, dřevité odrůdy sázíme do trávníku nebo do skupiny keřů lemujících zahradu.

TIP:
Pivoňky s bohatými a plnými květy se mohou na jaře pod tíhou dešťové vody sklonit k zemi a musí být odstřihnuty. Existují odrůdy s jednoduchými nebo poloplnými květy, u kterých tento problém řešit nemusíme. Odrůdy Rosendale, Murillo a Krinkled White jsou poloplnokvěté nebo s jednoduchými květy, doby jejich květu na sebe navazují a my se můžeme kochat rozkvetlým záhonem po dlouhé týdny.

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň