Říjen na zahradě: Sklizeň, výsadba a příprava na zimu
Říjnové práce na zahradě zahrnují sklizeň, výsadbu ovocných stromů a zazimování citlivých rostlin. Pojďme společně připravit zahradu na chladné měsíce.
Příroda se začíná zbarvovat do podzimních odstínů a zahrada nám vydává své poslední plody. Práce tedy máme až nad hlavu – nejenže musíme sklidit zbylou úrodu, měli bychom začít také s přípravou zahrady na zimu a pustit se do výsadby okrasných i ovocných dřevin, případně růží. Právě teď je pro to ta nejvhodnější doba. Nezapomeňte také na výsadbu podzimních cibulovin, jako jsou tulipány, narcisy nebo krokusy, které na jaře rozzáří vaši zahradu. Kromě sklizně je vhodné věnovat se péči o trávník, zazimování citlivých rostlin a údržbě zahradního nářadí. Na co ještě nesmíme zapomenout před příchodem studených podzimních dní?
Říjnové práce na okrasné zahradě: Výsadba cibulovin, údržba a ochrana před mrazem
V říjnu už na zahradě příliš kvetoucích rostlin neuvidíme, jediným potěšením jsou pestrobarevné chryzantémy, begonie, případně mochyně. V tomto měsíci bychom měli z půdy vykopat cibule a hlízy některých okrasných rostlin, jako jsou mečíky, dosny či begónie. Cibule a hlízy musíme před jejich uložením důkladně očistit, nechat oschnout a skladovat na suchém, chladném místě s dostatečnou cirkulací vzduchu. Ideální je teplota kolem 5–10 °C. Odkvetlé letničky je třeba ze záhonů odstranit a ty poté zrýt. Zaschlé květy okrasných trav, jako jsou třtina květnatá nebo ozdobnice čínská, ponechte přes zimu – nejenže vypadají dekorativně, ale také chrání rostlinu před mrazem.
Detailně se na cibuloviny můžete podívat v tomto článku
Věnujeme se výsadbě na jaře kvetoucích otužilých trvalek, narcisů, růží, tulipánů, hyacintů či řebříčků. Kořeny růží a dalších citlivějších rostlin přikryjte vrstvou mulče nebo chvojím, které je ochrání před promrznutím.
Říjen je ideální dobou pro výsadbu listnatých i jehličnatých okrasných dřevin. Zasadit můžeme také listnatý živý plot, jehličnatý se doporučuje vysazovat až na jaře. Stávajícím okrasným stromům odstraníme nemocné, zlomené a suché větve. Stálezelené dřeviny je třeba důkladně zavlažovat, aby bez problémů přečkaly zimní období, a kořeny vřesů před mrazy ochráníme jehličnatou hrabankou. Pokud plánujeme založit novou skalku, pak je teď ten pravý čas. Trávník naposledy posečte na výšku 4–5 cm, což pomůže ochránit kořeny před mrazem, ale zároveň zabrání vzniku plísní.
O tom, jak pečovat na podzim o trávník se dočtete zde
Říjnová péče o ovocné stromy a keře: Sklizeň, výsadba a zazimování
V říjnu sklízíme zimní odrůdy jablek a hrušek. Plody skladujeme na chladném a suchém místě v bedýnkách a přepravkách, maximálně ve dvou vrstvách. Ideální teplota pro skladování je mezi 2–5 °C při vlhkosti vzduchu kolem 85–90 %, aby plody nevysychaly. Poškozené plody musíme co nejdříve spotřebovat.
Tento podzimní měsíc je také měsícem výsadby – vysazovat můžeme ovocné stromy, angrešt i rybíz. Před výsadbou nechte stromky namočené ve vodě 1–2 dny, aby lépe zakořenily. Do výsadbové jámy přidejte kompost nebo dobře rozložený hnůj, který podpoří zdravý růst kořenů. Jámy na výsadbu bychom měli mít připraveny již od září. Natlučeme do nich kůly, ke kterým následně stromky přivážeme. Kůly by měly sahat až pod první větve stromů, aby poskytly dostatečnou oporu. Kořenový krček stromků by měl zůstat mírně nad úrovní země, aby se předešlo zahnívání.
Pokud nemáme zahradu oplocenou, musíme kmínky stromků obalit pletivem, čímž je ochráníme proti okusu. Mladé stromky je vhodné natřít bílou barvou, která ochrání kůru před mrazovými trhlinami a slunečním popálením během zimy. Pokud jsou na zahradě staré a nemocné stromy, měli bychom se jich v říjnu zbavit.
Pravidelně zavlažujeme záhony s jahodníky, okopeme je, k rostlinám přihrneme zeminu a položíme na ně netkanou textilii jako ochranu proti mrazům. Před zakrytím je vhodné odstranit staré a nemocné listy jahodníků, které mohou být zdrojem plísní. Textilie navíc omezí růst plevelů.
V říjnu sklízíme také pozdní odrůdy vinné révy. Na dobře chráněných a teplých místech můžeme vysadit i nové rostliny révy.
Podzimní práce na zeleninové zahradě: Sklizeň, příprava půdy a výsadba
V tomto měsíci na zeleninové zahradě sklízíme kořenovou, luskovou, košťálovou a tykvovitou zeleninu. Kořenovou zeleninu, jako jsou mrkev, petržel nebo celer, skladujte v chladném sklepě v bednách s pískem, který pomáhá udržet optimální vlhkost. Tykve a dýně skladujte na suchém, dobře větraném místě při teplotě kolem 10–15 °C.
Po sklizni je třeba prázdné záhony zrýt a připravit je na nadcházející sezónu. Do půdy přidejte rašelinový substrát, písek nebo kompost – písek zlepšuje propustnost těžkých jílovitých půd, zatímco kompost dodává živiny a zlepšuje strukturu půdy. Rašelina pomáhá udržet vláhu v lehkých písčitých půdách. Do míst, kde plánujeme pěstovat cibulnaté či hlíznaté rostliny, zaryjeme chlévský hnůj. Hnůj je ideální pro brambory, celer nebo dýně, které vyžadují hodně živin.
Pokud máme na záhoně ještě nedovyvinutou hlávkovou kapustu či hlávkový salát, necháme je dorůst, ale musíme je před mrazem chránit netkanou textilií. Kromě textilie můžeme použít i nastýlku z listí nebo slámy, která pomůže udržet stabilní teplotu půdy.
Otužilé druhy zeleniny, jako je špenát, zimní pór a další, můžeme nechat na záhoně jen tak a sklidit je až během zimy. Prodloužíte jejich sklizeň, pokud je mulčujete vrstvou listí nebo slámy, která zabrání promrzání půdy.
V říjnu se můžeme pustit ještě do výsadby ozimých druhů česneku a hlávkového salátu. Před výsadbou česneku je vhodné namočit stroužky do roztoku proti plísni (např. sulka), aby byly odolnější vůči chorobám. Pro výsadbu si musíme připravit 10 cm hluboké brázdy, které plodiny ochrání před mrazem a silným větrem.
Vysévat můžeme rovněž kořenovou petržel a černý kořen, které se následně sklízí časně zjara. Kompostujeme veškeré organické zbytky. Posypeme je páleným vápnem, což pomáhá neutralizovat kyselost, a smícháme se zeminou. Starý kompost si můžeme připravit pro použití v následující zahradní sezóně.
Závěr: Připravte svou zahradu na zimu a těšte se na bohatou jarní úrodu
Říjen je důležitým měsícem pro každého zahradníka. Ať už se věnujete péči o okrasné květiny, ovocné stromy nebo zeleninové záhony, právě teď je čas na sklizeň, přípravu půdy a výsadbu rostlin, které vám na jaře přinesou bohatou úrodu. Nezapomeňte také chránit citlivé rostliny před mrazem a věnovat se údržbě zahradního nářadí, které vám příští rok opět usnadní práci.
Pokud vás zajímá, co všechno je potřeba na podzim na zahradě před zimou udělat, podívejte se na tento článek