Proč je výhodné kupovat stromky v kontejneru

15.7.2007

Tradiční postup, kdy zahrádkář koupí sazenici s kořeny obalenými jutovým pytlem je překonán pohodlnějším a šetrnějším způsobem - sadbou z kontejneru. Jsme zvyklí na to, že okrasné keře i stromky jsou běžně na trhu v květináčích, ale jabloň, hrušeň či švestka se v této podobě teprve objevují.

Tato novinka pěstiteli ušetří nejméně rok času: ať už se jedná o ošetřování stromku po výsadbě či bezproblémové ujmutí sazenice. Výhod ovocných stromků v kontejneru je několik: sazenice můžeme upravit řezem ihned po výsadbě nebo až příštím rokem na jaře a sázet stromky lze téměř v každém období vegetace. Všechny stromky - jabloně, hrušně i peckoviny v kontejnerech pěstujeme na slabě rostoucích podnožích, aby řez i tvarování nebylo příliš náročné. U jabloní odborníci doporučují korunu tvarovat na zákrsek nebo vřeteno. 

 
Deset kroků k bohaté úrodě

1. Připravíme si rýč, pytel zahradnického kompostu, dlouhopůsobící hnojivo Osmocote, vázací pásku, kůl, nůžky, nůž, stromový balzám a konev s vodou.

2. Stromek opatrně vyklepneme z kontejneru tak, abychom nepoškodili kořeny a bal. Sázíme-li v suchých letních dnech, namočíme jej přes noc do vědra s vodou, ale většinou to není třeba.

3. Na vybraném místě vykopeme jámu, na dno nasypeme kompost, který vydrží stromku dodávat živiny zhruba 3 měsíce, podle návodu přidáme vícesložkové hnojivo Osmocote (množství 250 g stačí na 5 stromků). Kůl pevně zatlučeme tak, aby jeho horní konec dosahoval nejméně konce kmínku a začínající korunky stromku. 

4. U kontejnerovaných sazenic není úprava kořenů zpravidla třeba. Ale když má stromek v kontejneru již málo místa - poznáme to podle toho, že se kořeny na konci balu stáčejí do kruhu - pak je třeba bal křížem nožem proříznout a bal zespodu trochu načechrat, aby se ke kořenům dostal vzduch.

5. Stromek zasadíme do jamky ke kůlu, rozprostřeme kořeny, zasypeme zeminou a několikrát okolo přišlápneme. Pozor na to, abychom nesázeli příliš hluboko. Dole na kmínku, kde je stromek roubován, nesmí být toto místo zeminou překryto, pak by stromek neplodil.

6. Vsazený stromek zalijeme nejméně dvěma konvemi vody a přistoupíme k zajištění stromku proti vyvrácení. Širokou vázací páskou ovineme kmínek (cca v horní třetině kmínku), překřížíme do osmičky a přivážeme ke kůlu. Pozor – uzlík musí být vždy na kůlu, aby nedocházelo k otlaku kmínku.

7. Nakonec upravíme mísu okolo stromku. K tomu účelu lze využít i drn jako obruba, která zabrání stékání zálivkové vody.

8. Pro správný vývoj korunky je důležitý správný řez: Ve spodní části korunky zkrátíme postranní letorosty na dva až tři pupeny na spodní očko tak, aby výhony nerostly nahoru, ale vodorovně. Hlavní výhon (u jádrovin) zakrátíme na 3 až 5 pupenů, u peckovin řežeme kotlovitou korunku. Další patro zakládáme zhruba po třech letech od výsadby.

9. Po provedeném řezu rány ošetříme stromovým balzámem.

10. Čerstvě vsazený stromek je dobré chránit proti popálení slunečními paprsky. Budete-li sázet stromek již s listy, přehoďte přes korunku starou záclonu nebo netkanou textilii.  

Náš tip na skvělou odrůdu

Jabloně: Průsvitné letní, Daria, Desert, Diadém, Denár,

Hrušně: Williamsova, Clappova, Lucasova

Slivoně : Čačanská, Najbolia, Lapotica

Renklódy: Švestka velkoplodá

Broskvoně : Amsdenova, Flamengo, Red Haven, Sun Haven

Meruňky: Maďarská, Velkopavlovická, Bergeron, Vercot, Karola

Třešně: Napoleonova, Karešova, Burlat

Vinná réva: Tramín 

 
Text: Irena Forejtová

Foto: archiv firmy Fytos

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy