Přesazování a vysazování balkónovek

26.4.2024

Ať už máte velkou zahradu, terasu nebo jen malý balkón, který si chcete osadit kvetoucími rostlinami, úspěch při přesazování a pěstování balkónovek závísí na vhodně zvoleném substrátu a několika základních pravidlech, která byste měli při přesazování respektovat.

Kvalitní zemina je základem úspěchu

Před samotnou výsadbou si připravíme vhodný substrát, nejlépe určený speciálně pro pěstování kvetoucích balkónových rostlin. Ten obsahuje rašelinu, písek a pařeništní zeminu, navíc obohacenou o pomalu rozpustné hnojivo, které rostlinu zásobuje živinami během celého vegetačního období. Kvalitní substrát je míchaný s perlitem nebo granulovaným polystyrenem, jejichž částečky substrát provzdušňují. Před naplněním nádob nezapomínejte na drenáž, která je nutná k tomu, aby měla přebytečná voda kam odtéci. Na drenáž je vhodný drobný štěrk, hrubý říční písek i s kamínky nebo keramzit. Drenáž, alespoň v dvoucentimetrové vrstvě sypeme na dno nádoby a na ni teprve přijde jedna třetina substrátu.   Při plnění nádob počítáme také s tím, že po výsadbě rostlin a první zálivce   se zemina o pár centimetrů slehne.

Předpěstované rostlinky jsme si přinesli domů a co teď s nimi. Máme-li čas je ihned přesadit, lehkým klepnutím zespoda květináče uvolníme kořenový bal a rostlinu zasadíme do truhlíku nebo jiné vegetační nádoby, která má být asi o dva až čtyři centimetry větší než byl původní květináč. Rostlinu s neporušeným balem položíme na dno vysypané substrátem, zeminu doplníme a rostlinu jemně přitiskneme. Nakonec výsadbu důkladně zavlažíme a na několik dnů ji umístíme do polostínu, kde rostlinky zakoření.

Přesazování balkónovek

Balkónovky na slunce i do stínu

Výběr rostlin, které jsou vhodné k založení okenní květinové zahrádky, je poměrně rozsáhlý. Oblíbené muškáty potřebují dostatek slunce, pravidelné přihnojování a zálivku odstátou vodou. Jinak jsou velmi nenáročné, neboť přes víkend snadno zvládnou omezenou zálivku. Vynikající kombinací pro muškáty jsou převislé Plectranthus nebo Helichrysum petiolaris s panašovanými listy, která výsadbě dodají na zajímavosti.

Přesazování balkónovek

Kromě muškátů se na slunci daří surfiniím v různých barevných kultivarech nebo dvojzubci (Bidens) s bohatou násadou žlutých květů. Z dalších rostlin vhodných pro venkovní výzdobu stojí za zmínku letnička neúnavně kvetoucí po celé léto - Brachycome iberidifolia, stejně tak i pestrá paleta rostlin z kolekce Million Bells a zářivé verbeny. Pro vyšší podlaží na balkóny panelových domů doporučujeme úžasně vitální Sanvitali procumbens s množstvím drobných, zářivě žlutých květů. Dobře snáší větrné polohy, občasné nezalití snese bez problémů, neboť snadno a rychle zregeneruje a co je důležité, rostlina má samočisticí schopnost, takže odpadá starost o odkvetlá kvítka.

Květinové truhlíky plné barev si nemusíte odpírat ani na zastíněných balkónech či oknech orientovaných k severu. Ve stínu a polostínu výborně rostou zejména begónie, kysala, netýkavka a tradiční fuchsie, nemluvě o množství trvalek a zakrslých dřevinách.

Na co nezapomenout při přesazování balkónovek

Pro balkónové rostliny je na trhu speciální substrát, který zabezpečí rostlinám vyváženou výživu a optimální podmínky k růstu

Počítejte, že rostliny vyrostou, proto raději zvolte dostatečně velké truhlíky nebo květináče

Do padesáticentimetrového truhlíku se vedou tři až čtyři rostliny

Zalévejte raději méně něž více. Přílišná vlhkost rostlinám škodí, kořeny uhnívají a listy žloutnou. K pěstování balkónových rostlin jsou ideální samozavlažovací truhlíky a hydroponické květináče

Nezapomeňte na pravidelné přihnojování. První měsíc dopřejte rostlinám hnojivo s vyšším obsahem dusíku, později přihnojujte například Kristalonem květ, který obsahuje fosfor a draslík – prvky podporující kvetení.

Dobu květu prodlouží a podpoří pravidelné odstraňování odkvetlých stonků a květů

Své výsadby pravidelně prohlížejte, v případě výskytu chorob nebo škůdců proveďte chemické ošetření. Jaký přípravek použít vám poradí odborníci nebo jej snadno vyhledáte na terminálu chorob a škůdců v řetězcích prodejen Bauhaus

Po výsadbě rostliny otužujte. Během dne je nechte venku v polostínu a na noc je ukliďte domů

Muškáty a surfinie vysazujeme v druhé polovině dubna, protože snesou i pozdní jarní mrazíky, s ostatními druhy balkónových rostlin se vyplatí počkat až po polovině května, kdy nebezpečí mrazů už nehrozí

Autor: Irena Forejtová

Foto: Rašelina Soběslav, Pelargoniumforeurope

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu