Pěstujeme meruňky: Osvědčené rady pro pěstování a bohatou úrodu

4.3.2025 / redakce

Sladké meruňky dozrávají uprostřed léta a jsou odměnou za správnou péči o strom. Aby meruňky dobře rostly a plodily, potřebují teplé stanoviště, vhodnou půdu a pravidelnou údržbu. Jaké odrůdy vybrat, jak strom správně vysadit a kdy provádět řez? Přinášíme osvědčené rady pro úspěšné pěstování a bohatou sklizeň.

Meruňka obecná (Prunus armenicana) je strom náležící do rozsáhlého rodu slivoní (Prunus). Domovinou meruněk je stejně jako u broskvoní střední a východní Asie, především Čína. Do Evropy se meruňka dostala přes Arménii na počátku letopočtu, do Česka se poté rozšířila z Itálie přes Slovinsko, Štýrsko a Rakousy.

meruňky

Jde o vysoký keř nebo malý strom dosahující výšky 6-10 m. Korunu mají značně nepravidelnou, široce oválnou, spíše poněkud širší než vysokou. Větve jsou poměrně rovné, šikmo odstávající, které se větví většinou již velmi nízko nad zemí. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, velmi široce oválné, na vrcholu zřetelně a krátce zašpičatělé. Jsou 5 až 10 cm dlouhé. Meruňky kvetou v březnu až dubnu, květy jsou bílé nebo bledě růžové. Většina odrůd meruněk je samosprašná, jsou však i odrůdy, které jsou cizosprašné. Plodem je kulatá plstnatá peckovice o průměru 4 až 7 cm, má žlutě oranžovou až načervenalou barvu a uvnitř hladkou čočkovitou pecku se třemi rýhami.

Druhy meruněk

Tak jako u všech ostatních druhů peckovitého ovoce existují také meruňky v nejrůznějších odrůdách. Meruňky patří mezi poměrně choulostivé ovoce na pěstování, dnes však existují i nejodolnější odrůdy, které je možné na chráněném místě vysadit i ve vyšších polohách. Podle doby zrání se dělí na velmi rané, rané, středně rané, pozdní a velmi pozdní.

Mezi oblíbené druhy meruněk patří

Meruňka velkopavlovická - jedna z neoblíbenějších odrůd, zraje v červenci

Meruňka Veecot - středně raná odrůda, zraje v druhé polovině července, má středně velké, kulovité plody.

Meruňka maďarská - velmi raná odrůda, zraje v druhé polovině července, má velké, kulovitě oválné plody. Dužina je středně pevná, dobře oddělitelná od pecky.

Meruňka Pinkcot - raná odrůda, plody jsou středně velké, povrch hrbolatý, dužnina je oranžové barvy, tuhá, jemně šťavnatá. Plodnost je velmi brzká a velká.

Meruňka Bergeron - pozdní odrůda, plod dosahuje střední velikosti, povrch je hladký, dužnina je oranžová a tuhá.

Meruňka Harcot - raná odrůda, má středně velké mírně oválné plody, chuť je sladká a aromatická. Zraje v polovině července.

Meruňka Karola - raná odrůda, plody jsou středně velké a hladké. Dužnina je oranžová, středně tuhá, více šťavnatá, sladká, aromatická.

Meruňka Leskora - velmi raná odrůda, plod je středně velký, srdčitý se sladce navinulou chutí. Dužina je oranžová, středně tuhá a dobře odlučitelná od pecky

Pěstování meruněk

Meruňky jsou poměrně náročné na klimatické podmínky. Mají rády teplo, proto se pěstují zejména v nižších polohách, nebo na dobře chráněných místech uzavřených ze severu i přilehlých stran. Ideální polohy pro meruňky jsou v místech, kde roční teplotní průměr přesahuje 8,5 stupňů Celsia a kde nadmořská výška nepřesahuje 250 m. V blízkosti meruněk nikdy nepěstujeme rajčata, brambory ani oves! Půda musí být záhřevná, lehčí až středně těžká, propustná, hlinitopísčitá až písčitohlinitá. Nesnáší půdy těžké, studené a zamokřené, na nich předčasně odumírají.

Meruňky jsou většinou samosprašné, ale i cizosprašné (Goldrich, Vesna) či částečně samosprašné (Veecot). Při výsadbě cizosprašných meruněk by měl růst poblíž nějaký opylovač, nejlépe jiná odrůda meruňky kvetoucí ve stejnou dobu. V případě částečně samosprašné meruňky blízkost opylovače zvýší úrodu. Stromky meruněk pěstujeme na vlastním semenáči nebo na myrobalánu. V těžších vlhkých půdách se dají použít též slivoňové podnože. Úspěšně plodící stromy můžeme vypěstovat i z pecek. Vhodným obdobím pro výsadbu je podzim (polovina října až polovina listopadu), v drsnějších podmínkách je lepší sázet na jaře (konec dubna až začátek května). Stromy je vhodné před výsadbou namočit na noc do vody.

meruňky

Vysokokmeny je dobré sázet ve vzdálenosti 6 m od sebe, zákrsky pak co 4 metry. V případě, že použijeme pro výsadbu slabě rostoucí podnože (např. St. Julien A, Wangenheimova, Pixy), vysazujeme stromky asi 2,5 m od sebe. Po výsadbě je dobré okolí stromků mulčovat, například trávou. Meruňky plodí na jednoletých, tedy loni narostlých výhonech. Tím se tedy řídí i případný řez stromu. Nejjednodušším řešením je ponechat meruňkám stromovitý tvar a v případě potřeby odřezávat pouze odumřelé a nemocné větve. Stromky jednou měsíčně postřikujeme stimulátorem Bio- Algeen S-90. Plody sklízíme co nejpozději, ale nenecháváme je opadat.

Meruňky a účinky na lidské zdraví

Meruňky jsou skvělým zdrojem vitamínu A, vitamínů skupiny B (B1, B2, B6, folát), vitamínu C, E i K, vlákniny, mědi, manganu a draslíku. Jsou v nich obsaženy také karotenoidy, zejména lutein a zeaxanthin, které působí jako silné antioxidanty a jsou tak skvělými pomocníky v boji proti celé škále nemocí. Pravidelná konzumace meruněk dokáže redukovat jaterní onemocnění (steatózu) a chránit tělo před volnými radikály. Jsou skvělou prevencí také před srdečními nemocemi. Meruňky jsou dobrým zdrojem vlákniny a jejich pravidelná konzumace pomáhá předcházet zácpě a zažívacím potížím. Meruňky mohou přispět také k ochraně zraku.

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň