Pěstujeme fuchsie – tanečnice se sladkou sukýnkou a jedlými plody

1.6.2016

Fuchsie jsou květiny, které mnozí pěstitelé nazývají tanečnice kvůli tvaru květu. Víme, že se jim daří ve stínu, že květiny mají pestrou paletu barev, ale ne všichni určitě vědí, že jsou i jedlé a z jejich plodů se dokonce dělá džem.

Květiny k jídlu

Moderní kuchyně prosazuje konzumaci mnoha kvetoucích květin. Nejoblíbenější jsou růže, sedmikrásky, měsíček, fialka, macešky, pampeliška, ibišek, chryzantéma, ale také květy slunečnice, bezu, cukety a dýně.
Fuchsie jsou zatím poměrně neznámé na našich jídelních stolech, ale nemusí to tak být, protože některé kultivary mají jedlé květy i plody, a dokonce i listům se připisují léčivé vlastnosti.

Které z druhů fuchsií jsou vhodné?

Z více než tisícovky druhů a kultivarů se pro pěstování jedlých plodů hodí botanické druhy, které pocházejí převážně z peruánských And. Například Fuchsia corymbifolia, F. excorticata aka, F. magellanica 'Globosa' a 'Tresci', F. procumbens, F. splendens 'Karl Hartweg', F. venusta a F. magellanica. Plody fuchsie chilské (Fuchsia magellanica) mají chuť hroznů, fuchsie ohnivé (F. splendens) mají zase příchuť citronu.
Plody se sklízejí na konci léta. Jsou šťavnaté a chutné a mají v závislosti na odrůdě různou barvu. Nejintenzivnější chuť mají tmavé plody.

Jak vypěstovat plody?

Fuchsie potřebují dostatek vzduchu, prospívá jim časté větrání a světlé stanoviště bez přímého slunce. Zemina musí být kyprá a porézní podobně jako lesní půda. K pěstování lze použít již hotový substrát, nejlépe směs pro balkónové či pokojové květiny. Měla by dobře absorbovat vodu, ne ji však zadržovat příliš, kořeny pak nemohou dýchat a odumírají. Půda má být lehce kyselá až neutrální, s Ph mezi 6,5 až 7. Pravidelná zálivka stačí zhruba jednou za 3-4 dny. Za vegetace fuchsiím prospívá mlžení listů, zvláště za horkých letních dnů.
Jako všechny rostliny ozdobné květem jsou i fuchsie poměrně náročné na živiny, především s vyšším obsahem dusíku. Hnojení ukončíme v září, aby měly fuchsie čas před přezimováním ještě vyzrát.

Důležitý střih

Pokud chcete dosáhnout bohatých květů a odstraňujete odkvetlé květy pravidelně, plodů se nedočkáte. U fuchsií pěstovaných na „ovoce“ je velmi důležitý řez. Je třeba zdvojnásobit počet nových výhonků, které budou mít plody, proto se rostlina sestříhá o třetinu v jarním období. Může se také radikálně sestříhat na výšku 10 cm, je-li to nutné.

Sklízíme úrodu

Plody se sklízejí tehdy, když jsou měkké a dobře chutnají. Používají se hned po sklizni, protože dlouho nevydrží. Pokud je chcete použít později, zamrazte je, spotřebujte na džem, do salátů nebo na koláč.

Jak se dělá marmeláda z fuchsií

Suroviny:
1 kg zralých plodů, půl kila cukru, 2 lžíce vody nebo jablečného džusu, šťáva z poloviny citronu

Příprava:
Svařte vodu s citronovou šťávou a cukrem na mírném ohni, dokud se cukr nerozpustí. Nálev nechte vychladnout a přidejte plody fuchsie. Džem vařte pozvolna, nejdříve na mírnějším a teprve na závěr zvyšte plamen. Jakmile začne kapka marmelády na talířku želírovat je marmeláda hotová. Nalijeme ji za horka do sklenek, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Autor: Irena Forejtová Foto: wikimedia, pbase

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň