Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?

18.2.2017

Borůvky patří mezi nejoblíbenější ovoce pěstované v nádobách. Daří se jim na balkónech i terasách, a pokud zvolíte vhodnou odrůdu, můžete si pochutnávat na plodech bohatých na vitamíny celé léto. Pěstování je poměrně jednoduché a nevyžaduje kromě kyselejší půdy žádnou zvláštní péči. A s výsadbou můžete začít už v březnu.

Výsadba borůvek na balkóně

Pro pěstování borůvek si připravte dostatečně velkou nádobu, zpočátku alespoň o objemu 10 litrů. Po čase byste měli rostlinu přesazovat každé 3 až 4 roky do nádoby větší zhruba o 5 litrů. Na dno nádoby, které musí mít otvor pro odtok přebytečné vody, dejte nejprve 5 centimetrů hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. Borůvka má ráda kyselou, humózní a propustnou půdu, použijte proto zeminu s vysokým podílem rašeliny. Vysazovat můžete dle počasí a odrůdy od února až do listopadu. Pokud se do výsadby pustíte na jaře, sazenice mají možnost do podzimu dobře zakořenit.

Pro umístění nádob s rostlinami vyberte slunné až polostinné místo, ne příliš teplé. Balkónové borůvky potřebují dostatek dešťové vody, ale nesnášejí přemokření. V době vegetace je nejlepší každodenní zálivka. Bal v nádobě udržujte mírně vlhký i v období vegetačního klidu. Rostlinám se bude lépe dařit, pokud je budete pravidelně přihnojovat hnojivem pro rašeliništní rostliny.

Balkónové odrůdy borůvek jsou mrazuvzdorné a bez problémů přečkají zimu venku. Neměli byste je však vystavovat holomrazům. Na zimu raději obalte nádoby netkanou textilií. Máte-li možnost, chraňte rostlinu před silným mrazem umístěním v závětří či chladné kryté místnosti - garáž, světlém sklepě, zimní zahradě apod.

Většina odrůd borůvek je samosprašná, stačí vám tedy koupit pouze jednu rostlinu. Máte-li ale dostatek místa a chcete vyšší výnosy, je lépe pořídit si rostlin více.

Oblíbené balkónové odrůdy borůvek

 Ani na balkóně se nemusíte vzdávat velkých plodů a pravidelných výnosů. Záleží pouze na vhodné odrůdě. Mezi ty nejoblíbenější patří obří borůvka Heidi, Kamčatská borůvka Modrý triumph, Kanadská borůvka Hortblue petite, nebo obří borůvka Emilly.

Odrůda Heidi byla vyšlechtěna ze známé, velmi dobré odrůdy Berkeley a vyznačuje se obřími plody, vysokými výnosy a výrazně silným růstem. Heidi předčí svým vzrůstem, velikostí plodů i výnosy většinu ostatních odrůd. Proto je tato borůvka nejúspěšnější bestseller zahradnictví Starkl. Tmavě modré plody mají šťavnatou aromatickou chuť s vysokým obsahem vitamínu C a jsou velmi vhodné k zamrazení i k zavařování. Rostliny dorůstají do výšky 1,5 metru, jsou mrazuvzdorné a dlouhověké.Ročně plodí přes 10 kg obřích plodů z jednoho keře, a to po dobu až 30-ti let!
V prvních letech po výsadbě nepotřebuje rostlina řez, v následujících letech každoročně odstraňujte odumřelé, nemocné a velmi tenké větve a keř dle potřeby prosvětlete.


Borůvka Heidi

Balkónová borůvka je vyšlechtěna z borůvky Heidi. Koupit si můžete dvouleté rostliny cca 20 – 30 cm vysoké, první květy se mohou objevovat již v první sezóně, do plodnosti nastupuje po řádném zakořenění od druhého roku po výsadbě. Tato borůvka byla speciálně vyšlechtěna pro pěstování na balkonech a terasách tak, aby poskytovala bohatou sklizeň při pěstování v květináčích.

 
Vlevo balkónová borůvka, vpravo obří borůvka Emilly

Velmi oblíbená je kamčatská borůvka Modrý Triumph (Lonicera kamtschatica). Jedná se o samosprašnou borůvka plodící už v polovině května. Výnos z jednoho keře dosahuje až 5 kg. Na rozdíl od běžných borůvek jí vyhovuje jakákoliv půda a nevyžaduje rašelinu. Plody obsahují vysoké množství vitamínu B a C a důležitých minerálních látek a antioxidantů. Plody se hodí k přímé spotřebě, na koláč či domácí džemy. Kamčatská borůvka je mrazuvzdorná a dorůstá až do výšky do 1,5 m.

 
Vlevo kamčatská borůvka, vpravo kanadská borůvka Hortblue Petite

Kanadská borůvka Hortblue Petite  je jediná borůvka na světě, která plodí 2krát za vegetační cyklus. První sklizeň je v červenci, druhá potom začíná v polovině září a trvá až do mrazů. Druhá sklizeň nese větší plody, které jsou jako všechny borůvky doslova nabité vitamíny a dalšími cennými látkami. Odrůda pocházející z Nového Zélandu navíc splňuje i dekorativního funkci. V létě dozrávají modré plody a keř současně kvete bílými květy v dlouhých hroznech. Na podzim ho zdobí zářivě žlutooranžové zbarvení. V dospělosti vytváří kompaktní keř vysoký asi 1 metr. Nejlépe plodí na plném slunci, v mírně vlhké půdě s přídavkem rašeliny. 

Veškeré výše zmíněné odrůdy borůvek si můžete objednat v Zahradnictví Starkl https://eshop.starkl.com/boruvky/, kde získáte také všechny potřebné informace, rady a tipy nejen pro pěstování borůvek. 

Přečtěte si také:
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život

- PR článek -

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy