Listopad na zahradě: Průvodce zazimováním rostlin a přípravou na jaro

7.2.2025 / redakce

Zahrada v listopadu vyžaduje důkladnou péči. Naučte se, jak správně zazimovat rostliny, ochránit ovocné stromy, připravit záhony na jaro a nezapomenout na údržbu zahradního vybavení.

Listopad je obdobím, kdy se zahrada připravuje na zimní odpočinek. I když se příroda ukládá ke spánku, zahradníci mají ještě spoustu práce. Podzimní mlhy zahalují zahradu a poslední listy opadávají ze stromů, ale práce na zahradě ještě zdaleka nekončí. Správná příprava zahrady na zimu zajistí, že rostliny přečkají mrazivé měsíce v dobré kondici a na jaře opět potěší svou vitalitou. Listopad je časem pro zazimování citlivých rostlin, výsadbu ovocných stromů a sklizeň poslední kořenové zeleniny. Nezapomínejte ani na péči o zahradní nářadí a údržbu jezírek. V tomto průvodci se zaměříme na důležité práce v okrasné, ovocné i zeleninové zahradě. Zjistěte, jak správně připravit zahradu na zimu, co zasadit v listopadu a jak chránit rostliny před prvními mrazy.

Jak připravit okrasnou zahradu na zimu: Tipy pro listopadové práce

V listopadu je důležité dokončit výsadbu cibulovin, pokud jste to nestihli v říjnu. Tulipány, narcisy, krokusy a hyacinty je třeba zasadit do dostatečně hluboké půdy, aby přečkaly zimu. Okrasné trvalky, které odkvetly, můžete sestříhnout, ale některé druhy, jako jsou okrasné traviny nebo suchomilné rostliny, je lepší ponechat neporušené, aby chránily přízemní části. Nezapomeňte také na zazimování choulostivých cibulovin, jako jsou lilie nebo řebčíky, které je vhodné přikrýt vrstvou mulče.

Podzimní výsadbou cibulovin se detailně zabýváme v tomto článku: 

V listopadu je také vhodné naposledy posekat trávník na výšku 4–5 cm, aby kořeny nepřemrzly, ale zároveň nedošlo k tvorbě plísní. Odstraňte spadané listí, které by mohlo způsobit zahřívání a tvorbu mechu. Pokud je to možné, provzdušněte trávník a dosijte holá místa. Po provzdušnění je vhodné trávník lehce pohnojit podzimním hnojivem s vyšším obsahem draslíku, které posílí kořeny a zvýší odolnost vůči mrazu.

před zimou odstraníme z trávníku spadané listí
Foto: z trávníku pečlivě odstraníme popadané listí

Stále zelené dřeviny, jako jsou rododendrony, vřesy a vřesovce, je potřeba před příchodem prvních mrazů dostatečně zavlažovat. Ochrana křehkých rostlin před mrazem zahrnuje použití netkaných textilií, chvojí nebo mulče, které pomáhají udržet stabilní teplotu půdy. Růžím je vhodné navršit zeminu kolem kořenů a zakrýt je chvojím, aby byly chráněny před mrazovými trhlinami. Pokud je zima mírná, kontrolujte růže a odstraňte případné plesnivé části, aby se zabránilo šíření chorob.

Choulostivé rostliny, jako jsou jiřiny, begónie nebo mečíky, je potřeba vyjmout ze země, očistit a uskladnit na suchém, chladném místě. Odkvetlé letničky odstraněte a záhony zryjte, aby byly připraveny na jarní výsadbu. Záhony můžete také přikrýt kompostem nebo listím, které působí jako přirozený mulč a chrání půdu před erozí a mrazem.

Vysoké trvalky a mladé stromky chraňte před poškozením větrem nebo sněhem pomocí podpěr a svázání. Skalky je vhodné přikrýt chvojím nebo mulčem, které ochrání citlivější druhy před mrazem. Kamenné prvky ve skalkách je vhodné zkontrolovat, zda jsou stabilní, aby se předešlo jejich poškození mrazem nebo sesuvem.

Rostliny v květináčích přemístěte na chráněná místa nebo do interiéru, kde budou v bezpečí před mrazem. Prázdné květináče očistěte a uskladněte, aby nedošlo k jejich popraskání. Pokud nemáte možnost přesunout květináče dovnitř, obalte je jutovinou nebo bublinkovou fólií, která pomůže udržet teplotu.

Listopad je také ideální doba pro zazimování jezírek a vodních prvků. Odstraňte spadané listí, které by mohlo hnít a znehodnocovat vodu. Pokud máte v jezírku ryby, dbejte na to, aby hladina zůstala částečně otevřená, aby mohly unikát plyny vznikající při rozkladu organické hmoty. Pro menší jezírka je vhodné použít polystyrenové plováky nebo speciální jezírkové ohřívače, které zabraňují úplnému zamrznutí hladiny.

Chcete-li se o podzimní péči o trávník dozvědět více, podívejte se na článek:  

Listopad na ovocné zahradě: Tipy na výsadbu stromků a ochranu úrody před zimou

V ovocné zahradě je listopad obdobím, kdy sklízíme poslední zimní odrůdy jablek a hrušek. Plody je třeba pečlivě protřídit a skladovat na chladném, suchém a větraném místě. Poškozené plody ihned spotřebujte, aby se zamezilo rozšíření hniloby. Během zimy pravidelně kontrolujte skladované ovoce a odstraňujte plody, které vykazují známky hniloby nebo plísně. K uskladnění můžete využít i písek nebo piliny, které pomohou udržet optimální vlhkost a prodlouží čerstvost ovoce.

Listopad je také ideální dobou pro výsadbu ovocných stromů a keřů. Stromky před výsadbou namočte na několik hodin do vody, aby se nasytily vláhou. Jámy na výsadbu je vhodné obohatit kompostem nebo rozloženým hnojem. Po zasazení stromek pečlivě přivážeme ke kůlu a kořenovou oblast zamulčujeme, aby se udržela vlhkost a chránila před mrazem. Nezapomeňte také chránit kmínky mladých stromků před okusem zvěří pomocí pletiva nebo plastových chraňiček. Při výsadbě ovocných stromů zvažte také správné rozestupy mezi jednotlivými stromy, které zajistí dostatek světla a vzduchu pro zdravý růst.

Při výsadbě keřů, jako jsou rybíz, angrešt nebo ostružiny, zkraťte hlavní větve na polovinu, aby se podpořil zdravý růst. Keře po výsadbě dostatečně zalijte a zamulčujte jejich okolí. Nezapomeňte na důkladné přitlačení půdy kolem kořenů, aby nedošlo k jejich vysychání.

Na starších ovocných stromech provádíme zdravotní řez, při kterém odstraníme nemocné, poškozené nebo suché větve. Po řezu ošetřete rány stromovým balzámem, aby se předešlo infekcím. Pro ochranu kmenů ovocných stromů před praskáním kůry způsobeným mrazem a sluncem je vhodné bělit je vápenným mlékem. Zároveň je vhodné odstranit i plody, které zůstaly na stromech, protože mohou být zdrojem chorob a škůdců.

Nezapomeňte také na zazimování jahodníků. Odstraňte staré listy, přihrňte zeminu ke kořenům a zakryjte rostliny netkanou textilií, která je ochrání před mrazem. Před zakrytím se ujistěte, že půda není přemokřená, aby nedošlo k hnilobě kořenů.

Vinnou révu je vhodné před zimou svázat, aby se ochranily její výhony před polámáním. Kořenové části přikryjte mulčem nebo chvojím, abyste je ochranili před promrznutím. V oblastech s tuhými zimami můžete révu také částečně zakrýt půdou, což poskytne dodatečnou izolaci proti mrazu.

v listopadu nezapomeneme na zazimování jahodníků

Listopad na zeleninové zahradě: poslední sklizeň, výsadba ozimého česneku a příprava půdy

Listopad je obdobím poslední sklizně kořenové zeleniny, jako jsou mrkev, petržel, celer a černý kořen. Sklizenou zeleninu je vhodné skladovat v chladných sklepech nebo pískovaných bednách, kde vydrží čerstvá po celou zimu. Tykvovitá zelenina, jako jsou dýně a cukety, by měla být skladována na suchém a chladném místě s dobrou cirkulací vzduchu. Před uložením je vhodné zeleninu důkladně očistit od nečistot a zbytků půdy, aby se snížilo riziko hniloby.

Pozdní košťálovou zeleninu, jako je kapusta, růžičková kapusta a kadeřávek, je vhodné chránit před prvními mrazy netkanou textilií. Tento jednoduchý krok prodlouží dobu sklizně a zamezí poškození listů. Zimní pór, špenát nebo polníček snášejí chladnější teploty, ale při delších mrazech je dobré přikrýt je lehkou vrstvou mulče.

Prázdné záhony je třeba zrýt a obohatit o kompost, rašelinu nebo hnůj. Půda se tak připraví na jarní sezónu. Pokud plánujete pěstování cibulnatých nebo hlíznatých rostlin, je vhodné zapracovat do půdy hnojiva bohatá na draslík a fosfor. Záhony lze také osít rostlinami na zelené hnojení, jako je hořčice nebo peluška, které půdu přirozeně obohatí o živiny a zlepší její strukturu. Pokud máte v zahradě těžší půdu, můžete do ní zapracovat písek pro lepší odvodnění a zamezení zhutnění během zimy.

Listopad je také ideální dobou pro výsadbu ozimého česneku. Připravte si brázdy hluboké asi 10 cm a stroužky česneku vysazujte v rozestupech 8–10 cm. Po zasazení česnek lehce zakryjte vrstvou zeminy a mulčem, který ochrání půdu před mrazem. Kromě česneku můžete vysévat také další ozimé plodiny, jako je špenát, zimní cibule nebo zimní salát, které během zimy zakoření a na jaře poskytnou ranou sklizeň. Vysévat můžete také kořenovou petržel a černý kořen, které se budou sklidit časně zjara. V mírnějších oblastech lze zkusit i výsev ozimého hrachu nebo bobu, které snesou chladnější podmínky a na jaře rychle rostou.

Podívejte se také na článek věnovaný ozimému výsevu

Bylinky, jako je levandule, rozmarýn nebo tymián, je vhodné zazimovat zakrytím chvojím nebo netkanou textilií. Choulostivější druhy lze přemístit do chráněných prostor, kde přečkají zimu. Meduňka nebo máta, které jsou odolnější, mohou na zahradě zůstat, ale v případě tuhých zim je přikryjte listím nebo slámou.

Nezapomeňte také na přípravu skleníků a pařenišť na zimu. Odstraňte zbytky rostlin, půdu dezinfikujte a připravte na jarní sezónu. Skleník můžete také vyvětrat a ponechat otevřený několik dní, aby se snížila vlhkost a předešlo se rozvoji plísní.

Nezapomeňte také na kompostování organických zbytků ze zahrady. Kompost posypte páleným vápnem, které pomáhá neutralizovat kyselost, a promíchejte se zeminou. Starý kompost můžete připravit k použití pro další zahradní sezónu. Do kompostu nepřidávejte nemocné rostliny nebo napadené části, aby nedošlo k šíření chorob v příští sezóně.

Zazimování rostlin z balkónů a lodžií

Stejně tak jako pokojové rostliny, i balkónovky připravíme na vegetační klid. Pro přezimování rostlin z balkónu je důležité světlé stanoviště s nižší teplotou. Těmto rostlinám zpravidla vyhovuje teplota od pěti do deseti stupňů. Pokud jde o konkrétní místnost, může jít o sklep, garáž, nevytápěnou chodbu, schodiště, studený skleník či nevytápěnou zimní zahradu (toto je asi nejlepší řešení). Nezbytný je samozřejmě dostatečný prostor, protože ve stísněných podmínkách je méně světla a rostliny jsou pak častěji napadány chorobami a škůdci. Během teplejších dní je i přes zimu nutné tento prostor občas vyvětrat. Důležité je také pravidelně kontrolovat rostliny na přítomnost škůdců, jako jsou mšice nebo molice, a v případě potřeby použít ekologické prostředky na ochranu rostlin.

Muškátům dopřáváme dostatek světla a prostoru. Nejvhodnější teplotní rozmezí je od 6 do 8 stupňů Celsia a zálivka přiměřená teplotě, což znamená, že muškáty zaléváme zhruba jednou týdně jen tolik, aby zemina nepřeschla. Nesmíme rostlině prostě dovolit růst, pokud se tak stane, ihned omezíme zálivku. Vždy je dobré pelargonie ještě před zazimováním prohlédnout a ponechat jen pěkné a zdravé rostliny. V případě přemokření substrátu je vhodné přidat do květináče trochu písku nebo perlitu pro lepší odvodnění.

na zimu musíme připravit i balkónové rostliny
Foto: na zimu připravte i balkónové rostliny

V tmavších místnostech mohou přezimovat pouze ty druhy, které shazují na zimu listy (durmany, fuchsie). Úplná tma pro přezimování rostlin je však zcela nevhodná. Výjimkou jsou pouze hlízy begonií, jiřin a kan, které očištěné a suché založíme do rašeliny. Na světlo je vyndáme až na jaře, jakmile začnou rašit. Oleandry a verbeny vyžadují světlé místo s teplotami kolem 5 °C, přičemž oleandry lze přezimovat i v chladnějších podmínkách, pokud jsou dobře chráněné před mrazem.

Petúnie a další letničky obvykle nepřežívají zimu, ale můžete je na podzim seříznout a pokusit se je přezimovat na světlém místě s minimální zálivkou.

Nezapomeňte také na zazimování květináčů a truhlíků. Prázdné nádoby důkladně očistěte a uložte na suché místo, aby nedošlo k jejich popraskání mrazem. Pokud květináče nelze přemístit, zabalte je do bublinkové fólie nebo jutoviny, což pomůže ochránit materiál před poškozením.

Péče o zahradní nářadí a vybavení

Listopad je také ideální dobou pro údržbu zahradního nářadí. Všechny nástroje pečlivě očistěte od hlíny a rostlinných zbytků, naolejujte kovové části, aby se zabránilo rezivění, a skladujte je na suchém místě. Dřevěné rukojeti nářadí ošetřete olejem nebo voskem, aby nedošlo k jejich vysychání a praskání.

Sečky a sekačky je vhodné zkontrolovat a naostřit, aby byly připraveny na jarní sezónu. U motorového nářadí, jako jsou sekačky nebo křovinořezy, je doporučeno vypustit palivo nebo použít stabilizátor paliva, aby nedošlo k poškození motoru během zimy. Také zavlažovací systémy vypusťte a uskladněte, aby nedošlo k jejich poškození mrazem.

Nezapomeňte na údržbu zahradního nábytku. Dřevěný nábytek očistěte a ošetřete ochranným nátěrem, kovový nábytek zbavte rzi a chráněte před vlhkostí. Pokud je to možné, uskladněte nábytek na suchém místě.

Před zimou také zkontrolujte skleníky a pařeniště. Odstraňte zbytky rostlin, vyčistěte skla a zkontrolujte těsnění, aby byly připraveny na další sezónu.

Dále je vhodné odpojit a zkontrolovat venkovní osvětlení a elektrická zařízení, aby nedošlo k jejich poškození mrazem nebo vlhkostí.

Závěr: Připravte svou zahradu na zimu

Listopad je období intenzivních příprav na zimu. Správná péče o okrasnou, ovocnou i zeleninovou zahradu zajistí, že rostliny přečkají zimní měsíce v dobré kondici a na jaře se vrátí v plné síle. Nezapomeňte také na údržbu zahradního nářadí a vybavení, které vám usnadní práci v nadcházející sezóně.

Zimní období je také ideální pro plánování změn na zahradě. Věnujte čas rozvržení nových záhonů, výběru nových rostlin nebo modernizaci zahradního vybavení.

Nezapomeňte také na ochranu zahrady před škůdci. Pravidelně kontrolujte přítomnost slimáků, hlodavců nebo jiných nezvaných hostů, kteří mohou během zimy napáchat škody.

Připravte krmítka pro ptáky a zajistěte jim dostatek potravy. Pomůžete tak nejen přírodě, ale zajistíte i přirozenou kontrolu zahradních škůdců.

Kompost udržujte aktivní i přes zimu. Pravidelně ho promíchejte a přikrývejte, aby byl na jaře připraven k použití.

A co je potřeba na zahradě udělat v prosinci? Podívejte se na další článek. 

 

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň