Kompostování krok za krokem: Co (ne)patří do kompostu a jak ho správně připravit

7.1.2007

Ekologické, kvalitní hnojivo pro zahrádku lze získat jen přírodním cestou za přítomnosti živých organismů - půdních bakterií, které se podílí na rozkladném procesu. K tomu je však zapotřebí vědět co a jak můžeme kompostovat.

Co kompostovat?

Nejcennější biohmotou pro získání kompostové zeminy jsou zbytky rostlinného původu (zbytky rostlin, tráva, listí, sláma). Dále kompostujeme odpady živočišného původu, vyjma fekálií (chlévský, králičí či drůbeží hnůj), a ostatní komponenty jako jsou piliny, dřevěný popel, písek, nehašené vápno a vyvezená pařeništní zemina. Zásadně do kompostu nepatří čerstvý oddenkatý plevel (svlačec, bršlice kozí noha, pýr), jehož zužitkování je možné buď po předchozím usušení či ve formě kvašených hnojivých roztoků. Také dřevnaté a snadno kořeňující části rostlin (bez černý, planá růže) nemohou být kompostovány přímo, ale jen po předchozí úpravě v zahradním drtiči. Z hlediska hygieny není vhodné kompostovat napadené části rostlin, kožky či jiné zbytky živočišného původu. Výjimku tvoří kosti, které jsou upotřebitelné pouze mleté, ale i tehdy musí projít zracím procesem. Naprosto znehodnocujícím materiálem jsou chemikálie, plastické hmoty, textilie a papír a neměly by se v kompostě nikdy objevit. K jejich likvidaci jsou výhradně určeny kontejnery na tříděný odpad.                        

Jak připravit biohmotu?

Způsob kompostování rozlišujeme podle toho, jaký materiál máme k dispozici a k jakému účelu jej budeme následně používat. Klasické "hromady" kompostů nenávratně mizí díky zahradním drtičům, štěpkovačům a kompostérům. Strojní zařízení poskytují možnost rychlého zpracování těžko využitelného odpadu. Štěpkovače slouží ke zpracování dřevního odpadu na hrubou drť různé velikosti podle nastavení stroje. Výsledný produkt je vhodný k mulčování, případně dalšímu zpracování na drtičích. Většinou se tato investice vyplatí jen v případě, máme-li větší spotřebu mulčovacího materiálu a blízký zdroj odpadu pilařské výroby. V zahrádkářské praxi jsou rozšířenější drtiče schopné zpracovat kůru, zbytky rostlin i drobnější větve až do průměru 4 cm. Takto zpracovaný odpad je pak využitelný jak pro mulčování, tak pro kompostování.  

Kompostér nebo termokompostér

Trh nabízí kompostéry z dřevěných nebo plastových latí, z kovových sítí v různých provedeních a velikostech. N ádoba kompostéru nemá dno (z důvodu volného styku s půdou a přístupu mikroorganismů, červů a žížal). Kompostéry jsou opatřeny víkem s otočným ventilem pro regulaci prostupu vzduchu, bočními dvířky pro vyjímání kompostu a otvory sloužícími k provzdušňování. Kompostování v takto otevřených kompostérech podpoříme urychlovačem zrání kompostu, který působí jako jakýsi startér, který zrychlí a zefektivní kompostovací proces. Aplikuje se zálivkou na kompostované suroviny.  

Do větších zahrad jsou vhodnější kompostovací sila o velkém objemu. Pomohou například při kompostování posekané trávy a při podzimním zpracování spadlého listí, ale lze je také použít na kompostování běžných odpadů a všech ostatních odpadů ze zahrady. 

Vynikající podmínky pro kompostování splňují uzavřené termokompostéry. Jsou speciálně vyrobeny z izolovaného plastu, který umožňuje rychlé zrání hmoty. Předpokladem pro zkrácený kompostovací proces je jednorázové naplnění nádoby, jinak nedojde k tepelnému efektu, který tlení urychlí.   Proces kompostování proběhne během jedné vegetační sezóny. Výhodou termokompostérů je snadný odběr hotového kompostu dvířky ve spodní části nádoby.

Autor: Irena Forejtová

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy