Jak pěstovat ředkvičky: Praktické tipy pro zdravou a křehkou úrodu

24.2.2025 / redakce

Jak si vypěstovat křehké a chutné ředkvičky? Nejlepší rady pro vaši zahradu

Ředkvička je kořenová zelenina z čeledi brukvovité, která je varietou ředkve seté (Raphanus sativus L.). Ředkvičky mají kulovitý nebo válcovitý kořen, který může být různě zbarvený, nejčastěji je však červený či bílý. Dužnina je bílá nebo s nádechem do růžova. Chuť ředkvičky je pálivá, ale intenzita pálivosti se může lišit. To jestli je hodně pálivá, nebo spíše vodová, závisí na počasí a také na zálivce v období vegetace. Jedlé jsou i listy ředkviček.

ředkvičky

Původ ředkviček není přesně známý, jedna verze tvrdí, že pochází z Číny a Japonska, jiná zase, že z Blízkého východu odkud se rozšířily do Středomoří. V současnosti se pěstují i v mírném klimatickém pásu Evropy i Ameriky.

ředkev

Druhy ředkviček a ředkví

Ředkvičky dnes existují v mnoha druzích, které se od sebe liší velikostí, tvarem, barvou a také svou ostrostí. Známe ředkvičky oválné či kuželovité, červené, červenobílé, bílé, žluté a dokonce i černé. Odrůdy malých ředkviček se dle termínu výsevu rozdělují na velmi rané, polorané a podzimní. Specialitou velkých ředkví je, že jsou určeny pro setí v létě, jsou určeny pro pozdní podzimní sklizně a dlouhodobé skladování. Obecně se dá říct, že ranější odrůdy a odrůdy určené k rychlení bývají kulaté, zatímco letní odrůdy mívají protáhlý tvar (ředkve) – ale není to vždy pravidlem. Pro rychlení a časný jarní výsev se hodí velmi rané odrůdy, pro venkovní pěstování zase polorané a podzimní odrůdy ředkviček.

Oblíbené odrůdy:

Rampouch – poloraná odrůda s dlouhými bílými plody, ideální pro postupný výsev
Primara F1 – hybridní odrůda, odolává vybíhání do květu, vhodná pro jarní i podzimní výsadbu. Má pravidelné kulaté plody červené barvy a křehkou bílou dužinu.
Cherry Belle – raná kulatá odrůda jasně červené barvy s bílou, křehkou dužninou, plody mají až 2,5 cm a mají vynikající chuť, určená pro jarní či podzimní výsev
Japana - dlouhá, válcovitá, bílá ředkev, která dorůstá až do 40 cm, má jemnou dužinu a lahodnou, šťavnatou chuť
Jarola F1 – bílá ředkev s nazelenalým krčkem určená k okamžitému konzumu, je možné ji pěstovat celoročně
Černá ředkev - zimní ředkev, určená ke skladování, tvoří ji kulovité plody široké 5–9 cm, bílá kompaktní dužnina je po rozříznutí až hvězdicovitě mramorovaná. Ředkev má výraznou chuť.

ředkev

Pěstování ředkviček a ředkví 

Ředkvičkám se nejlépe daří na prosluněné písčitohlinité půdě, která má mírně kyselé až neutrální pH (6,5 až 7,0). Půda musí být dobře prokypřená a bohatá na humus a živiny. Ředkvičky jsou dosti háklivé na nadbytek dusíku. Než vysejeme semena, je dobré půdu prokypřit a obohatit kompostem. Ředkvičky můžeme do vytápěného skleníku či pařeniště vysévat už v půlce února. Vyséváme do sponu 10 x 10 cm, výsev nepřehušťujeme. Substrát udržujeme stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. Při vysoké vlhkosti jsou rostlinky napadány plísněmi a hnilobami. Takto zasazené ředkvičky můžeme sklízet již koncem března.

ředkvičky

Pokud chceme ředkvičky vysazovat do volné půdy, začneme s ním v polovině dubna. Sklizeň pak probíhá po celou sezónu a sklízíme až do prvních mrazíků. Možný je však také pozdní výsev, kdy sadíme ředkvičky až ve druhé polovině srpna. Ideální je v takovém případě spon 15 x 20 cm. Vegetační doba je 32 až 36 dní, sklizeň začíná v září. Ředkvičky obecně vyžadují včasnou sklizeň, jinak plody dřevnatí, nebo rostlina vykvétá.

U ředkviček je třeba dát pozor na choroby, jako je padání klíčících rostlin. Jde o houbovou chorobu, která se rozvíjí v hustých a vlhkých porostech. Tento problém je možné vyřešit řídkým výsevem a mírnou zálivkou. Pokud dojde k praskání plodů, pravděpodobně jste rostlinám nezajistili pravidelný přísun vody. Pravidelná zálivka také zabraňuje napadení ředkviček dřepčíkem, který během sucha okusuje listy.

ředkvičky

Ředkvičky, ředkve a účinky na lidské zdraví 

Ředkvičky příznivě působí na lidské zdraví. Hořčičné oleje, které jsou v nich obsaženy, chrání tělo proti škůdcům a působí antibakteriálně a antimykoticky. Jsou skvělou zeleninou pro všechny, kdo trpí na nadýmání, zabraňují průjmům, podráždění střev i vážným střevním onemocněním. Zároveň však díky vysokému obsahu vlákniny podporují střevní peristaltiku a pomáhají tak k rychlejšímu vylučování škodlivých látek z těla. Odstraňují zácpu a ochablost střev. V ředkvičkách je obsaženo také velké množství kyseliny listové, vitamínu C a selenu, který je důležitý pro imunitní systém. Ředkvičky také dezinfikují sliznice, rozpouští hleny, čistí nosohltan a mají preventivní účinek proti infekcím. Stejně tak preventivně působí proti žlučovým, ledvinovým a močovým kamenům. Navíc jsou nízkokalorické, neobsahují téměř žádný tuk a lze je tak využívat ke snižování nadváhy. Ředkvička má nízkou kalorickou hodnotu (400kJ na 500g).

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů