Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem

2.3.2020

Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.

Dlouhé, horké a suché léto, kdy prší opravdu zřídka a teploty atakují tropické hodnoty, netrápí pouze zemědělce a farmáře, ale i drobné pěstitele, kteří si pěstují na zahradách a balkónech ovoce, zeleninu nebo okrasné květiny a dřeviny. Krátkodobý nedostatek vláhy se dá vyřešit samozavlažovacími truhlíky, při delším výpadku je substrát už natolik vyschlý, že může dojít k úhynu rostlin. Zejména zelenina je na nedostatek vody velmi náchylná. První projevy je opadávání listů a v době kvetení také ztráta květů. Pokud má již zelenina nasazené plody, může dojít vlivem nedostatku vláhy k opadávání plodů a nízkým výnosům.

Proto byl po dlouhodobém výzkumu Mendelovy univerzity a společnosti Rašelina Soběslav vyvinut substrát, který pomáhá lépe hospodařit s vodou. Jmenuje se Revitalizační organický substrát a jeho hlavní předností je obsah minerálů, které nasáknou a zadrží větší množství vody a živin.

Revitalizační substrát

Díky revitalizačnímu substrátu získají rostliny vláhu i živiny během nepříznivého období a mnohem lépe odolávají vysokým teplotám i nízké vlhkosti vzduchu. Rostliny jsou také odolnější vůči chorobám.

Součástí substrátu jsou také dlouhodobá hnojiva, která uvolňují živiny postupně v průběhu celého vegetačního období, čímž se sníží potřeba rostliny dále přihnojovat i náklady na doplňková hnojiva.

Do revitalizačního substrátu byl přidán také rašelinový extrakt s mořskou solí, známý také jako Algahumin, který podporuje rychlost a efektivitu příjmu živin rostlinami. Algahuminy se hojně využívají jako přírodní rostlinné stimulátory růstu a podporují také regeneraci rostlin.

Použití revitalizačního substrátu

Revitalizační organický substrát lze použít pro jakékoliv okrasné a balkónové rostliny (do truhlíků, nádob na terase), dále pak pro zeleninu v nádobách, ve skleníku i vysázenou do záhonu. Pokud vysazujeme do nádob, postupujeme jako v případě jakéhokoliv jiného substrátu a vysazujeme přímo do něj. V záhonech se doporučuje smíchat původní zeminu s revitalizačním substrátem v poměru 1:1.

Revitalizační substrát

Připravte se na sezónu už nyní, protože co nevidět budete přesazovat předpěstované rostlinky do skleníku nebo fóliovníku a už byste měli mít revitalizační organický substrát připravený k výsadbě.

Více informací najdete na stránkách www.raselina.cz, revitalizační substrát si můžete objednat přímo v eshop.raselina.cz.

- PR článek - 

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?