Vlastní potok na zahradě

26.4.2006

Mít vlastní potok na zahradě je rozhodně netradiční záležitost a nepoštěstí se to každému. Potok lze získat buď tak, že si koupíte pozemek, kterým potok již protéká nebo si vybudujete potok vlastní - umělý.

Přírodní potok vás sice nic nestojí, zato vás může potůček nepříjemně překvapit při jeho prvním rozvodnění. Vybudování umělého potoka není jednoduchou záležitostí a mělo by být úkolem spíše pro zahradního architekta než pro nadšeného domácího kutila.

Při úvahách o budování vodního díla je velmi důležitá otázka financí. Cenu ovlivňuje nejen délka potoka, ale také terénní úpravy a použité materiály. Zvažte tedy, kolik jste do výstavby ochotni investovat. Umělý potok vás může přijít na dvacet, ale také na dvě stě tisíc korun.

Umístění potoka
Zurčící vodní dílko nelze na zahradu umístit kamkoliv. Voda logicky nepoteče do kopce a příliš velký sklon vytvoří z potoka spíše vodopád. Aby voda v potoce příjemně protékala, potřebujete sklon alespoň 2 až 4 %. Potok začíná prameništěm a v nejnižším budě vtéká do libovolně velkého jezírka. Cyklus je pak uzavřen podzemním vedením, které zajišťuje dopravu vody zpět do prameniště. Umístění potoka pak nejlépe oceníte na místě, na které uvidíte například z terasy, chodníku apod. Schovávat tekoucí vodu na zastrčené a těžko přístupné místo jsou vyhozené peníze, protože potok je především nevšední zahradní dekorací.

Vodu zpět z jezírka do prameniště lze dostat jedině pomocí čerpadla. Čím větší je sklon pozemku, tím výkonnější čerpadlo budete potřebovat. Směrodatná je také délka potoka a množství vody, které bude potokem protékat. Běžný výkon čerpadla je 3 až 10 metrů krychlových za hodinu. Vhodné je opatřit čerpadlo také mechanickým či i biologickým filtrem.

Postup stavby
Trasu potoka je vhodné si nejprve vyznačit. Minimální šířka koryta by měla být 1 metr a hloubka alespoň 30 centimetrů. Dno potoka by mělo vytvářet přirozené prohlubně   a hrany, přes které voda přetéká. Pozor ovšem na to, aby přepady nebyly výše nežli terén. Vytvarované lože potoka byste měli zbavit všech ostrých předmětů a nasypat do něj vrstvu jemného písku. Na písek přijde ochranná geotextilie a folie. Rozmístěním kamenů dotvoříte konečnou podobu potoka. Větší kameny vytvářejí vodě přirozené překážky, zbývající plochy vyplní valounky. S kameny si opravdu pohrajte, neboť právě ony dají tekoucí vodě neopakovatelný ráz. Možností je nespočet od plynulých přechodů až po kaskádovité přepady.
Hadice uložená pod zemí, kterou proudí voda zpět do prameniště, musí mít rovnoměrný spád, aby v ní ani po vypnutí čerpadla v zimě voda nezamrzla.
Při budování potoka nezapomeňte na vodní a bahenní rostliny, které z umělého vodního díla udělají přirozenou součást zahrady.

Foto: archiv firem Oase, Stema

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň