Teakový zahradní nábytek odolá dešti, sluníčku i roztočům

13.10.2005

Už jsme si povídali o nábytku ratanovém i bambusovém. Dnešním tématem bude další typ dřeva, které je velice vhodné zejména pro venkovní účely - a to dřevo teakové.

Teakové dřevo se získává z teakového stromu Tectona grandis, kterému se u nás říká dub indický. Jak už tento název napovídá, rostou tyto stromy v Indii, ale nejen tam. Najdeme je i v Indonésii, Americe a Africe.

První teakové plantáže vznikly na indonéském ostrově Jáva a dřevo se používalo zejména pro stavbu lodí a vesel. Teakový strom se dorůstá výšky okolo 40 metrů a obvodu okolo tří metrů. Nejlepší kvalitu má dřevo z dospělých stromů starých 60 až 90 let, proto se těží zejména v tomto období.

Dřevo z teakového stromu má totiž několik pozoruhodných vlastností. Je velice tvrdé a přitom lehké a je obzvláště odolné proti různým povětrnostním vlivům - nevadí mu sluneční paprsky, vítr, déšť ani sníh, je odolné i proti mrazu a dokonce i vůči plísním a škůdcům napadajícím dřevo. I v nepříznivých podmínkách vydrží teakové dřevo nepoškozeno, nezborceno a neroztřepeno dlouhá léta, a to dokonce i bez jakéhokoliv ochranného nátěru.

Nábytek z teakového dřeva je medově nazlátlý, postupem času však mění barvu na stříbřitě šedou. Někteří lidé upřednostňují původní žlutohnědou barvu, jiným se více líbí šedý nádech. Barevné změny však nemají naprosto žádný vliv na kvalitu dřeva, jde jen o estetický fakt. Přeměně na šedou patinu se dá ubránit ošetřováním dřeva speciálními čisticími prostředky a znovunapuštěním teakovým olejem, jehož vytrácením k barevným změnám dochází.

Nečistot zbavíme teakové dřevo vlažnou vodou a mýdlem, přičemž bychom měli skvrny stírat po létech dřeva, abychom nenarušili jeho strukturu a vykreslení. Ošetřovat by se měl nábytek jednou za rok, u zahradních kusů ideálně na jaře po zimě, během které může díky svým dobrým vlastnostem stát venku. Každý výrobce teakového nábytku prodává také potřebné přípravky včetně již zmíněného teakového oleje, který se ze dřeva postupem času vytrácí a je třeba jej doplňovat.

Teakový nábytek je o něco dražší než ten klasický dřevěný, díky vysoké odolnosti, dlouhé životnosti i pěknému vzhledu se však určitě vyplatí do něj investovat. Mnozí výrobci navíc na obzvláště kvalitní odrůdy teaku poskytují i patnácti- či dvacetiletou záruční lhůtu.

Autor: efa

Články s podobnou tématikou
Objevte kouzlo ratanového nábytku
S bambusovým nábytkem na věky
Dlažba ze dřeva
Čas grilování je tady!

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy