Rajčátka na balkóně

13.7.2008

Také často slyšíte názor rodiny, že si na balkóně hýčkáte jen kytičky, ale ty že jíst nedají? Snadná pomoc. I v truhlíku nebo velkém květináči se dá vypěstovat něco dobrého. Kromě bylinek a koření můžete vysadit alespoň minirajče a bude po protestech proti kytičkám.

Rajčátka na balkóně

Kde se rajčatům bude dařit?

Nejlépe rajčata rostou na slunném balkóně chráněném před deštěm i větrem. Mají poměrně mělký kořenový systém a z toho důvodu potřebují vždy oporu a hlavně, propustnou a dobře zásobenou půdu živinami. Proto je pro výsadbu na balkón vhodný speciální substrát určený pro pěstování plodových zelenin. Co je v takové půdě tak zázračného? Především optimální složení živin, na něž při nedostatku rajčata reagují špatným kvetením a nasazováním plodů. Častou pěstitelskou chybou bývá přehnojování rostlin dusíkem, ale ten rajčata využijí jen v době od začátku kvetení do násady plodů. Pak přichází na řadu draslík, který se“stará“ o velikost a příjemnou chuť rajčat. Kromě těchto živin jsou rajčata velmi citlivá na chlór, který některá hnojiva obsahují, proto se rostliny doporučuje hnojit speciálním biominerálním hnojivem na rajčata, například Agorminem nebo Hoštickým hnojivem.

Návod na výsadbu

Pro rajčata je vhodnější volit keramické nádoby nebo terakotové květináče než plastové truhlíky, které se rychle přehřívají. Určitým řešením je do plastového truhlíku vložit pás polystyrénu, který působí jako určitá izolace proti přehřátí vnějších stěn truhlíku. Ještě před naplněním nádoby substrátem je důležité myslet na odtokový otvor a důkladnou drenáž. Dno je dobré pokrýt vrstvou štěrku, kamínků či keramzitu. Počítejme také s tím, že substrát se po první zálivce slehne asi tak o dva centimetry. Sazenice do truhlíku nebo nádoby umístíme asi čtyřicet centimetrů od sebe, aby rostliny měly dostatek prostoru. Při koupi si vybírejme pěkně prokořenělé nevytáhlé sazenice se zdravými listy. Pozorně si prohlédněme rub listů, kde mohou být již vajíčka mšic. Takové sazenice samozřejmě nekupujeme.

Další péče o rajčata spočívá v pravidelné zálivce, přihnojování vícesložkovými hnojivy v kapalné formě a samozřejmě, pravidelné sklizni. A dvě dobré rady na závěr: rajčata nikdy nezalévejte na listy, ale spodem. Pokud zpozorujete praskání plodů, omezte zálivku.

Odrůdy rajčat pro pěstování v nádobách

Výběr vhodných odrůd pro pěstování na balkónech a terasách se v poslední době rozšířil o řadu minirajčat nebo nízkých keříčkových. Rajčátka Minigold jsou ranou odrůdou, která přináší bohaté hrozny drobných žlutých plodů příjemné, lahodné chuti. Jiná odrůda keříčkového typu Vilma, má velmi nízký vzrůst a je určena pro pěstování v truhlících na balkónech. Její drobné kulaté plody červené barvy působí velmi dekorativně. Pokud máte raději větší rajčata, vysaďte keříčkovou odrůdu Karla. Plody jsou ploše kulovité, s intenzivně červenou barvou dužiny a výrazným aroma. A aby výběr nebyl tak fádní, můžete rajčatovou minizahrádku obohatit převislým rajčetem s třešňovými plody s lahodnou nakyslou chutí. Odrůda je dostupná ve dvou barevných variantách – Tumbling Tom Red s červenými plody a Tumbling Tom Yellow s plody žlutými. Rostlina bohatě větví, proto se doporučuje občas odstranit část výhonů, aby se keřík prosvětlil.

Autor: Irena Forejtová

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů