Pěstujeme maliny: Osvědčené tipy pro výsadbu, péči a bohatou úrodu

4.3.2025 / redakce

Maliny patří mezi nejoblíbenější ovoce a jejich pěstování zvládne každý zahradník. Jak správně vysadit maliník, zajistit mu ideální podmínky a pečovat o keře, aby přinášely bohatou úrodu? Přinášíme osvědčené tipy pro výsadbu, řez i sklizeň sladkých a šťavnatých plodů.

Maliny jsou plody až 2 metry vysokého listnatého opadavého keře z čeledi růžovité s názvem ostružiník maliník (Rubus idaeus Linné), který bývá někdy nazýván též maliník obecný. Z keře vyrůstají pruhovité výhony, listy jsou 3–7četné, jasně zelené, střídavé a lichozpeřené, květy bílé, oboupohlavné a pětičetné. Maliník kvete v období od května do července. Maliník je rostlinou původem z Evropy, již v dávných dobách byl však rozšířen i v Asii, včetně Japonska. V současnosti se vyskytuje v celém mírném pásmu severní polokoule, je možné na něj narazit v oblastech od nížin po hory. Roste zejména ve světlých lesích, na mýtinách a slunných stráních.

Plodem jsou maliny, které jsou souplodím drobných peckovic na květním lůžku. Každá peckovice obsahuje jedno semeno. Maliny jsou velké cca 1,5 cm, mají červenou barvu a sametový povrch. Dozrávají v červenci a že jsou zralé poznáme podle toho, že jdou snadno odloupnout od květního lůžka. Maliny je možné konzumovat syrové, ale dá se z nich vyrobit také kompot, marmeláda, džem, mošt, sirup či šťáva.

maliny

Druhy malin

Maliny nemusí být jen červené, ale setkat se můžeme se žlutými, nebo třeba černými plody. Mezi populární červenoplodé odrůdy patří Ada, Heritage, Ljulin, Medea a ze žlutoplodých se oblibě těší například Apricot. Maliníky rozlišujeme také podle toto, jestli plodí jen jednou za rok, nebo mohou plodit po delší sezonu. Jednou plodící maliník přinese úrodu počátkem prázdnin, zatímco dvakrát plodící (tzv. remontantní) maliník plodí převážně ve dvou vlnách - začne v červenci nebo srpnu a často plodí až do října.

Mezi oblíbené kulturní odrůdy maliníku patří:

Jednou plodící (letní): Granát, Lloyd George, Rubín, Veten, Zeva II.
Dvakrát plodící (remontující): Ada, Heritage, Ljulia, Medea, Lloyd George,

Pěstování malin
Mladé sazenice maliníku můžeme koupit v odborné prodejně nebo pěstební školce. Sazenice jsou většinou usazeny v kontejnerech, ale setkat se můžeme i s rostlinami prostokořennými. Ty je třeba před výsadbou řádně namočit a zastřihnout jim kořeny. Maliníky jsou nenáročné a otužilé keře, i několik málo výhonů se nám odvděčí úrodou. Mají rády slunná stanoviště s dostatkem vláhy a těžší půdu s optimálním pH 5,6 až 6,5. Pozemek před výsadbou poryjeme, přidáme uleželý nebo granulovaný hnůj, kompost a základní minerální nebo organo-minerální hnojivo pro drobné ovoce. Maliníky nesnášejí chlór, hnojiva s obsahem chlóru jsou proto zcela nevhodná. Maliníky hnojíme ve třech dávkách - brzy zjara, v polovině května a ještě po sklizni.
Maliny se často pěstují u nějaké opory.

U malin je důležité dobře provést řez, který se liší podle toho, zda jde o maliny jednou plodící, nebo remontující. U jednou plodícího maliníku seřízneme plodné výhony hned po sklizni a odstraníme slabé výhony. Zbytek ponecháme, na keři by mělo zůstat 8 až 10 výhonů, na nichž bude v příštím roce úroda. U nových sazenic však výhony nijak radikálně nezkracujeme, pouze dle potřeby zkracujeme poškozené části.

U remontujícího maliníku seřízneme všechny výhony těsně nad zemí před příchodem mrazů,případně během listopadu. Nejpozději je nutné tento radikální řez provést před příchodem jara. Na jaře pak keř začne obrážet a na nových výhonech se objeví úroda. Novou sazenici remontující odrůdy po výsadbě zkracujeme do jednotné výšky kousek nad zem. Po výsadbě je třeba rostliny pravidelně zalévat, díky čemuž rychle prokoření. V nejbližší sezóně se objeví úroda. Maliník bývá napadán malinovníkem plstnatým, bejlomorkou ostružinovou a několika druhy mšic. Jsou náchylné také na virózy, jako je šedá hniloba malin či odumírání malin.

maliny

Maliny a účinky na lidské zdraví

U malin byly zjištěny antioxidační a antimikrobiální účinky, které jsou podmíněny vysokým obsahem látek ellagitaninů. Čím sytější má malina barvu, tím více antioxidantů obsahuje. Plody maliníku obsahují jednoduché cukry, minerální látky, jako je vápník, hořčík, fosfor, železo a draslík, dále velké množství vitamínu C, vitamín A, vitamín P, karoten a vitamíny skupiny B. V malinách se nachází také pektin, barviva, organické kyseliny, jako je kyselina jablečná, vinná, citrónová, mravenčí a salicylová, glykosidy a silice. Pecičky v plodech obsahují cca 16% žlutozeleného oleje.Díky vysokému obsahu zinku jsou zrníčka malin považovány také za silné afrodiziakum. Maliny jsou žlučopudné a močopudné, doporučují se proto při revmatismu a některých ledvinových a jaterních chorobách. Jsou vhodným léčebným prostředkem při očních potížích a poruchách vidění. Příznivě působí rovněž při anémiích, nachlazení, snižují krevní tlak, odbourávají cholesterol, podporují imunitu a čistí střeva.

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň