Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Většina stromů a keřů kvete na jaře, dokáže-li ale některý z nich svými květy opravdu okouzlit, pak je to magnolie. Její květy, nejčastěji růžové barvy, zdobí zahradu dříve než ostatní dřeviny a také dříve, než samotná magnolie rozvine listy.
S magnolií se nejčastěji setkáme v tropickém podnebném pásu Střední a Jižní Ameriky a také v jihovýchodní Asii. Český botanický název je šácholan, latinské jméno dal rostlině francouzský botanik Pierre Magnol. Rod šácholánů čítá asi 210 druhů rostlin. Fosilní pozůstatky magnolií ukazují, že tyto prastaré kvetoucí stromy a keře se objevily už v druhohorní křídě. Vyvíjet se tedy začaly dávno před objevením včel, a proto jsou jejich květy přizpůsobené opylování brouky.
Pěstování šácholanu neboli magnólie
V tuzemských zahradách jsou magnolie vnímány jako jedny z nejkrásněji kvetoucích stromů a poslové jara. Kvetou velmi časně, v době, kdy na ostatních stromech teprve pučí lístky. Výsadbu provádíme na jaře (od března do května) nebo na podzim (od září do listopadu) do výživné, lehce kyselé půdy. Magnólie mají rády slunné a chráněné stanoviště. Jsou mrazuvzdorné až do -23 °C. ale na zimu je lépe rostlinu přihrnout vrstvou mulče.
Magnólie mají ploché a mělce rozprostřené kořeny a nesnášejí obdělávání půdy. K dobrému růstu potřebují hlubokou živnou půdu a dostatek vláhy. Některé druhy dorůstají výšky až 8 metrů, nejčastěji je to však mezi 3 až 5 metry. Velmi bohatě rostou keře do šířky.
V českých zahradách se nejčastěji setkáme s Magnólií soulangeana. Tato magnólie kvete velkými růžovými květy a dorůstá výšky až 5 metrů. Šácholany jsou obecně velmi málo náročné na péči a snesou i větší znečištění ovzduší vlivem exhalací. Řez magnólií není nutný, a pokud to není potřeba, neprovádíme jej vůbec. V zahradách nejvíce vynikne keř jako solitér.
Magnólie jsou využívány nejen k dekoraci, ale setkáme se s nimi také v tradiční čínské medicíně a v lékařství. Lihový extrakt z kůry magnólií se používal v Číně i Japonsku jako desinfekční prostředek. V dentální hygieně se extrakt používá pro své antibakteriální účinky a brání vzniku zubního plaku. Některé látky obsažené v magnóliích a jejich účinky jsou stále předmětem výzkumu. Ukazuje se, že dokážou způsobit destrukci rakovinných buněk v nádorech a zastavují růst tumorů.
Magnólie – barvy a vůně
Nejčastěji pěstované druhy kvetou světle růžovými květy, v zahradnictvích se setkáme i s druhy kvetoucími žlutě, nachově nebo fialově. Velmi příjemná je také vůně magnolie, která je spíše jemná, svěží, připomínající vůni jasmínu a pomerančových květu. Intenzita její vůně však není taková, aby se jejich extrakt používal při výrobě parfémů. Vůně magnólie, se kterou se můžeme v kosmetickém průmyslu setkat, je vyráběna uměle.
Pokud si chcete i vy vysadit na zahradě tento půvabný a na jaře nepřehlédnutelný strom, nyní je ideální čas k jeho nákupu a výsadbě. Rostliny se prodávají v kontejnerech a objednat si je můžete i přes internet na https://eshop.starkl.com/magnolie/. Vsaďte však na prověřené pěstitele a prodejce, např. Zahradnictví Starkl.
Přečtěte si také
Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
- PR článek -