Nová generace květináčů

15.9.2005

„Obalů na květiny“ je na trhu tak široká škála, že si může vybrat téměř každý. Použité materiály se neustále zdokonalují, tak aby lahodily oku a zároveň odolávaly co nejvíce povětrnostním i jiným vlivům.

Nejčastěji používanými materiály jsou stále pálená hlína a keramika, ovšem výjimku již netvoří ani květináče z betonu, dřeva, kovu, skla, skelných vláken či umělé pryskyřice. Staletími prověřený materiál terakota je stále „in“, ovšem jeho hmotnost už zase tak moc „in“ není. Nová generace nádob připomínajících terakotu je vyrobena ze superlehkého plastu a unese jej i dítě. Oceníme to zejména při přenosu květináčů na jejich letní či zimní stanoviště. Nemluvě o tom, že nádoby jsou téměř nezničitelné a mrazuvzdorné.

Stále oblíbenější jsou terasy u domu lemovány jehličnany či okrasnými květinami umístěnými právě v květináčích. Okrasný jehličnan ve velké nádobě nezvyklého tvaru je pak nejen kouskem zeleně ale také výrazným estetickým prvkem. Problémem těchto velkým a objemných nádob je bohužel jejich přílišná hmotnost, která v podstatě znemožňuje manipulaci s květináčem. V případech, že chceme květináč někam posunout, musíme volat na pomoc souseda. Část problému vyřešíme, když do třetiny, maximálně do poloviny naplníme nádobu karamzitem nebo jiným vylehčeným materiálem, na něj položíme netkanou textilii a teprve potom nasypeme zeminu. Pokud si dáme záležet a sladíme druhy květin i barvy, zahrada či terasa zcela změní svůj ráz a získá si obdiv sousedů i přátel.

Při rozhodování o nákupu vhodné nádoby na květiny mnohé napoví prostředí zahrady i styl domu. Na venkovskou chalupu se hodí téměř vše a je zde také prostor pro fantazii i vlastní umělecké ambice. Nic nebrání tomu namalovat si květináč podle vlastního návrhu, použít ubrouskovou metodu či květináč ozdobit třeba mozaikou ze starých dlaždiček.
Na terasu novém domu s futuristickými prvky sáhneme spíše po nádobách z kovu, skla, umělého leštěného kamene nebo nádobách s čistou linií a glazurou.

Při výběru konkrétní nádoby však neřešíme pouze použitý materiál, ale také barvy, vzory a povrchovou úpravu květináče. Některé nádoby působí natolik okázalým a originálním dojmem, že jsou samy o sobě uměleckým dílem, aniž bychom do nich museli umísťovat květiny. Barvu květináče lze sladit také s barvou listů, květů nebo jehličí

Články s podonou tématikou
Zahradní jezírka
Kouzlo osvětlené zahrady

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?