Nebojte se tvarování živých plotů

7.7.2012

Živý plot ohraničující vaši zahradu je skvělým řešením, jak zamezit zvědavým pohledům kolemjdoucích. Než se jej však rozhodnete založit, měli byste mít představu o tom, jaké má výhody i nevýhody a jakou péči bude nutné mu věnovat. Jedině díky pravidelnému zastřihávání a tvarování se vám z něj nestane nezvladatelná houština.

Nebojte se tvarování živých plotů

Živý plot, o který by nebylo dostatečně pečováno, by byl více na škodu než k užitku. Ubíral by světlo ostatním stromům a keřům a samozřejmě by také esteticky nijak nelahodil oku. Než se rozhodnete pro zasazení živého plotu, zjistěte si, jaké dřeviny jsou pro vás nejvhodnější.


Akumulátorové nůžky na keře GARDENA

Vhodné dřeviny

Pokud například potřebujete šetřit místem, vyplatí se vám, pořídit si živý stříhaný plot z popínavých dřevin. Pokud jej budete pravidelně udržovat, zabere jen úzký pruh okolo plotu. Musíte však pamatovat na to, že většina druhů popínavých dřevin bývají rychle rostoucí liány, které se začnou rozpínat na všechny strany. Pokud byste je pravidelně nestříhali, zanedlouho by se propletly do okolních dřevin. Jakmile by k tomu došlo, zbrzdily by hostitelské dřevině růst i kvetení. V případě, že byste to nechali dojít do krajnosti, doplazily by se liány na stěnu blízkého domu, ucpaly na něm okap nebo nadzvedly střešní tašky.


Benzínový plotostřih HUSQVARNA

Opadavé i neopadavé

Podle zamýšlené výšky plotu je dobré si vybírat rostlinu. Nechejte si poradit od odborníků, kteří vám doporučí vhodnou volbu odrůdy. Pro vysoké opadavé ploty se například hodí habr obecný, který může růst do výšky až 4 metrů, pro středně vysoké opadavé ploty je ideální ptačí zob (až 2 metry) a pro nízké například meruzalka horská „Pumilum“ (do 0,7 metru). Pokud dáváte přednost neopadavým plotům, z těch vysokých volte tis, který může dorůst až do 4 metrů, ze středně vysokých vypadají dobře zeravy západní „Wareana“, pro nízké ploty je pak vhodný zimostráz obecný Suffruticosa dorůstající do výšky 0,7 metru.

Tvarujte řezem

Jakmile váš živý plot dostatečně povyroste, můžete u něj začít s vertikálním (ze stran) nebo horizontálním (shora) řezem pomocí žací lišty. Správně tvarovaný živý plot by se měl směrem nahoru mírně zužovat. Pokud má váš plot na výšku okolo 2 metrů, měl by být nahoře klidně o 10 až 15 cm užší než u země. Nejvhodnější je řez provést ještě před začátkem letních prázdnin, pokud to však nestihnete, můžete seřezání provést i v červenci. Hlavní je, aby výhony, které letos narostly, byly dostatečně vyrostlé a zároveň, aby při obřezání mohly v tomto roce ještě obrazit. Snažte se vyladit pěstební opatření řezu a přihnojování, nejlepší je, když tyto dvě činnosti na sebe navazují a vzájemně se doplňují. Nejvhodnější je rostliny seříznout a zároveň je hned přihnojit, aby hustě a lépe obrostly.

Vytvořte si jednoduché pomocníky

Při stříhání nezapomínejte na to, že jedině pravidelným a rovnoměrným řezem dosáhnete toho, že vám keře porostou vyrovnaně do výšky i do šířky. Pokud se obáváte toho, že nezvládnete udržet rovné linie a požadovaný tvar, vymezte si hranici střihu provázkem, nebo si z tvrdého kartonu vytvořte šablonu. Tu můžete po plotě jednoduše posouvat. Tento postup je vhodný zejména při obloukovém zakončení plotu a dá se využít i na stříhání jednotlivých keřů.

Vhodná zahradní technika

Na stříhání živých plotů jsou nejvhodnější nůžky určené přímo na živý plot nebo tiché plotostřihy. Díky nim můžete rychle a velmi přesně sestříhávat živé ploty, dosáhnete stejné výšky i stejného tvaru keře. Začněte tím, že po obou stranách živého plotu povedete vertikální řez. Pomocí houpavých pohybů nůžek využijete ostří po obou stranách. Po vertikálním řezu přijde na řadu řez horizontální, při němž musíte držet nůžky tak, aby řezací nože svíraly úhel 0 až 10 stupňů k horní rovině živého plotu. Podobně postupujte i při řezání vysokých živých plotů, akorát použijte nůžky s teleskopickou násadou. Vytyčte si pomocné šňůry, aby byl konečný střih rovný. Je dobré dodržovat mírně kuželovitý tvar, kdy je nejširší část dole u země a směrem k vrcholu se mírně zužuje. Pokud byste tento tvar nedodrželi, spodní větve by zůstaly zastíněny a postupně by usychaly. Tato zásada je velmi důležité u jehličnanů, které nemají takovou schopnost regenerace, jako listnaté keře.


Akumulátorové nůžky na živý plot ErgoCut GARDENA a Akumulátorové nůžky na živý plot HighCut GARDENA

Jaké plotové nůžky vybrat?

Před koupí plotových nůžek byste si měli ujasnit, jakou zeleň a v jakém rozsahu budete stříhat. Od toho se odvíjí potřebná délka střižné lišty. Pokud chcete keře nebo živý plot nějak detailně tvarovat, budete potřebovat nůžky s kratší lištou, jestliže však potřebujete jen zarovnat živý plot, který vám vede třeba okolo celé zahrady, rozhodně zvolte plotové nůžky s dlouhou střižnou lištou. V současné době můžete vybírat plotové nůžky nejrůznějších druhů. K dostání jsou elektrické, benzinové i akumulátorové nůžky, k těm neoblíbenějším však patří plotové nůžky s elektrickým pohonem. Výrobky, které jsou dnes na trhu, mají velmi dobře propracovanou ergonomii, padnou přesně do ruky, jsou lehké a práce s nimi je pohodlná. K nejoblíbenějším značkám plotových nůžek na českém trhu patří Husqvarna, Mountfield, Stihl či Gardena.

- jap -

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů