Jak zalévat poinsettii neboli vánoční hvězdu

24.11.2021

V posledních měsících roku je poinsettie nejprodávanější pokojovou květinou. Teplomilná „Mexičanka“ s listovím ve tvaru hvězd získává body svou krásou, zářivým zbarvením a minimálními nároky na péči. Nejlépe se jí bude dařit na teplém, světlém a před průvanem chráněném místě. Samozřejmě budete-li ji správně zalévat.

Pokud ji přemokříte nebo necháte přeschnout, listy začnou uvadat a opadávat. Obzvláště přemokření těmto rostlinám velmi škodí. S nedostatkem zálivky se naopak rostlina dokáže vyrovnat, pokud nenecháte kořenový bal úplně vyschnout. Zálivku můžete rostlině dopřávat různým způsobem. Můžete ji zalévat shora, zespodu nebo ji pravidelně ponořit do nádoby s vodou. Jakýkoliv způsob zvolíte, nesmíte rostlinu přemokřit. Abyste teplomilné rostlině z jihu nezpůsobili šok ze studené vody, zalévejte ji odraženou vodou.

Správné zalévání poinsettie: shora, zdola nebo ponořením do vody

Vánoční hvězdu lze zalévat různým způsobem. Nejčastější je pravděpodobně klasické zalévání shora. Důležité je zalévat rostlinu teprve tehdy, když vrchní vrstva substrátu vyschne do hloubky asi 2 centimetry. Buďte však opatrní: kořeny uprostřed květináče nesmějí nikdy vyschnout. Vodu je třeba dodávat postupně, dokud není kořenový bal stejnoměrně vlhký, nesmí však být rozmáčený. Floristé doporučují zalévat tak, aby zálivka odpovídala asi desetině objemu květináče. To znamená 70-90 ml vody u vánoční hvězdy v květináči o průměru 12 cm a 100-130 ml u květináče s průměrem 14 cm. Jakmile voda začne vytékat z otvoru na dně květináče, přestaňte zalévat. Nadbytečnou vodu v misce pod květináčem vylejte do 15 minut.

Profesionální pěstitelé používají při pěstování vánoční hvězdy zavlažování tzv. podmokem. Pěstební stoly ve sklenících se zaplaví vodou zhruba na 15 minut každý den do výšky několika centimetrů. Rostliny tak mají možnost načerpat tolik vody, kolik potřebují. Tuto profesionální metodu lze v domácích podmínkách napodobit nalitím vlažné vody do misky pod květináčem na 15 minut každý den nebo každé 2 až 3 dny, podle umístění a velikosti rostliny. Potom se nadbytečná voda z misky vylije. Uvědomte si, že se při použití této metody voda vsakuje do substrátu zdola, takže je povrch půdy často poměrně vysušený, přestože je v kořenovém balu dosud dostatek vlhkosti. O tom, zda je již potřeba rostlinu zalít, rozhodnete nejjednodušším způsobem na základě hmotnosti. Zavlažování tímto způsobem je zvláště šetrné k citlivým kořenům.

Jak zabránit přelití a vyschnutí

Místo pravidelného zalévání je možné zvolit metodu ponoření rostliny do vody jednou nebo dvakrát za týden v závislosti na velikosti rostliny, okolní teplotě a umístění. Jak na to? Téměř suchý kořenový bal se na několik minut zcela ponoří do vody pokojové teploty. Nejlepší je použít k tomu nějakou vázu nebo větší hrnec. Podle bublin poznáte, že rostlina vstřebává vodu. Jakmile přestanou bubliny vystupovat, je vánoční hvězda dostatečně zalitá a je potřeba ji okamžitě vytáhnout z vody, aby přebytečná voda mohla odtéct. V květináči nesmí zůstat žádná nadbytečná voda, proto je nezbytné zkontrolovat rostlinu zhruba po 15 minutách a nadbytečnou vodu vylít.

 

 

Více informací o poinsettii a spoustu nápadů a inspirace najdete na adrese www.stars-for-europe.eu. 

Vytvořeno ve spolupráci se Stars For Europe www.stars-for-europe.eu.

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň