I stromy mají osobnost
Při výběru okrasného stromu nás zcela jistě nezajímají pouze květy a plody, ale zejména tvar a vhled koruny stromu. Dobře zvolený tvar stromu se stane osobitou ozdobou celé zahrady.
Přestože jsou některé okrasné stromy dominantou celé zahrady, měli bychom jejich vzhled rozhodně přizpůsobit stylu celé zahrady i ostatním rostlinám a stromům.
Romantická zahrada
Romantická zákoutí pomohou vytvořit například smuteční stromy (smuteční vrba, bříza), jejichž silnější větve rostou vzpřímeně a k zemi se sklánějí pouze tenčí větve a konce silnější větví.
U nících neboli převislých stromů se k zemi sklánějí i silnější větve, i proto nebývají tyto formy stromů příliš vysoké, rozšiřují se spíše do šířky. Typické představitele nalezneme mezi břízami i jilmy. Tyto stromy potřebují k životu dostatek prostoru, aby mohly vyniknout jejich bohaté tvary a krása a stromy neskomíraly někde v koutu zahrady nebo dokonce bojovaly s oplocením. Výhonky, které jsou natolik dlouhé, že se dotýkají země, lze bez problémů a výčitek ustřihnout zahradnickými nůžkami.
Uvedené stromy se hodí svou rozevlátostí a velkorysostí do vzdušnějších zahrad venkovského typu, k zahradnímu jezírku apod.
Dokonalost nevyšla z módy
Do přísné zahrady čistých až geometrických linií jsou nejvhodnější stromy, které lze snadno upravit do určitého tvaru – například kulatá koruna javoru nebo sloupovitý habr. I přirozeně rostoucí stromy, které dobře snášejí řez, lze pravidelným řezem tvarovat do kýženého tvaru. K takovémuto tvarování se dobře hodí lípa, buk nebo tis.
Asijská kráska
Pro ty, kteří mají raději zahradu v miniaturním pojetí a smuteční vrby jim nic neříkají, jsou ideálními okrasnými stromky tvarované zahradní bonsaje. Na pravidelných zahradnických výstavách a veletrzích se stále častěji přesvědčujeme o tom, že původem asijské umění je velmi oblíbené i v Evropě. Mezi nejoblíbenější bonsaje patří dřeviny s pagodovitým růstem – dřín a kalina japonská, která překrásně kvete a na podzim zbarví své listí do temně červené.