Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“

8.1.2014

Velmi dekorativní a nenáročnou pokojovou rostlinou je spirálovitý dračinec pruhovaný zvaný také „Lucky bamboo“, tedy šťastný bambus. Díky svému originálnímu kroucenému vzhledu se stává oblíbeným dárkem. Tento nepravý bambus, jak se dračinci také říká, můžeme pěstovat zakořeněný ve vodě, nebo i zasazený v květináči.

Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“

Dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana) je jednou z odrůd rostlin rodu Dracaena (dracéna), nejedná se tedy ve skutečnosti o žádný bambus. Tento název získal pouze díky své podobnosti s ním. Pochází z tropických deštných lesů afrického Kamerunu, ale k nám se dováží nejčastěji z Číny, Taiwanu a Korey. Zejména v jarním období zaplavuje naše květinářství a hobby markety. Tato malá keřovitá odrůda dračince se vyznačuje štíhlým krouceným stvolem, z něhož vyrůstají svěže zelené lístky - výhonky. V Kamerunu bychom se mohli setkat s rostlinami vysokými okolo 150 cm a délkou listů mezi 15 až 25 cm, ale v našich podmínkách dorůstá nejčastěji do 1 metru. V bytě můžeme šťastný bambus pěstovat dvěma způsoby – buďto ve váze s vodou, nebo klasicky zasazený v květináči. Pěkně vypadá solitérní rostlina i skupinka několika stejných rostlin ve svazku.

Nároky na pěstování

Dračinec pruhovaný je ideální pokojovou rostlinou pro začínající pěstitele, nebo pro ty, kdo chtějí mít doma trochu zeleno, ale nemají čas se rostlinám věnovat. Rostlině totiž vyhovuje jakékoliv umístění, důležité je pouze to, aby nebyla na přímém slunci. Sluneční paprsky by její listy totiž spálily. Ideální je proto polostín či rozptýlené světlo. Dračinci nevadí ani stísněné prostory. Rostlina potřebuje teplotu mezi 15 až 22 stupni Celsia. Jako teplotní maximum je udáváno 25 stupňů. V zimě by neměla teplota v místnosti, kde je dračinec umístěn, klesnout pod 15°C.

Pěstování ve vodě

Lucky bamboo má tu výhodu, že je možné jej pěstovat hydroponicky. Pokud máme dračinec jen ve váze s vodou, nemusíme se starat ani o jeho zalévání. Jednou za dva týdny by se však měla voda vyměnit. Odborníci však doporučují každodenní měnění vody a také je dobré oplachovat pod tekoucí vodou i její kořínky. Aby se dračinci dařilo co nejlépe, měl by být umístěn do měkké vody s nízkým obsahem chlóru. Pokud tedy do vázy natočíme vodu z kohoutku, měli bychom ji nechat jeden den odstát. Také je třeba dávat pozor na množství vody, do níž je rostlina ponořena. Pokud by jí bylo mnoho, mohla by začít uhnívat, proto stačí, když je ve vodě ponořen jen konec stonku s kořeny.

Pěstování v zemině

Dracénu je však lepší pěstovat v zemině, protože ve vodě příliš neroste a v podstatě ji jen udržujeme ve stejném stavu. Zemina by podle zkušených pěstitelů měla být složena z 2 dílů drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu kompostové zeminy a 1 dílu písku. Je možné do ní přidat ještě trochu dřevěného uhlí. Bez problémů lze ale rostlinu zasadit i do běžného substrátu pro pokojové rostliny. Šťastný bambus zasadíme do hloubky 4 až 5 centimetrů a zeminu musíme až do vytvoření kořenů udržovat stále vlhkou. Poté můžeme zálivku omezit, rostlina je obecně velmi nenáročná na vodu a nepotřebuje ani vysokou vlhkost vzduchu. V zimě, při nižší teplotě, můžeme zálivku ještě více omezit. V pěstební nádobě by měla být dobrá drenáž, aby nedošlo k přemokření. V období od března do září můžeme dračinec přihnojovat co 14 dní speciálním tekutým hnojivem pro pokojové rostliny, v němž není obsaženo vápno. Pokud chceme, aby nám dračinec rostl nadále do spirály, musíme rostlinu připevnit ke stočené opoře.

Množení a přesazování

Množení šťastného bambusu zvládnou mírně pokročilí pěstitelé. Aby bylo rostlinu možné rozmnožit, musí na ní být vyrašena již nová očka. Rostlinu pak rozdělíme ve vzdálenosti zhruba dvou centimetrů nad místem, kde očko roste z kmínku. Po rozdělení je však nutné vzniklou ránu zacelit horkým voskem, jinak začne kmínek zasychat a celá rostlina uhyne. Přesazovat mladé dracény můžeme každým rokem, starší rostliny pak co 2 až 3 roky. Pokud vedle sebe zasazujeme několik rostlin, je dobré mezi nimi nechat odstup až pět centimetrů. Abychom podpořili další růst, zkrátíme kořenový systém.

- jpa -

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů