Dlažba ze dřeva

13.6.2005

Zahradu kolem domu nebo chaty lze pojmout různě. Jedni se snaží vytěžit z půdy maximum a věnují se pěstování zeleniny a ovoce, jiní dávají přednost zahradě okrasné. V obou případech najdeme v zahradě sít účelových i esteticky zdařilých chodníčků.

Chodníky v zahradě mohou být z různých materiálů, nejčastěji se setkáme s kamennou nebo betonovou dlažbou, ovšem už ani dřevěná dlažba není výjimkou. Pro dřevěnou dlažbu hovoří už samy vlastnosti dřeva. Přírodní materiál, který se snadno opracovává a přizpůsobuje požadovanému tvaru, má charakteristickou vůni a barvu a na dotek je příjemný a hřejivý. Na druhou stranu, pokud není dřevo ošetřeno, hrozí mu napadení plísněmi a škůdci, a jeho nevýhodou je v tomto případě nízká životnost.

Jaké dřevo zvolit
Na venkovní dřevěné dlažby se nejčastěji používá dřevo smrkové a dubové. Měkčí smrková dlažba lépe snáší změny počasí a dobře saje nátěrové a impregnační hmoty. Dubová dlažba je naopak tvrdší, lépe odolává plísním a hnilobám, ovšem při rozmarech počasí se vysušuje, a může tak dojít i k olupování jednotlivých vrstev. Pro milovníky exotiky se nabízí např. dřevo teakové, cenově je ovšem o řád výše než tuzemský smrk nebo dub.

Ať už tvoří dřevěnou dlažbu špalíky, rošty nebo prkna, vždy je nutná impregnace. Na dřevo, které v přímém kontaktu s půdou se používá impregnace tlaková, která probíhá ve speciálních lázních. Povrch dlažby se pak natírá lazurovými barvami, které dřevo napustí ochrannými látkami proti plísním a hmyzu a při opakovaném nátěru zabraňují vstřebávání přebytečné vlhkosti z okolního prostředí do dřeva. Pokud si někdo vyhlédne například smrkové dřevo právě kvůli jeho přirozené barvě, musí počítat s tím, že po nátěru lazurou bude dlažba o několik odstínů tmavší.

Přestože by se po přečtení těchto řádků mohlo zdát, že oproti klasické betonové dlažbě je s přípravou a pokládkou dřevěné dlažby mnohem více práce, nenechte se odradit. Výsledný efekt stojí za to. Dřevo je v tomto případě velmi elegantním a přirozeným doplňkem zahradní architektury, zvláště pokud máte v zahradě více dřevěných prvků. V kombinaci třeba s dřevěným altánkem, kde rodina tráví společné chvíle u grilu, nebo zahradní chatkou působí dřevěná dlažba opravdu kouzelně.

Články s podobnou tématikou
Zahrada plná kapek
Zahradní jezírka
Čas grilování je tady!

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování