Bezpečná a zábavná zahradní hřiště

5.3.2010

Máte malé děti, zahradu u domu a plné zuby městských hřišť? Pak jim pořiďte své vlastní hřiště. Užijí si spoustu zábavy, udělají něco pro svůj rozvoj a vy je budete mít bezpečně na očích. Na trhu je dnes k dostání již celá řada mobilních sestav z různých materiálů, které zvládnete sestavit sami.

Bezpečná a zábavná zahradní hřiště

Bezpečnost především

Sestavu vyberte takovou, která je pro věk vašeho dítěte nejvhodnější a vždy od renomovaných výrobců, kteří mají platné osvědčení či certifikát, jež dokládá, že splňují při výrobě všechny bezpečnostní postupy určené státní normou. Velká část hřišť bývá vyrobena ze dřeva, které by mělo být nejlépe z jehličnatých stromů, ošetřeno impregnací bez použití toxických látek a bez nebezpečných ostrých hran. Všechny šrouby by měly být schované pod krytkami a neměly by v žádném případě nijak vyčnívat. Snadno by mohlo dojít ke zranění dítěte.

Hřiště z plastu i kovu by vždy mělo mít od výrobce certifikát bezpečnosti podle ČSN EN 71, která omezuje využití nebezpečných organických sloučenin v hračkách.

Samostatnou kapitolou je umístění hřiště. V žádném případě by nemělo být na betonu, vedle domu nebo uprostřed stromů. Obecně platí zásada, že dopadová plocha by měla být nejméně dva metry od nejbližšího stromu nebo jiného pevného bodu jako jsou zahradní altány nebo stěny domů. Nikdy nenechávejte pod sestavou holý beton. Pokud jej v daném místě máte, použijte na něj speciální pryžový podklad, který dopad zmírní a odpruží. Ideální je hřiště umístit na trávu nebo písek.  

 

Herní sestavy jsou variabilní, takže můžete postupně přikupovat a doplňovat k již sestavenému hřišti další komponenty. Zpravidla u všech je jedna nebo dvě klouzačky, pod nimiž bývá prostor na pískoviště. To je dodáváno s ochrannou síťkou nebo dřevěným či plastovým víkem, které mají zabránit znečištění pískoviště psy a kočkami. Dětmi velmi oblíbené jsou různé druhy lezeckých stěn, provazových žebříků i lan ke šplhání. Menší dají přednost domečkům ke svým hrám s panenkami nebo autíčky, starší zase pořádné opičí dráze. Všichni bez rozdílů se rádi promění v princezny nebo bojechtivé rytíře a budou bránit zuby nehty svůj vlastní pohádkový hrad.

Proč pořídit dětem hřiště?

Docela určitě proto, že kromě zábavy, jež si užije ať už samo nebo se svými kamarády, u dítěte rozvíjí motorické dovednosti. Naučí se šplhat, skákat, vylézat a slézat, naučí se chodit po nestabilním povrchu. Díky hře v sobě dítě rozvíjí vytrvalost, pohybovou aktivitu, obratnost a v neposlední řadě se také učí zdolávat překážky a potlačovat strach. Díky hrám s ostatními dětmi, v nichž zapojuje svou fantazii, se u dítěte rozvíjí i jeho osobnost, naučí se spolupracovat a být v kolektivu s ostatními dětmi.

I když máte pocit, že jste pro bezpečnost udělali maximum, nenechávejte děti na prolézačkách a skluzavkách bez dozoru. Vždy by měl být, alespoň u malých dětí, nablízku někdo dospělý, kdo poradí, kam dát správně nohu, vyřeší hádku o houpačku a zabrání nebezpečným šarvátkám, které by v zápalu hry mohly skončit úrazem.

Autor: Petra Martišková

Foto: archiv firmy Tomovy parky

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu