Sušení švestek a zdravé pochoutky ze sušených švestek
Také máte doma nadbytek švestek a nevíte, co s nimi? Jako první jistě každého napadne možnost je zkapalnit, ale co takhle je usušit a proměnit v chutnou a zdravou sladkost? Sušené švestky mají příznivý vliv na naše zdraví a kromě toho, že dokážou nahradit nezdravé bonbóny a cukrovinky, mají široké možnosti využití také v kuchyni.
Sušené švestky nám prospívají
Sušené švestky jsou vhodné pro každého, kdo chce zdravě mlsat. Obsahují totiž velké množství vlákniny, díky čemuž dokážou šetrně pročistit náš trávicí systém. Navíc také zamezují vstřebávání cholesterolu. Je v nich obsaženo množství pektinů, díky nimž máte při pojídání švestek brzy pocit sytosti. Pektiny zpomalují vstřebávání cukrů a naše tělo tak spaluje mnohem více tuku. Sušené švestky jsou proto často doporučovány jako doplněk při nejrůznějších dietách. Lidé trpící vysokým tlakem by se také pojídání sušených švestek neměli bránit, ovoce totiž obsahuje množství draslíku. Našim ledvinám a játrům pak prospívají veškeré obsažené minerály. Při konzumaci minimálně 10 sušených švestek denně se pomůžete ochránit před osteoporózou, na kterou trpí především ženy v menopauze.
Ve 100g sušených švestek je obsaženo:
- 10g vlákniny
- 3 g bílkovin
- 55 g sacharidů
- 0,5 g tuku
- minerály (800 mg draslíku, 70 mg fosforu, 50 mg vápníku, 4 mg sodíku, 3 mg chloru a 2 mg železa)
- vitamíny (7 mg vitaminu B, 3 mg C, 2 mg E a 1 mg vitamínu A)
Sušené švestky jsou často přirovnávány k tabletám B-komplexu. Důležitý je zejména vitamin B12 – kabalamin, který podporuje krvetvorbu. Pomáhá tak předejít nebezpečné anémii. Vitamin E je zase silným antioxidantem, který chrání buňky našeho těla a pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi, je prevencí kardiovaskulárních chorob, jako je infarkt či mrtvice a také některých druhů rakoviny.
Jak sušit švestky?
Sušit švestky můžeme dvěma způsoby – v troubě, nebo ve speciální sušičce. Sušení švestek je o něco náročnější a zdlouhavější, než sušení ostatního ovoce. Sušení se totiž musí přerušovat, což znamená švestky vytáhnout a nechat zchladit. Nejčastěji se švestky suší celé a neloupané. V případě, že je nechceme sušit s peckou, opatrně je vypeckujeme – kousek nařízneme a prstem vytáhneme pecku.
Sušení v troubě – švestky rozložíme na plech vyložený pečícím papírem a nejdříve dáme sušit do trouby na 5 hodit při minimální teplotě (obvykle 50°C), poté sušení na 5 hodin přerušíme (švestky ponecháme v troubě). Troubu znovu zapneme a po dobu 12 hodin sušíme při 70°C, následně opět na 5 hodin sušení přerušíme. Nakonec švestky dosušíme při 65 °C asi 3 hodiny. Cca půl hodiny před dosušením ještě horké švestky porosíme studenou vodou, aby byly hezky černé a lesklé. Na sušení švestek je ideální horkovzdušná trouba s odsáváním páry. U běžné trouby je potřeba ponechat pootevřená dvířka, aby mohl vlhký vzduch odcházet ven. Takto usušené švestky by měly být krásně pružné, ale již by neměly při zmáčknutí uvolňovat šťávu. Správně usušené švestky nesmí být tvrdé, přesušené či spálené.
Teplota, při níž se švestky suší je velmi důležitá, protože pokud bychom ze začátku sušení nastavili vyšší teplotu, švestky by naběhly, popukaly a pustily mnoho šťávy. Teplota nad 85°C navíc ničí vůni i barvu ovoce, které horkem navíc ztrácí i veškeré vitamíny.
Sušení v sušičce – švestky můžeme sušit také v elektrické sušičce přímo určené pro sušení hub a ovoce. Problémem je, že do většiny sušiček se vzhledem k výšce jednotlivých pater celá švestka nevejde. Švestky tedy musíme rozpůlit a nebo si vybrat sušičku, kde je prostor mezi jednotlivými platy vyšší. Důležité je také zvolit sušičku, která umožňuje ovládání teploty sušení.
Uskladnění sušených švestek
Sušené švestky bychom měli uskladňovat nejlépe ve vzduchotěsných dózách či sklenicích. Měly by být uloženy v temnu, ideální je proto komora nebo spíž. Pokud víte, že sušené švestky v nejbližší době nevyužijete, můžete si je i zamrazit a tím jim zajistit podstatně delší trvanlivost.
Využití sušených švestek
Sušené švestky můžeme přímo konzumovat, jsou sladké, chutné a skvěle tak zaženou chuť na sladkosti, které nejsou zrovna zdravé. Po staletí jsou však také nedílnou součástí české kuchyně. Již naše babičky přidávaly sušené švestky do nejrůznějších pokrmů.
Sušené švestky v anglické slanině
Potřebujeme: 10 plátků libové anglické slaniny, 1 hrneček slivovice, 20 ks sušených švestek a 1 lžíci dijónské hořčice
Postup: Švestky omyjeme, osušíme a přibližně hodinu je marinujeme ve slivovici. Plátky slaniny rozpůlíme, potřeme hořčicí a zabalíme do nich naložené švestky. Takto připravené balíčky položíme na plech a 5 min rozpékáme v troubě nebo na grilu. Spíchneme párátkem a rychlá a netradiční pochoutka pro návštěvu je na světě.
Mléčný bochánek se sušenými švestkami
Potřebujeme:
Těsto: 500 g hladké mouky, 1 lžičku soli, 4 lžíce cukru, 7 gramů sušeného droždí, 2 vaječné žloutky, teplé mléko a 40g rostlinného tuku.
Náplň: 200g vypeckovaných sušených švestek, 1 dl sladkého červeného vína, 1 sáček zeleného čaje s citronem, strouhanou citronovou kůru a lžičku mleté skořice
Postup: čaj zalijeme 1 dl červeného a necháme 2 – 3 minuty vylouhovat. Přidáme do něj citrónovou kůru, sušené švestky a skořici. Prosejeme do mísy mouku, přidáme sůl, cukr, sušené droždí, žloutky a trochu mléka, čímž získáme snadno zpracovatelné těsto. Přidáme ještě trochu rozpuštěného tuku a dobře prohněteme. Těsto zakryjeme utěrkou a necháme kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Vykynuté těsto rozválíme na 1 cm silnou placku. Švestky vyndáme z vinného čaje, necháme okapat a nakrájíme na malé kousky. Rozprostřeme je na těsto, to srolujeme a položíme do úzkého hlubokého pekáče na pečicí papír. Přikryjeme a opět necháme kynout. Následně pečeme 35 – 40 minut při 180°C, dokud bochánek nezíská zlatohnědou barvu. Necháme jej vychladnout a podáváme nakrájený na 1 – 2 cm široké proužky.
Játra s jablky a sušenými švestkami
Potřebujeme: 400g telecích jater, 200g cibule, 200 g jablek, 100g sušených švestek, majoránku, 2 stroužky česneku, 1dl suchého červeného vína, balení šťávy k vepřové pečeni (např. Knorr), rostlinný olej a špetku pepře
Postup: játra nakrájíme na tenké plátky, jemně osolíme a opepříme a po obou stranách osmahneme na pánvi. Dáme je stranou a na pánvi osmažíme také cibuli nakrájenou na kolečka, jablka a sušené švestky (cca 4 minuty). Tuto směs zalijeme červeným vínem a vaříme tak dlouho, dokud se víno nevypaří. Přidáme šťávu k vepřové pečeni rozmíchanou v 300 ml vody a přivedeme k varu. Do směsi přidejte nazpět játra a povařte cca minutu, játra by měla být uvnitř růžová. Celý pokrm nakonec dochuťte majoránkou.
Omáčka ze sušených švestek a povidel
Potřebujeme: špetku nastrouhané citronové kůry, cukr moučka (dle chuti), 50g másla, 30 g hladké mouky, 1 lžíci rumu, špetku mleté skořice, 150 g švestkových povidel, 200 g vařených sušených švestek a cca 500 ml vody (dle potřeby).
Postup: z másla a mouky připravíme světlou jíšku, rozředíme ji vodou a přidáme uvařené pomleté švestky a povidla. Podle chuti přidáme cukr, skořici, citrónovou kůru, rum a směs za stálého míchání povaříme. Takto připravenou omáčku můžeme podávat s knedlíčky z tvarohového těsta, nebo ji můžeme scedit, přidat 2 lžíce smetany a krátce povařit.
Králík na sušených švestkách
Potřebujeme: 4 králičí stehna, 100 g špeku, 5 lžic oleje, 2 lžíce medu, šťávu z 1/2 citrónu, snítku rozmarýnu, sůl, 2 lžíce másla, 1 červenou cibuli, 20 sušených švestek, 1 lžičku cukru, kousek celé skořice, 5 hřebíčků a 200 ml bílého vína
Postup: králíka omyjeme, osušíme a prošpikujeme špekem. Z medu, 2 lžic oleje a citronové šťávy si připravíme marinádu, kterou potřeme králíka. Přidáme snítku rozmarýnu, stehna přikryjeme a necháme alespoň hodinu marinovat. Na pánvi si rozpálíme zbytek oleje, na něj položíme králíka, osolíme ho a opečeme z obou stran. Maso vyndáme z pánve a uchováme v teple. Do pánve přidáme rozpuštěné máslo, přisypeme na klínky nakrájenou cibuli a necháme zesklovatět. K cibuli vložíme sušené švestky, posypeme cukrem, přidáme skořici a hřebíček a opékáme, dokud se cukr nerozpustí. Následně to podlijeme vínem, které necháme vypařit a poté vyjmeme švestky. Do pánve vložíme zpět králíka a přikrytého ho dusíme do změknutí. Podle potřeby podléváme vodou. Nakonec vyndáme skořici a hřebíčky, naopak vrátíme švestky a necháme je prohřát. Podáváme s bramborovým knedlíkem.
Polévka ze sušených švestek
Potřebujeme: 250 g sušených švestek, 1,5 l vody, 20 g polohrubé mouky, 20 g másla, vejce, 2 lžíce hrubé mouky, mletou skořici
Postup: sušené švestky dáme vařit do vody. Jakmile změknou, připravíme si z másla a polohrubé mouky jíšku, zředíme ji vlažnou vodou a polévku zahustíme. V hrnečku rozmícháme vejce s hrubou moukou a přes vidličku těsto pomalu pouštíme do vařící polévky. Nakonec dochutíme skořicí a odstavíme.
Vepřová panenka plněná sušenými švestkami
Potřebujeme: 4 špalíčky vepřové panenky po 150–200 g, 10 sušených švestek bez pecek, 4 lžíce švestkových povidel, 1 lžíce olivového oleje, 1 lžička skořice a špetka drceného hřebíčku, 4 lžíce sekaných vlašských nebo lískových oříšků, olivový olej na opečení a sůl
Postup: sušené švestky si nakrájíme na tenké nudličky a smícháme je s povidly, olivovým olejem, kořením a oříšky. Do vepřové panenky prořízneme kapsy a připravenou směsí naplníme kapsy. Svrchu maso potřeme olejem a necháme chvíli odležet. Poté osmažíme na pánvi na olivovém oleji.
- jpa -
Foto: Česká televize