Řecké a kyperské sýry to není jen feta a halloumi

27.10.2013

Kdo byl v Řecku či na Kypru, jistě si nenechal ujít ochutnávku některého z tradičních řeckých sýrů, které se v zemi vyrábějí již po staletí a dnes je jich známo několik desítek druhů. Nejznámějším zástupcem řeckých sýrů je Feta, ale velké oblibě se těší také kyperský sýr Halloumi, který je považován dokonce za národní pokrm.

Sýry se v Řecku vyráběly již v dávných dobách, první zmínka o sýrech pochází z Homérovy Odyssey. Řecké sýry tak patří mezi nejstarší na světě a jejich receptura se během staletí příliš nezměnila. Stále přetrvává jejich klasická výroba a ochutnat dnes můžeme četné druhy řeckých sýrů, které jsou k dostání nejen na místních trzích, ale i v obchodech. Řekové jsou velkými milovníky sýrů a podávají je snad ke každému chodu. Skvěle se doplňují zejména s řeckým vínem.

Řecko – to není jen Feta

K nejrozvinutějším řeckým sýrařským oblastem patří horské oblasti na severu země. Tamní obyvatelé rádi vymýšlejí stále nové zajímavé sýrové pokrmy – sýry například servírují ve formě dezertu, nebo také často kombinují s vínem. V Řecku je dnes známo obrovské množství původních řeckých i převzatých sýrů.

Nejznámějším, historicky nejstarším a nejoblíbenějším sýrem Řecka je Feta. Tento měkký bílý sýr je nejčastěji vyráběn z ovčího mléka, ale setkat se můžeme i s kozí či kravskou variantou, případně se sýrem ze směsi ovčího a kozího mléka v poměru 70 : 30. Feta z kozího mléka je více aromatická a příliš se nehodí na tepelnou úpravu. Sýr zraje ve vacích z ovčí a kozí kůže, ve tvaru kulatého bochníku se dále uchovává v dřevěných sudech se syrovátkou. Feta obsahuje obvykle 40 – 60% tuku. Sýr je mírně drobivý s několika prasklinami ve hmotě. Řecký sýr Feta má známku originality (chráněný původ).

Na trhu se můžeme setkat s několika druhy Fety – sýr může být měkčí, tvrdší, pikantní, případně s bylinkami. Je možné jej také naložit do olivového oleje s bylinkami. Feta má jemně kyselou a slanou chuť a dá se využít ve studené i v teplé kuchyni. Je možné ji jíst jen tak s chlebem, nebo s ní dochutit hlavní jídlo. Skvěle se hodí do zeleninových salátů i na grilování. V Řecku se tradičně podává na podnosech ve velkých blocích, ze kterých si pak lidé u stolu nabírají, kolik chtějí. U nás slouží nejčastěji jako doplněk salátů, drobí se, nebo krájí na kostičky do salátové mísy, případně do sendvičů.

Další druhy řeckých sýrů

Manouri – velmi jemný, měkký bílý sýr z neodstředěného ovčího mléka (syrovátky), který má vysoký obsah tuku. Je vhodný do salátů a k přípravě předkrmů. Jde o vysoce kvalitní sýr, který je v Řecku dostupný vždy čerstvý – měl by být bílý a jemný. Bohužel není možné jej dlouho uchovávat. Vyrábí se především na severu Řecka, konkrétně v Makedonii. Jedním z druhů sýra manouri je menzithra připomínající tvaroh vyráběný ze směsi různých druhů mléka, syrovátky a másla. Podobně jako menzithra chutná také anthotiro vyráběný z vysoce tučného mléka.

Kasseri (kaser) – další z tradičních řeckých sýrů. Jde o polotvrdý sýr vyráběný čistě z ovčího mléka, nebo ze směsi ovčího (80%) a kozího mléka (20%). Zraje nejméně 3 měsíce při teplotě, která by se měla pohybovat maximálně na 18 stupních. Má krásně žlutou barvu a bochníky tohoto sýru váží okolo 7 kilogramů. Kasseri se prodává i vakuově balený o různých hmotnostech.

Kefalograviera - tvrdý sýr z kravského, případně ze směsi kravského a ovčího mléka, který má uvnitř světle žlutou barvu a je plný malých nepravidelných dutinek. Na povrchu má světle hnědou, tvrdou, ale tenkou kůrku. Zraje 3 měsíce a během tohoto procesu získá výraznou a příjemně slanou chuť. Vyrábí se převážně v oblasti Západní Makedonie na severu Řecka.

Graviera - podobný sýru kefalograviera je graviera, který vyniká nasládlou chutí, jemným aroma a jeho charakteristickým znakem jsou malé dírky velikosti hrášku. Vyrábí se v celém Řecku a je považován za jeden z nejkvalitnějších sýrů.

Kefalotiri – tvrdý sýr vyráběný tradičním způsobem již od středověku ze směsi ovčího a kozího mléka. Je nažloutlý a jsou v něm nepravidelné dírky. Sýr kefalotiri je dosti slaný.

Kopanisti – tento sýr vyráběný z ovčího mléka je ideálním doplňkem k ouzu či suchému bílému vínu. Je jemně kořeněný čerstvě drceným pepřem a má tak jedinečnou pikantní chuť.

Kypru vládne Halloumi

Také na středomořském Kypru je tradice výroby sýrů podobně dlouhá jako v nedalekém Řecku. Na ostrově se přibližně polovina jeho obyvatelstva stále věnuje zemědělství, rozšířený je chov skotu a v menší míře se chovají také ovce a kozy.

Kyperský sýr Halloumi se na ostrově vyrábí již více než tisíc let a je tak považován za národní pokrm. Jde o polotvrdý bílý sýr původně vyráběný pouze z ovčího mléka, ale dnes se setkáme spíše se sýrem, který je směsí ovčího, kozího a kravského mléka s přídavkem máty. Výtečný je samotný, ale často se také upravuje grilováním, smažením a vařením. Má lahodnou slanou chuť a jeho výhodou je, že se dá skladovat i více než rok. Na Kypru se s ním nejčastěji setkáte v salátu s řeckým dresinkem, který se připravuje ze směsi olivového oleje, octa, hořčice, kečupu a doplněn jemně nasekanou cibulí a olivami. Jeho použití je však možné také v raviolách, šunce s vejci, na pizze a velmi oblíbený je jen dozlatova usmažený. Podává se s pivem, ale na Kypru jej kombinují především s lehkým červeným vínem.

- jap -

Foto: pixabay.com - Hans Braxmeier