Diskuzní fórum - Články - Co obnáší bydlení v mobilheimu aneb mobilní dům místo chaty
Přejít zpět na článek Co obnáší bydlení v mobilheimu aneb mobilní dům místo chaty
Emil Panovník | 01.06.2024 15:31:56
Skvělý článek plný hodnotných informací pro ty co přemýšlí o pořízení mobilního domu, přidám svojí zkušenost s mobilními domy. Samozřejmě mobilní domy mají svá specifika oproti běžným domům. V našich podmínkách jsou problematické hlavně zimy. Osobně máme na pozemku postavený mobilní dům, zjištoval jsem si o tom informace a nakonec si nechal poradit od firmy Celoroční mobilní domy. Mobilní dům využíváme v podstatě jako chatu, dalo by se tam bydlet asi i v zimě díky zateplení, ale člověk si na to přece jen musí zvyknout.
| 30.07.2019 14:24:10
Hlavně si před koupí mobilního domku pořádně zjistěte na stavebním úřadě KAM VÁŠ POZEMEK PRO MOBILHEIM SPADÁ, jestli si to tam můžete postavit!!! Protože navzdory oslavným článkům, realita je většinou krutá: pojem „mobilní dům“ stavební zákon nezná, podle něj je to „výrobek plnící funkci stavby“. A zde je kámen úrazu: připojením na vodu, elektřinu, jímku/kanalizaci apod, mobilheim „pevně spojíte se zemí“, a tím pádem musí splňovat podmínky stavby: mj. musí mít standartní výšku stropu 250cm ani o fous méně (slyšela jsem o případě kdy vadily scházející pouhé 2cm!) ale to se dá vyřešit výjimkou, !!! a vzhledově korespondovat s okolní již existující zástavbou !!! – což musí schválit architekt z odboru územního plánování. A TEN VĚTŠINOU DĚLÁ POTÍŽE!!! Jelikož mobilheimy prostě nevypadají jako „normální“ domky, aspoň ve velké většině ne. Rozkrájejte se, obkládejte čím chcete, dělejte fasády, přidělávejte sedlové střechy a kdesi cosi co si úředníčci navymýšlejí, ale stejně si najdou důvod proč vám to nepovolit. Proč ty komplikace? Jednoduše proto, že mobilheimy (mám na mysli klasické Atlas, BK, Willerby… většinou k mání z druhé ruky za 100–300t) se v zahraničí vyrábí podle norem pro karavany (ty co si zapřáhnete za auto a jedete na týden k rybníku), ale naše zákony na ně hledí jako na dům/chatu. Pokud se toto nezmění – jako že v dohledné době bohužel asi ne, budou mobilheimy, ať už k rekreaci nebo k trvalému bydlení, pouhým snem realizovatelným pouze s rizikem mastné pokuty za černou stavbu… Ale buďme upřímní, hlavní důvod obstrukcí budou jak jinak než peníze. Pro koho hlavně, je mobilní bydlení atraktivní? Kromě pár výstředních zbohatlíků – kteří ovšem neřeší cenu a jdou po nových domcích na klíč, budou hlavní cílovou skupinou pro ty obyčejné mobiláky rodiny s nejnižšími příjmy. Takže si trochu rozeberme možnosti této skupiny: našetřit si vlastní peníze na byt nebo dům? To asi těžko. Nájem? Ten bývá mnohdy i dost finančně náročný. Hypotéka? Na tu nedosáhnou. Kromě různého bydlení u příbuzných jsou to především obecní byty s nízkým nájemným. A kdo na tomto nájmu vydělá? Obec. Proč by tedy obec schvalovala levné mobilní domky na které se dá našetřit snáze, případně si půjčit od příbuzných, přátel… když z toho nebude nic mít?? Aha?!
Re:
Nikdo | 08.10.2019 10:18:30
Bohužel, tuplovaná svatá pravda v dnešní demokratické společnosti, kde jsme si všichni rovni a někteří rovnější. Mobilheim je opravdu super varianta pro obyčejné lidi, kdy pořizovací hodnota používaného ‚bydliku‘ je opravdu příznivá + vlastní práce a další investice spojené s rekonstrukcí na pěkné bydlení jsou dosažitelné. Ale bohužel jak psal kolega výše, stavební odbory, úředníci, vyhlášky, zákony, paragrafy, druhy pozemků a nevím co všechno hrají roli v umístění a bydlení ve vašem mobilheimu. A opravdu dnešní zákonodárci a veškerý aparát nechce, aby jste bydleli za tyto peníze, když vás nemůžou podojit.
Re: Re:
Filip | 07.06.2022 05:11:59
Ale abych jenom „nenadával“:
- Umístění mobilního domu musí být v souladu s územním plánem. Ten je záležitostí veskrze politickou – politiky obce, a v tomto se neliší od stavby domu – není-li, musíte nejprve docílit jeho změny, s tím stavební odbor jaksi nic nezmůže.
- „Pevně spojený se zemí“ je neurčitý právní pojem, je k němu ale už určitá judikatura, a pokud ten „barák“ lze odpojit (relativně jednoduše) od ingeniéurských sítí, naložit na podvozek a odvézt do pryč (což Mobilhaus lze), nenaplňuje tu definici. Tečka.
- Pokud nesplňuje Mobilhaus požadavky na barák k trvalému bydlení, lze to „obejít“ – jednoduše – tak, že ho ohlásíte nikoli jako stavbu k trvalému bydlení, ale jako „doplňkovou stavbu“, například jako zahradní chatku, či hospodářskou budovu. Proč by v zahradní chatce nemohla být kuchyně, obývák a koupelna? Po tomhle nikdo nebude pátrat a nikdo vám nebude dělat problémy – vy to prostě v žádosti ohlásíte jako „zahradní chatku“, a tím pádem ouřad ani nenapadne řešit třeba výšku stropu.
- Když si takový Mobilhaus budete kupovat, nechejte si prodejcem vystavit papír, že odpovídá ČSN EN na požární bezpečnost.
Ouřad nefunguje „normálním“ způsobem, vysvětlím na příkladu: když se někde dělá jímka, automaticky doporučuju si zajistit PAPÍR o provedení zkoušky těsnosti. Papír neznamená, že se ta zkouška provedla, protože to by znamenalo novou jímku naplnit, celou, vodou, a pak v předepsaných intervalech měřit, jestli ta voda ubyla v normě, nebo nad normu. A pak celou jímku vyčerpat. Ne, „za flašku“ se napíše papír, a je klid.
Re:
Petr | 28.05.2022 13:13:13
a co když ho nespojim pevně se zemí a nechám ho na podvozku?