Jak postupovat v boji s hlukem v bytovém domě? Volejte akustickou pohotovost.
Popsat někomu hluk, se zdá být skoro nemožné. Není vidět, nedá se uchopit, nedá se zavřít do nádoby, nedá se rozfoukat, nedá se rozehnat. Dokonce na něj neexistují ani popelnice. Škoda. Vyhodit ho, zaskládkovat, to by si někdy ten prevít hluk zasloužil.
Hluk je vjem vyvolávající pocit, který vnímáme každý jinak. Každopádně se s tím nemusíme prát sami. Důležité je tyto nepříjemné pocity ze sebe setřást. Je to jak s nemocí, čím více trpíme, tím nás nemoc více ubíjí. Tak je to i s hlukem. Pokud je nám to nepříjemné alou pryč.

Co dělat ale v případě, kdy se utéct nedá?
Hledat řešení. NETRPĚT! Řešit. Proto jsme tu my akustici, abychom navrhli řešení šité na míru.
Jak se takové řešení hledá a je nějaká snadná cesta v hledání takových řešení?
Základní postup, co dělat. Akustická pohotovost.
Nejste povinni snášet hluk, jde o Vaše zdraví.
Hledejte zdroj hluku. U zdroje se hledá řešení nejlépe. Pokud nemůžete odstranit zdroj hluku, zaměřte se na cesty hluku tzv. přenosovou cestu hluku.
Pokud nemůžete eliminovat zdroj hluku ani přenosovou cestu, pak se snažte ochránit sami sebe.
Nezapomeňte, že všechny prostředky investované do odstranění hluku, jsou pro ochranu a péči o vaše zdraví.
Sluch je totiž jedním ze smyslů, které máme. Snímají jej naše uši, ale všechny vjemy vyhodnocuje náš mozek. Mozek je zatížen, pak je zatížena naše psychika. A to nechceme.
Úplně nejčastější příklad, ve kterém se najdou mnozí z nás. Bydlení v bytovém domě. Soused má obývací pokoj vedle mé ložnice. Televize jde nahlas i v noci. Klient v ložnici nemůže spát, ruší ho to. Jaké je tedy řešení. Nabízet mu, že půjde za sousedem a nepoužívá v noci televizi je sice nejúčinnější řešení, jak jsme si řekli, ale už sami cítíte, že je to blbost. „Dobrý den, já jsem Váš soused, nemůžu spát, když se v noci koukáte na televizi.“ A co na to soused? „Aha, no tak jsem se seznámili a přeju Vám hezký den“ Cítíte sami, že asi soused, jelikož hluk vadí Vám, nepůjde telku vypnout.“ Řešením je investice do vlastního zdraví. Investice účinná a hlavně, aby zabrala co nejméně místa.
Vždycky hledáme řešení. Ať je to řešení posílení konstrukcí systémovými deskami WOLF nebo akustickými nástřiky.

Existuje vůbec takové subtilní řešení a není účinnější masivnější řešení v akustice? Více hmoty více útlumu?
Co to takhle spojit! Dnes nový byt v Praze pořídíte klidně za 200 000 Kč za m2. A pokud hledáme řešení na zmíněnou situaci…¨
4 metry dlouhá stěna. Budou vám nabízet řešení, která zaberou i 10 až 15 centimetrů. Což Vás bude na ploše stát 80 000 až 120 000 Kč. Máme tu řešení, které tuto plochu sníží, je účinnější a zabere pouhé 4 centimetry. Kontaktní systémové řešení pomocí desky WOLF.
Jde o řešení dřevovláknitá deska WOLF a zakrytí sádrokartonovou deskou.

Hmotu dodá konstrukcí křemičitý písek, jímž jsou desky naplněny. Nejen že tlumí běžné domácí zvuky, ale lépe než lehká předstěna, si poradí s nízkými frekvencemi. To jsou mimo jiné zvuky od televizního vysílání, reprodukované hudby, vysavačů apod.
Není to vlastně nespravedlivé? Já si koupím nový byt. Hluk dělá soused, mě to obtěžuje, a ještě musím za to zaplatit, protože se mi to nelíbí. Není lepší nejdříve reklamovat u prodejce?
I toto řešení našim klientům nabízíme. Poradíme jim, zda je šance vyreklamovat konstrukci. Doporučujeme to u novostaveb. Musí ovšem dokládat svou reklamaci měřením. Částka se pohybuje v případě měření vzduchové neprůzvučnosti kolem 20 000 Kč za konstrukci a to je pro mnohé dost na to, aby se vydali cestou vlastní opravy.
Ale řešení je stále ve hře. S reklamací se může kauza táhnout roky, jenže vy chcete příjemné a klidné bydlení už nyní.
V panelovém stávajícím domě se ovšem ničeho nedovoláte.

Je tedy nejčastější v případě bydlení reklamace a přenos hluku stěnou?
Přiznám se, že v dnešní době nejčastěji řešíme hluk stropem. Tedy šijeme na míru akustické řešení pomocí stropních podhledů. Situace: Soused si v panelovém domě rozhodl, že si dá místo socialistického lina dá úžasnou laminátovou podlahu. Co on vlastně ale udělal? Odstranil lino, které tam bylo jako kročejová izolace léta letoucí a nahradil jej dunivou krytinou bez kročejového izolantu. To je ovšem větší průšvih než předešlý příběh z TV.
Řešení je opět poslat souseda, aby si vytrhal podlahu, opět blbost. Takže nezbývá než si najít řešení sám pro sebe, pro své vlastní zdraví. Montáž systémového řešení WOLF akustického podhledu. Pozor, podhled skrývá několik úskalí. Řešení je více účinné, pokud přistoupíme i k obkladu navazujících stěn a pak je nutné se podívat na okenní nadpraží, zda vůbec řešení pomocí podhledu přichází v úvahu.
Pokud je dostatek místa nad horním rámem okna pouštíme se do práce.
Mluvila jste o stěnách, o řešení ve stropních podhledech, co tedy ty podlahy? Tam tedy nelze najít řešení?
Systémové řešení existuje, je potřeba aby v rámci projektu se na systémové akustické řešení WOLF nezapomnělo. Mnoho klientů na hluk předem nemyslí a projektant neupozorní no a pak přicházíme my s dodatečným řešením, a sama cítíte, že už to slovo dodatečné nezní úplně nejlépe. Je potřeba s akustikou podlahy počítat, jde o nejčistší řešení kročejového hluku a zároveň zvýšení stavební neprůzvučnosti konstrukcí. V současné době máme řešení i pro povrchy s podlahovým vytápěním.
Pasivní domy, energeticky efektivní domy, jak souvisí akustika s energeticky efektivními bydlením?
Omlouvám se předem za nezdvořilost, ale odpovím na otázku otázkou a vy byste chtěla bydlet v úžasném energeticky efektivním domě, kde šetříte energii, ale zároveň byste každý den prožívala stres z hluku?
Zase příběh jedné rodiny. Z centra pražských Holešovic se přestěhovali do energeticky efektivní dřevostavby nedaleko Kladna, myslím že do Kyšic. A co se nestalo. 1. věc v Holešovicích se jim nelíbil hluk z ulice. V Kyšicích byl klid a pohoda, akorát přes Kyšice vzlétají letadla, v sezoně každých 5 minut.
A tady se stal jeden nežádoucí efekt, který si klienti neuvědomují. V centru města je stálá hladina hluku pozadí, takže Vás nepřekvapí sem tam nějaký hluk navíc. Ovšem pokud je hladina hluku pozadí na velmi nízké úrovni, projeví se najednou překvapivě hlukové události, které bychom jinak nevnímali.
Můžeme si dát jiný příklad k tomu. Bytový dům v pražských Malešicích. Novostavba s trojskly, velmi potlačený hluk okolí. Ale co se nestalo. Pokud bylo přes jaro a léto okno otevřené vše bylo v pohodě, ale sotva přišel podzim se zavřenými okny, všichni velmi citlivě vnímali a stěžovali si na hluk od výtahu, od klapajících bod na schodišti, od spláchnutí záchodu souseda apod. Tedy občas chybí právě ten kontinuální hluk pozadí a přiznáme se, že v těchto případech už nestačí změna pouze v akustickém řešení navazujících konstrukcích, ale je potřeba řešit i prostorovou akustiku tedy snížit echo, ozvěnu, dozvuk a to jak v místnosti vysílací, tak v místnosti přijímací…
Nabízíme tedy řešení ve formě akustických nástřiků, velmi žádaným nástřikem je nástřik v antracitové barvě, musím říct, že vypadá velmi efektivně a zapadá a ladí s dnešními interiérovými standardy. Co mě osobně překvapilo, že kromě bílé a již zmíněné antracitové barvy se stává stále oblíbenější barva zelená.
Takže pokud energeticky efektivní budova, tak s vyhovujícím akustickým komfortem. Nejlépe tedy aby zde bylo systémové řešení, například systémové řešení WOLF.
Ovlivňuje nějak zařízení bytu, interiér naše vnímání hluku?
Podívejme se na dnešní moderní interiéry, hodně skla, lamina, vinylu, lakovaných ploch bez textilií.
Textilní je mnohdy jen sedačka, závěsy, i to už je dobré. Díky textiliím se snižuje již zmíněné echo, doba dozvuku. O tom jsme již mluvili.
Ale z jiného soudku, kdy byl zákazník nešťastný ze svého drahého designového nábytku. Skříně na míru, postele od truhláře na míru, zkrátka design na míru a ejhle… Ono to začalo zcela nevině. Po nastěhování bylo slyšet v ložnici vše ze sousední koupelny úplně vše, doslova každý prd. No majitel nelenil a řekl si, že na danou dělicí stěnu představí vestavěnou skříň. CO se ale stalo. Hluk zesílil. On k té stěně, kterou se zvuk nesl přistavěl další zesílení zvuku v podobě té vestavěné skříně. Naše řešení bylo obložit systémově akustickými deskami WOLF, oddilatovat dělicí stěnu akusticky a pak teprve řešit vestavěnou skříň. Majitel měl smůlu, tam se stala ještě taková akustická perlička. V noci jej při spaní budil neznámý dunivý hluk. Slyšel jej pouze při spánku, pokud se vzbudil, nic neslyšel. Přišel si už paranoidní, deja vu. Samozřejmě paranoidní nebyl. Došli jsme závěru, že masivní dřevěná postel nese nějaký hluk, který on slyší pouze při tom spánku. Tedy že jde o hluk, který se nese konstrukcí. A taky že ano, zjistili jsme, že soused o patro níže má akvárium a když se spustí vzduchování, tak celý ten hluk se nesl konstrukcí o patro výše.
Může se zákazník nebo klient něčeho chytit, má oporu v zákoně?
Určitě ano, legislativně se mnoho sporů řeší v občansko-právních řízeních. Výsledek je ovšem stejný, je potřeba netrpět a zajistit si klid sám pro sebe. Každý, kdo se zabývá akustikou, zná legislativní požadavky a dokáže s nimi klientovi pomoci. Ono házet decibely sem tam je velmi zavádějící. Mnoho firem chce ohromit a slibuje snížení hladiny hluku o 20 až 30 decibel.
Je to úplně jednoduché na představu. Vezměte si krásnou českou hospodu plnou lidí, dejme tomu, že je v hospodě 40 lidí. Obrazně, pokud se servírka naštve a chce snížit hladinu hluku a řekne „polovina ven“ o kolik si myslíte, že sníží tu hladinu hluku. No bohužel o pouhé tři decibely! Zdá se Vám to málo? A přitom snížila hladinu o 100 %. Opačný příklad. Přijdete za šéfem, to můžete sama zkusit, že byste chtěli výplatu zvýšit o pouhé tři decibely, znalý šéf Vám řekne, no vy jste se zbláznila, protože jak tušíte z předchozího příběhu, vy po něm chcete zvýšit výplatu na dvojnásobek!
A to platí i u konstrukcí. Požadavky na konstrukce jsou shrnuty v normě ČSN 73 0532. Ale běžnému uživateli bohužel nic neřeknou. Pokud hledáme řešení v boji s nechtěným hlukem, navrhujeme řešení šité na míru dané situaci. Zjistíme zdroj hluku, zjistíme, jaká konstrukce nás od hluku dělí a teprve potom nabízíme klientovi řešení.
Zajímavé jsou požadavky v jednotlivých zemí Evropy. Pokud pojedeme Evropou od jihu směrem na sever, začnou se požadavky směrem severním zpřísňovat. Italský požadavek je prostě benevolentnější a Švédský je zkrátka přísnější. Snaha o sjednocení požadavků v rámci Evropy (tedy v rámci unijních požadavků) je tedy zatím akustické sci-fi.
Je nějaká cesta, řešit akustiku i preventivně, neřešit vše až když je pozdě, ale řešení najít včas?
Je asi jedno, jaké mají požadavky v Itálii. jde o českého občana. Trochu bychom v tomto ohledu pokárala i developery. Málokterý nabízí akustický nadstandard nebo akustické řešení nepovažují za důležité. A také mnoho lidí v Čechách raději trpí, než by se ozvalo, řešilo situaci a ochránilo se. Ochrana proti hluku patří mezi Základní požadavky na stavbu. Řešení tu jsou. Proto jako akustická pohotovost tvrdíme jako ta zdravotní, že nejdůležitější je prevence a předcházení situacím s hlukem. Akustické řešení systémem akustických desek WOLF je toho dokladem.
Je možné si instalovat desky sám? Mohu si je zakoupit běžně ve stavebninách?
Češi jsou národem kutilů, a tak je možné si desky zakoupit a nainstalovat. Desky WOLF jsou dostupné v e-shopu a vybraných stavebninách. Je ovšem dobré se poradit s odborníkem o co nejúčinnější aplikaci a skladbě celého systémového řešení WOLF.

Poradí Vám naši zkušení odborníci, Ing. Pavel Říha a Aleš Kába. Desky WOLF dodává na český trh firma CIUR z Brandýsa nad Labem.