Akustické panely – spojení designu a funkčního řešení problémů s akustikou

17.1.2025

Máte problém s akustikou místnosti a hledáte elegantní řešení, které bude funkční a zároveň vzhledově atraktivní? Řešením jsou akustické panely, které kromě zvukové izolace nabízejí i dodatečnou tepelnou izolaci stěn či stropu.

Při zařizování interiéru se velmi často zaměřujeme pouze na barvy v interiéru a nábytek. Na akustiku místnosti a tzv. akustickou pohodu se většinou zapomíná a přitom je to velmi důležitá složka, která má vliv na to, jak se v dané místnosti cítíme. Problémem moderních interiérů, ve kterých je minimum nábytku, hladké stěny, žádné textilie ani koberce, a na zemi většinou laminátová podlaha, je právě akustika. Z přílišného hluku v místnosti pak může citlivější jedince bolet hlava nebo jim způsobovat jiné problémy. Jak tedy elegantně zlepšit akustiku místnosti?

Co jsou akustické panely?

Akustické panely představují inovativní způsob, jak upravit stěny v interiéru a zlepšit jejich zvukově izolační vlastnosti. Hladké povrchy totiž zvuk odrážejí zpět do místnosti, což může vést k vyšší hladině hluku. Instalací akustických panelů na stěny nebo stropy lze omezit nežádoucí ozvěnu a vytvořit klidnější a harmoničtější prostředí. Tato úprava nejen zlepšuje akustiku prostoru, ale také poskytuje lepší zážitek při poslechu hudby nebo sledování filmů. Zároveň napomáhá snížit přenos zvuků do sousedních místností či bytů, což ocení nejen vaši spolubydlící, ale i sousedé. V tomto článku se zaměříme na designové akustické panely, které kromě funkčního využití přinášejí také estetickou hodnotu.

Akustické panely do interiéru
Akustická izolace a vyšší zvukový komfort jdou u těchto interiérových obkladů ruku v ruce s designem. Akustické desky totiž zároveň slouží jako dekorační panely na zeď. Foto: fasadyaterasy.cz

Designové akustické panely

Designové akustické panely propojují design s funkcí - pohlcují zvuk z místnosti a působí jako dekorace, obraz nebo dřevěný obklad stěny.

Základ designových akustických obkladových panelů tvoří černé tlumicí podložky z polystyrenového nebo PET vlákna, které vynikají vysokou schopností pohlcovat zvuk. Na těchto podložkách jsou upevněny akustické lamely z MDF (středně husté dřevovláknité desky), které jsou buď pokryté dřevěnou dýhou (v případě dřevěných akustických panelů MASIV), nebo PVC fólií (u akustických panelů LONG) s atraktivním designem dřeva dubu či ořechu ve čtyřech barevných variantách (dub přírodní, dub kouřový, dub šedý a ořech). Akustické panely MASIV jsou v rozměrech 2400 x 600 x 22 mm, panely LONG pak 2700 x 605 x 21 mm.

Pokud máte omezený prostor, jsou ideálním řešením designové akustické panely SMART, které kombinují akustickou PET podložku a dřevěnou dýhu, přičemž jejich tloušťka je pouze 1 cm.

A nemusíte se omezovat ani ve formátu – k dispozici jsou také jako modulární panely ve tvaru čtverce nebo obdélníku, což vám umožní vytvářet na stěně libovolné vzory.

Akustické panely do interiéru
Modulární akustické panely SMART vám umožní vytvářet různé vzory dle vlastní fantazie. Foto: fasadyaterasy.cz

Materiály designových akustických panelů mají několik výhod – především nízkou hmotnost a snadnou údržbu. Panely jsou lehké a lze je instalovat nejen svisle jako obklad stěny, ale i vodorovně jako funkční a dekorativní stropní obklad.

Kam lze akustické obklady použít?

Odpověď je jednoduchá – kamkoliv do interiéru, kde je třeba zlepšit akustiku místnosti. V rodinných domech to můžou být dětské pokoje, ložnice nebo obývací pokoje, v komerčních budovách se akustické panely instalují do hotelových pokojů, do restauračních salónků, do kanceláří a zasedacích místností a samozřejmě také do profesionálních nahrávacích studií. A zapomenout nesmíme ani na veřejnou sféru – akustické panely se hodí také do školních učeben, družin, mateřských škol, do dětských heren i čekáren u lékaře. Akustické panely lze využít i v obytných autech, která se stala hitem posledních několika let.

Montáž akustických nástěnných panelů je snadná

Montáž nástěnných panelů je snadná a dá se zvládnout i svépomocí. Na svislých stěnách se obkladové desky lepí lepidlem, u stropů se doporučuje uchycení panelu vruty mezi lamelami.

Akustické panely do interiéru
Nástěnné panely se na zeď lepí - montáž je tudíž velmi jednoduchá a zvládnete jí svépomocí. Foto: fasadyaterasy.cz 

V případě nerovné zdi lze obklad namontovat na rošt z dřevěných hranolů. Nevýhodou této montáže je větší pracnost (navíc vrtání do zdi, nutnost nakoupit hmoždinky, vruty apod.). Pokud ale prostor mezi akustickým panelem a zdí vyplníte dalším izolačním materiálem, můžete získat ještě lepší protihlukový efekt.

Akustické panely si můžete samozřejmě také nechat namontovat přímo jejich dodavatelem. 

- PR článek -