Palivové dřevo nebo brikety - čím si zatopit a ušetřit?

22.11.2024 / PR

S blížícím se podzimem se řada z nás těší na příjemné teplo, které se rozline po domácnosti, když se zatopí v krbu nebo krbových kamnech. Aby mohlo být doma teplo, je ale potřeba pořídit nějaké palivo. A zde přichází otázka - které? Mezi časté volby patří palivové dřevo nebo brikety. Jak je to u nich s výhřevností, dobou hoření a hlavně cenou?

Palivové dřevo nebo brikety - čím si zatopit a ušetřit

Rozdíl mezi dřevem a briketami

Na první dobrou je jasné, že palivové dřevo a brikety jsou úplně něco jiného.

Dřevo na topení mívá formu štípaných polen z různých druhů dřevin. Existuje tvrdé dřevo nebo měkké dřevo a oba typy se vyznačují jinou výhřevností a vlastnostmi.

Dřevěné brikety jsou kompaktní palivové bloky vyráběné z lisovaných biomateriálů. K jejich výrobě se používá dřevní štěpka nebo biomasa, což je odpadní materiál vznikající při zpracování dřeva.

Palivové dřevo nebo brikety - čím si zatopit a ušetřit

Obojí bývá k sehnání během celého roku, ale dobré je, když nákup nenecháte na poslední chvíli, tedy na okamžik, kdy se rozbíhá topná sezona. U společnosti Dřevodiskont, zaměřující se na prodej dřeva na topení a briket, máte k dispozici palivové dřevo i brikety na topení celoročně, stačí si jen vybrat, co vám bude více vyhovovat.

Palivové dřevo nebo brikety - čím si zatopit a ušetřit

Jak se topí se dřevem a jak s dřevěnými briketami?

Při rozhodování, čím si letos zatopíte, jistě zvažujete hlavně cenu paliva. Do té se ale promítá mnoho faktorů, které ve výsledku mohou z dražšího materiálu udělat výhodnější variantu.

Výhřevnost

Jedním z faktorů je výhřevnost, která udává, kolik palivo vyprodukuje tepla. Čím vyšší výhřevnost palivo má, tím je to lepší. U dřeva je potřeba rozlišovat, o jaké dřevo jde. Tvrdé palivové dřevo (např. dub, buk, smrk) má vyšší výhřevnost než to měkké (např. bříza). Celkově je ale výhřevnost dřeva nižší než u briket, které mají vysokou hustotu a nízkou vlhkost, a proto dokáží vydat více tepla.

Doba hoření

Opět platí, že čím delší je doba hoření, tím lepší, a i zde dřevo pokulhává za briketami. Dřevěné brikety jsou oproti dřevu kompaktnější a jak už bylo řečeno, i hustší, a proto hoří pomaleji. Existují i speciální noční brikety, které mají oproti klasickým dřevěným briketám ještě delší dobu hoření, která se může pohybovat až kolem 6 hodin.

Další výhody a nevýhody dřeva a briket

Štípané palivové dřevo:

- dřevo je potřeba nechat vyschnout, proto je nutné kupovat ho s dostatečným předstihem (vyloženě suché dřevo určené k okamžitému použití se hůře shání a je dražší);

- dřevo vyžaduje větší prostory na skladování a hůře se s ním manipuluje;

- dřevo vytváří příjemný plamen, světlo i jedinečný zvuk praskajících polínek, takže hořící krb navodí příjemnou atmosféru;

- jde o 100% přírodní, ekologický a plně obnovitelný zdroj paliva;

- dřevo je všestranné, dřevěné špalky můžete použít nejen do kamen, ale i jako podpal k táboráku, při grilování i na uzení.

Dřevěné brikety:

- dají se okamžitě používat;

- brikety se díky praktickému tvaru a úspornému balení v kompaktních balících snadněji skladují a zabírají méně místa;

- žhnoucí brikety nevytvářejí estetický plamen ani jinak výjimečnou atmosféru;

- také se jedná o 100% přírodní a ekologický zdroj paliva, navíc jde o zpracovaný odpad, čímž se ještě o něco více nahrává ekologii.

Je cena palivového dřeva a briket opravdu rozhodující?

Cena obou materiálů není celoročně stejná, ale často se mění s ohledem na to, jaká je zrovna část sezony (brzy na jaře bude cena nižší než na podzim, když už všichni chtějí topit). U briket počítejte s vyšší cenou než u palivového dřeva. Vysoká cena je ale vykompenzovaná vyšší výhřevností a delší dobou hoření. Dřevo je levnější, ale musíte počítat s tím, že je s ním více práce (musí se vyskládat, nechat usušit a teprve potom se dá používat) a nenabídne tak dobrou výhřevnost a rychleji shoří. Na druhou stranu, dřevo dokáže vytvořit úžasnou atmosféru, která dělá to pravé kouzlo domova.

Pokud by vám nevyhovovalo ani dřevo a topení dřevěnými briketami vás neoslovuje, můžete se poohlédnout i po třetí variantě přírodního paliva, kterou představují dřevní pelety. Pro ty už ale musíte mít speciální kotel vhodný pro tento typ paliva. Přesto jde o zajímavou a praktickou variantu topení.