Chcete se vyznat ve světě uhlí?

12.1.2024

Chcete se dozvědět užitečné informace o uhlí a topení s ním? V následujících řádcích se dozvíte, jaké druhy uhlí jsou běžně dostupné na trhu, odkud se získává, jaké kusy se hodí pro vaše topeniště, a jak uspořit čas společně s námahou při jeho uskladnění. Přidáme tip, kdy je vhodný čas na nákup.

Co je to uhlí a jak se získává?

Uhlí je fosilní sedimentární hornina rostlinného původu. Odborníci jej nazývají kaustobiolit uhelné řady. Vlivem biochemické přeměny, času, zvýšeného tlaku a teploty se kmeny přesliček, plavuní a dalších rostlin či stromů přeměnily na palivo pro kotle a kamna. Jak už název napovídá, je tvořeno převážně hořlavým prvkem jménem uhlík. Podle jeho množství rozlišujeme základní druhy na lignit, hnědé a černé uhlí. Posledním je antracit s nejvyšší mírou prouhelnění. V přírodě se vyskytují ve formě vrstev neboli slojí v horninovém souvrství.

Druhy uhlí - jak se vyznat v kvalitě uhlí
Zdroj: Freepik

Kde se těží uhlí v České republice?

Hnědé uhlí z terciéru je povrchově těženo v podhůří Krušných hor pomocí velkorypadel. Stále činné jsou tři oblasti v okolí Mostu, Bíliny a Chomutova. Mostecká fosilní hornina má vyšší výhřevnost a nižší obsah vody. Jeho nevýhodou je větší zbytek popela. Bílinské uhlí s druhým obchodním názvem ledvické je méně výhřevné, vodnatější, ale popelové reziduum je menší. Takže není nutné často vysypávat popelník. Chomutovská surovina se využívá pouze pro energetiku. I když krajina během těžby vypadá neutěšeně, po rekultivacích je každá těžební oblast novým prostorem pro život. Příkladem je nové jezero Most.

Karbonské uhlí z Ostravy

Černá a zároveň nejstarší varianta hořlavého sedimentu se doluje v oblasti Karviné až 1 km pod povrchem. Horníci fárají v nepřetržitém provozu, kdy kombajny ukrajují černouhelnou sloj v karbonských sedimentech. V Ostravě se získávání tohoto paliva už zastavilo. Ale zůstalo tu po ní mnoho technických památek, které slouží jako zábavní areály nebo výletní místa. Nejvíce známé jsou oblasti Landek a Dolní Vítkovice nebo halda Ema s dýmajícími průduchy. Nejstarší potvrzené použití uhlí pro zatápění je datováno do doby před 20 tisíci lety.

Jak velké frakce uhlí jsou k dostání?

Zakoupit si můžete 3 velikosti dvou hlavních druhů uhlí. Pro speciální vysoce odolný automatický kotel potřebujete kousky s nejmenšími rozměry do 2,5 cm. Hnědé uhlí je pojmenováno Ořech 2 a černé Hrášek.

V krbových a klasických kamnech zatopíte oběma druhy fosilní horniny s názvem Ořech 1, jehož velikost se pohybuje mezi 2 až 4 cm.

Kostka je označení pro nejrozměrnější kusy uhlí, které mají 4 až 9 cm. Hodí se pro klasická kamna a kotle s roštem.

Pytlované uhlí ušetří čas a námahu

Prodej uhlí probíhá dvěma způsoby. Jedním z nich je dovoz volně loženého paliva na korbě auta. Tato varianta je spojená s fyzickou námahou a nekomfortním prášením při skládání do černého sklepa. Jde o finančně méně náročnou variantu. Cenu pytlovaného uhlí vyvážuje pohodlí při všech činnostech a absence prachu. V zimě se může stát, že v pytli objevíte kondenzovanou vodu. Ale je tu jednoduché řešení – postačí si předem přinést pár balení ke kotli a vlhkost nechat odpařit.

Kdy je nákup uhlí výhodný?

Uhlí je výkonným palivem a dobře načasovaný nákup může přinést výrazné úspory v rodinném rozpočtu. Vždy se vyplatí myslet na následující topnou sezónu koncem jara a začátkem léta, kdy jsou ceny zpravidla na nejnižší úrovni. Současně jsou sklady prodejců plné a také je objednávka dovezena během krátké doby. Mezi nejoblíbenější patří pytlované uhlí Ořech 2. To si získalo oblibu díky nenáročnému balení a optimální výhřevnosti, které poskytuje majitelům automatických kotlů.

- PR článek -