Domácí PC pracoviště aneb kam s počítačem

13.6.2007

Také občas býváte zavaleni prací, kterou si chtě nechtě musíte vzít domů? Pak zajisté znáte situace, kdy kolem vás halasně pobíhají vaše ratolesti, zatímco vy se potřebujete plně soustředit. I to je jeden z důvodů, proč si zřídit malé domácí pracoviště.

Domácí pracovna nemusí být velká místnost, často postačí jen malý koutek, ve kterém budeme mít klid a stálé místo pro umístění počítače. Mnohdy se dokonce spokojíme jen s obyčejnou pracovní deskou v ložnici či obýváku. Pokud však ke své práci potřebujeme více dokumentů, můžeme si pořídit počítačový stůl, jenž je integrovaný přímo do pracovní soustavy, ve které nechybí ani úložné zásuvky a skřínky.

Počítač můžeme umístit jak na běžnou pracovní desku, tak na stůl, který je k tomu přímo určen. Ten je oproti klasickým stolům vylepšen různými nástavci a výsuvy, aby umístění počítače a jeho příslušenství bylo co nejergonomičtější a zároveň zabralo co nejméně místa. Mnoho z nich je navíc vybaveno tzv. dutou nohou, ve které jsou vedeny veškeré propojovací kabely. Díky tomu nám nevisí „změť drátů“ volně v prostoru a zmírňuje se tak i riziko, že se v nestřeženém okamžiku kabely stanou oblíbenou pochoutkou našeho domácího mazlíčka.     

Běžný pracovní stůl by měl stát tak, aby na něj dopadalo denní světlo, a to pro praváky zleva a pro leváky zprava. Toto pravidlo však neplatí pro počítač. Abychom si zbytečně nekazili oči, nesmí docházet k odrazu světla od obrazovky. Monitor by proto měl být umístěn zády k oknu nebo alespoň pod tupým úhlem, a to v takové výšce, aby horní řádka textu byla mírně pod úrovní očí.

Pro pohodlnou práci s počítačem jsou ale nezbytné i další parametry pracovního místa. Velikost desky PC stolu volíme podle toho, jaké další počítačové příslušenství na něj plánujeme umístit. V rámci úspory místa jsou některé stoly vybaveny výsuvem pro klávesnici. Na první pohled praktické opatření však neumožňuje při psaní dostatečně pevnou oporu ruky, a proto se v poslední době klávesnice opět vrací na pracovní desku. Na druhou stranu, výsuv či speciální nástavec pro tiskárnu nebo pro pořadače je ideálním doplňkem.

Chceme-li zabránit případným bolestem v zádech, měla by být optimální výška stolu taková, abychom při rovném sezení položili na pracovní desku celé předloktí, jež by přitom svíralo s tělem pravý úhel. Při psaní na klávesnici by navíc mělo zůstat zápěstí v jedné rovině s předloktím.

Ať už se rozhodneme pro PC stůl klasický nebo rohový, vždy je třeba dbát na to, aby byl pevný a stabilní. Nejlevnější stoly můžeme pořídit již od 1500 korun, pokud však chceme vyšší kvalitu, je nutné si nějakou tu tisícikorunu připlatit. 

Autor: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: archiv firem Torrimex nábytek, Manutan