Zloděj chodí dveřmi

4.6.2007

Na základě záznamů Policie České republiky dochází každoročně k více než 50 tisícům vloupání do soukromých objektů, přičemž celková škoda se počítá v řádech miliard korun. Tato smutná statistika vede většinu majitelů ke snaze předejít možnému incidentu, a proto si pořizují různá bezpečnostní zařízení. Začněme tedy hned ode dveří.

Vchodové dveře jsou obecně považovány za nejslabší stránku všech bytů. Právě tudy proniká většina nenechavců do našich obydlí, aby nám připravila nevítaná překvapení. Instalací bezpečnostních dveří tak vytvoříme jednu z překážek, která má podobnému řádění zabránit. Vedle pocitu klidu tím získáme i možnost pojistit náš majetek za výhodnějších podmínek.

Bezpečnostní dveře se na první pohled neliší od běžných vchodových dveří. Jejich bezpečnost je však dána celou řadou prvků, počínaje zámkem, dveřním křídlem až po zárubeň. Podle tohoto vybavení se dělí do šesti kategorií. Dveře první a druhé kategorie by měly odolat příležitostnému zlodějíčkovi, který s sebou nemá žádné speciální „nářadíčko“. Jedná se spíše o zesílené běžné dřevěné či sololitové dveře, jež z hlediska bezpečnosti neodpovídají ani požadavkům pojišťoven. Ideální pro ochranu bytů jsou až dveře třetí a čtvrté kategorie. Mají tuhou kovovou konstrukci s ocelovou kostrou. Ta je po celé ploše pokrytá 1 až 4 milimetrovým plechem, který je v okolí zámku ještě zesílen. Nezbytnou součástí je i bezpečnostní vložka, odolná proti vypáčení. Aby opancéřované dveře nepřitahovaly přílišnou pozornost a sladily svůj estetický vzhled s okolním prostředím, tvoří jejich vrchní vrstvu masivní dřevěné obklady, dýha či laminát. Dveře nejvyšší páté a šesté kategorie odolají i těm největším profesionálům zlodějského řemesla. Právě proto se nejčastěji instalují v bankách a dalších důležitých institucích. Pro běžný byt či dům představují však možná až zbytečně nákladnou investici.

Bezpečnostní dveře jsou vyráběny na míru. Né vždy to však znamená, že se musíme se svými starými dveřmi rozloučit. Některé firmy nabízí opancéřování a úpravu stávajících dveří tak, aby splnily veškeré bezpečnostní požadavky. Je nutné si ale uvědomit, že bezpečnost se netýká pouze dveří samotných, ale také zárubní. Nové i upravené dveře mohou být nainstalovány do stávajících zárubní, pouze v případě, že ty odpovídají požadavkům daného bezpečnostního stupně.

Bezpečnostní dveře by nás měly ochránit nejen před případnými nenechavci, ale také proti požáru. Mezi další výhody oproti klasickým vchodovým dveřím patří i zvýšená zvuková a tepelná izolace.

Autor: Kateřina Maňasová

Foto: archiv firem Next, Sherlock

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Vybíráme z Okna a dveře

Záclony jsou ozdoba pro naše okna

Okenní fólie jako ochrana proti zlodějům i únikům tepla a přehřívání

Vertikální žaluzie – když hledáte zastínění a dekorační prvek v jednom

Dřevěné žaluzie dodají interiéru pocit tepla a útulnosti

Hliníková okna - odolná, bezúdržbová a ideální pro moderní stavby

Vše o interiérových dveřích - přehled materiálů, typů a funkcí

Vchodové dveře - vše, co potřebujete vědět o konstrukci, materiálu a vlastnostech

Jak vybrat bezpečnostní dveře do bytu - bezpečnostní třídy, komponenty a odolnost přehledně