Stínění na okna: účelové vs. designové
Snad každý si přeje mít na domě nebo bytě velká okna v dostatečném množství a správně orientovaná na západní nebo jižní stranu, aby bylo uvnitř dostatek světla a prostor vypadal větší a útulnější. Přesto nastanou chvíle, kdy je nutné okna zakrývat a světlo dovnitř naopak nepouštět, stejně jako nežádoucí pohledy zvenčí. Proto je stínění oken poměrně zásadní součástí vnitřního vybavení.

Běžně se snažíme vybírat takové stínění, které se nám bude líbit, bude stylově ladit se zbytkem zařízení. Toto se týká vnitřního stínění. Je ovšem možné zvolit také prostředky stínění, které se instalují zvenčí. U těch pak není otázka designu natolik zásadní.
Vnitřní zastiňovací technika
Mezi vnitřními doplňky na okna stále vedou záclony a klasické žaluzie, které mohou být instalovány buď před okno, nebo mezi skleněné tabule okna. Do modernějších interiérů se ale hodí použít některé z novějších prostředků, jako jsou římské interiérové rolety, japonské stěny nebo voálové závěsy.
Vnitřní rolety Twintex
Venkovní zastiňovací technika
U venkovních stínicích technik je jedna velká výhoda oproti těm vnitřním. Bývají efektivnější v zabraňování prostupu horkého vzduchu z venkovního prostředí do interiéru. Speciální typy krytí oken, jako jsou vnější bezpečnostní rolety pak mají ještě další účel – fungují jako obrana proti vniknutí nežádoucích osob a zlodějů. Hodí se proto nejenom na okna, ale také na balkonové dveře nebo francouzská okna.
Bezpečnostní rolety
Zajímavou alternativou jsou také venkovní rolety s vestavěnou sítí proti hmyzu, které je možno posouvat nezávisle na sobě. Venkovní rolety mají ale více předností. V zimě například snižují náklady na topení jednoduše tak, že zabraňují úniku tepla okny ven. V létě naopak umožňují v zatažené poloze intenzivní větrání, čímž v interiéru navozují velice příjemné klima, i když je venku parno.
- PR článek -