Samočisticí okno – sen každé hospodyně

2.1.2008

Také vám připadá, že máte věčnou smůlu, neboť pokaždé, když se už konečně odhodláte k mytí oken, začne venku pršet? Občas toho všeho máte dost, ale platit úklidové firmě se vám příliš nechce? Nevadí, máme pro vás řešení. Pořiďte si domů samočisticí okna.

Samočisticí okno – sen každé hospodyně

Není tomu tak dávno, co skupinka britských vědců představila svůj nový vynález, který doslova zaznamenal průlom nejen pro stavitele domů a bytů, ale zejména pro dodavatele skel a oken. Samočisticí okna si brzy našla své příznivce a dnes zdobí řadu fasád, lodžií, verand, výloh či skleníků.

Kouzlo nebo chemie?

Samočisticí sklo je potažené tenkou vrstvou oxidu titaničitého, který reaguje na UV paprsky denního světla. Tato vrstva je plně integrovaná do skla a je nejen pevná, ale i vysoce odolná. Při běžném užívání se neodře ani neopotřebuje, a tak nedojde-li k jejímu manuálnímu poškození, má stejnou životnost jako vlastní sklo. Přesto všechno zůstává pouhému lidskému oku skryta. Její funkčnost je založena na bázi chemické reakce, která jakékoliv vzniklé nečistoty, ale i kouřové zbytky či baktérie rozloží. V kontaktu s deštěm pak napomáhá vytvořit jednolitý film, díky kterému voda ihned odteče i s případnými usazeninami a povrch velmi rychle uschne. Tento proces přispívá k výraznému usnadnění čištění. Za normálních okolností tak postačí k čistotě oken déšť nebo obyčejné postříkání hadicí.

Výhody i nevýhody

Samočisticí skla nevyžadují žádnou speciální údržbu. Spíše naopak, pro svou nenáročnost jsou určena především pro oblasti se silným znečištěním, a to výhradně do exteriérů. Navíc díky vysoké citlivosti na UV paprsky tento systém funguje i při zatažené obloze či v noci. Lze je také libovolně kombinovat s ostatními druhy skel a vytvořit tak např. tepelně-izolační, zvukově-izolační či bezpečnostní okna. V případě silného znečištění, které zabrání UV paprskům dopadat přímo na sklo lze samočisticí efekt obnovit pouhým omytím okna vlhkým hadříkem. S peciální vrstva na skle se pak aktivuje, podobně jako v případě zasklení, teprve po několika dnech. Určitou nevýhodou však může být mírné zhoršení propustnosti světla a energie, a to přibližně o 5%. Z určitého úhlu pohledu vykazuje samočisticí sklo o něco větší zrcadlivost než běžné sklo a může mít slabě namodralý nádech. Jedinečné vlastnosti se samozřejmě projeví i na ceně, která je o 15-20 % vyšší než cena klasických oken.

Ačkoliv ani samočisticí sklo neznamená, že bychom se zbavili mytí oken na věky, rozhodně znatelně omezuje frekvenci této u převážné části populace neoblíbené činnosti.

Autor: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: archiv firem Izolas, Saint-Gobain Glass

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Vybíráme z Okna a dveře

Záclony jsou ozdoba pro naše okna

Okenní fólie jako ochrana proti zlodějům i únikům tepla a přehřívání

Vertikální žaluzie – když hledáte zastínění a dekorační prvek v jednom

Dřevěné žaluzie dodají interiéru pocit tepla a útulnosti

Hliníková okna - odolná, bezúdržbová a ideální pro moderní stavby

Vše o interiérových dveřích - přehled materiálů, typů a funkcí

Vchodové dveře - vše, co potřebujete vědět o konstrukci, materiálu a vlastnostech

Jak vybrat bezpečnostní dveře do bytu - bezpečnostní třídy, komponenty a odolnost přehledně