Proč si pořídit dřevěné vchodové dveře? Dlouhá životnost, styl i tepelná izolace
Dřevěné vchodové dveře spojují přírodní krásu s moderní technologií. Vynikají dlouhou životností, skvělými izolačními vlastnostmi a možností individuálního designu. Zjistěte, proč jsou dobrou volbou pro každý dům?
Dřevo je kvalitní přírodní materiál a vstupní dveře z něj vyrobené dnes patří mezi ty nejoblíbenější. Vyrábí se s využitím nejmodernějších technologií a představují výrazný estetický a funkční prvek každého domu. Kvalitní dřevěné vchodové dveře mají dlouhou životnost a jejich užívání je bezproblémové po mnoho let.
Materiál
Dřevěné dveře jsou vždy vyrobeny z kvalitního výběrového materiálu vysušeného na 12%. Dřevo na výrobu dřevěných vchodových dveří je pečlivě vybíráno, aby byla zajištěna nejvyšší možná kvalita finálních výrobků. V povrchu kvalitních dřevěných dveří nenajdete žádné suky, viditelné plochy jsou bez suků a směr let řeziva na krajních lamelách je radiální. V současnosti se dveře nejčastěji vyrábí z těchto dřevin:
• smrk
• borovice
• dub
• modřín
• exotické dřevo (meranti, mahagon)
Konstrukce dveří
Vchodové dveře ze dřeva mohou mít klasickou rámovou či modernější sendvičovou konstrukci. Každá z nich je dostupná v široké škále provedení a tak záleží jen na majiteli domu, kterou pro své vstupní dveře zvolí.
Klasická rámová konstrukce - dveřní křídlo je tvořeno dřevěným rámem s výplní. Rámové dveře mají díky příčkám rustikální vzhled a hodí se tak především na chalupy, ale jsou zakomponovat i do moderních domů. Dveře jsou členitější, jako výplně se používají nejčastěji vrstvené desky a dřevěné kazety, které jsou uprostřed izolované PU pěnou. Další možností výplně jsou izolační dvojskla i trojskla, která mohou čirá, bezpečnostní, ornamentální, zrcadlová či kouřová.
Moderní sendvičová konstrukce - stále více se pro výrobu vchodových dveří užívá sendvičová konstrukce, kdy je skrytý rám dveřního křídla vyroben z vícevrstvých (nejčastěji třívrstvých) lepených hranolů o standardní tloušťce cca 68 cm, ale kdo chce, může si nechat vyrobit i masivnější dveře s tloušťkou 88 mm. Masivnější dveře lépe chrání před úniky tepla a mají lepší akustické vlastnosti. Lepený dřevěný hranol je tvarově a konstrukčně velmi stabilní prvek, díky němuž se rám dveří nekroutí a nepraská.
Střed křídla je vyplněn PU pěnou, která má výborné tepelně - izolační vlastnosti. Hranoly jsou následně skryty překližkovou deskou. Dveřní křídlo je díky sendvičové konstrukci hladké a dveře mají moderní vzhled. Mohou být celé hladké bez prosklení, nebo s prosklením – instaluje se do nich izolační trojsklo, které je z venkovní strany bez zasklívacího rámečku.
Vzhled dveří
Vchodové dřevěné dveře mohou mít tedy plné i prosklené palubkové výplně, kazetové výplně v kombinaci s prosklením a odlehčené deskové výplně s prosklením. Standardní modely dřevěných dveří je možné rozšířit o boční světlíky a nadsvětlíky, které budou konstrukčně a barevně s venkovními dřevěnými dveřmi ladit. Světlíky a nadsvětlíky se vyrábějí jako plné nebo prosklené. Boční světlíky mohou být pevné nebo pohyblivé, zatímco nadsvětlíky pouze pevné. Kdo má zájem, může si nechat vyrobit obloukové pevné nadsvětlíky v prosklené či plné verzi. Ke standardnímu vybavení dřevěných dveří patří dřevěná zárubeň, dřevěný práh, těsnění a 3x pant seřiditelný ve třech osách.

Povrchová úprava dveří
Celkovou životnost dřevěných dveří prodlužuje impregnace a povrchová úprava. Aby venkovní dřevěné dveře odolávaly rozmarům počasí, bývají opatřeny ekologickými a vodou ředitelnými barvami, jejichž odstín lze zvolit podle vzorkovnice barev RAL. Dveře mohou mít také lazuru s viditelnou sktrukturou dřeva. Lazury jsou vybaveny UV filtrem. Zároveň bývají dveře také natřeny přírodními oleji. Veškeré nátěrové hmoty jsou šetrné k životnímu prostředí. Povrchová úprava je prováděna vysokotlakým stříkacím zařízením, které je zárukou kvality.