Jak vybrat skleněné dveře? Praktický přehled typů a variant
Skleněné dveře jsou nadčasovým prvkem interiéru, proto se hodí zejména do moderních prostor, které opticky rozšíří, prosvětlí a dodají jim na originalitě. Sklo vyniká přirozenou krásou, jednoduchostí a elegancí. Skleněné dveře jsou však zároveň bezpečné a stanou se jedinečným funkčním prvkem domácnosti.
Výroba skleněných dveří
Skleněná tabule, které je použita na skleněné dveře, je zpracovávána procesem kalení, což jí zajistí potřebnou mechanickou tvrdost a také vysokou termickou odolnost. Sklo se v kalící lince zahřeje na potřebnou teplotu a záhy se prudce zchladí. Proběhne termická reakce, která vytvoří na skleněné ploše permanentní povrchové napětí. Sklo tak následně vykazuje znatelně vyšší odolnost, než má běžné nekalené sklo. Kalené sklo je dodáváno v různých šířkách, nejčastěji o síle 8 mm, 10 mm a případně i 12 mm.

Druhy skla
Skleněné dveře se vyrábí z různých druhů skel:
• čiré sklo (float)
• mléčné sklo (matelux, satináto…)
• kouřové sklo
• barevné sklo (modré, zelené)
• ornamentální sklo
Bezpečnost
Sklo používané na výrobu interiérových dveří je zakaleno, čímž není možné jej běžným užíváním rozbít. Pokud by přeci jen k rozbití skleněné plochy došlo, sklo se rozpadne na malé neostré střepy, které nezpůsobí zranění. Skleněné dveře tak zcela vyhovují bezpečnostním normám. Kalené sklo je zárukou vysoké kvality, tvrdosti a užitkovosti skleněných dveří.
Vzory skleněných dveří
Na sklo je možné ozdobit pískováním, dají se do něj vyrýt nejrůznější ornamentální či jiné vzory. Řada firem dělá toto zdobení podle představ a přání zákazníka. Dveře se tak dokonale přizpůsobí interiéru a vytvoří mu jedinečný a originální design. Existují také gravírovaná skla, která frézováním leptaného povrchu a vyleštěním daného motivu budou velmi nevšední. Gravírování je možné provést na všechny druhy skel. Velmi žádaná jsou rovněž skla s digitálním tiskem – můžete mít na nich jakýkoliv motiv nebo fotografii.
Varianty skleněných dveří
Skleněné dveře se dnes vyrábí v několika variantách – nejčastěji se setkáme s klasickými jednokřídlými otočnými dveřmi a dvojkřídlými otočnými dveřmi. Velmi oblíbené jsou však také posuvné skleněné dveře, které se posouvají po nosné kolejnici uchycené buďto pod strop, pod překlad stavebního otvoru nebo na boční stranu zdi.
Možné je rovněž použít stavební pouzdro s již zabudovanou kolejnicí. Tento typ dveří výrazně šetří místo. Zajímavé jsou také celoskleněné dveře kyvné, které umožňují oboustranné otevírání – k dostání jsou jak v jednokřídlé, tak i dvoukřídlé variantě. Panty kyvného systému jsou kotveny na stěnu nebo na skleněný boční světlík. Dveře mají samozavírací mechanismus s olejovým tlumičem, díky kterému je zavírání dveří plynulé. Novinkou jsou pak skládací celoskleněné dveře, které díky svému zavírání ušetří velkou část prostoru.

Údržba skleněných dveří
Leptaná, tedy povrchově zpracovaná skla je dobré čistit celoplošně a nezaměřovat se pouze na znečištěné místo. Povrch skla je následně třeba nechat vyschnout pozvolně a přirozenou cestou. Pískovaná skla se však oproti tomu doporučuje utírat do sucha. Na oba typy skel je možné použít běžné saponátové čističe, ale dejte pozor na to, aby voda s přípravkem příliš nepěnila.
Zárubně
Skleněné dveře je možné osadit do standardní obložkové, kovové či hliníkové zárubně, ale také do samotných stavebních otvorů bez obložek.
Kování
U celoskleněných dveří je třeba počítat se speciálním kováním, které je určeno přímo pro užití na sklo, tedy na celoskleněné dveře. Pokud si objednáte u firmy skleněné dveře, mělo by být vhodné kování součástí dodávky dveří. Dveřní kování je samozřejmě k dostání v různých tvarech a povrchových úpravách.