Jak vybrat plastová okna - co opravdu ovlivňuje jejich kvalitu a životnost
Vzhled plastových oken
Plastová okna se dnes vyrábí jak v základních a velmi jednoduchých, tak i nevšedních tvarech a designech. Z tohoto důvodu není problém kvalitní plastová okna umístit do starší vily, rustikálního i moderně pojatého rodinného domu. Plastové okno se dá přizpůsobit přání každého majitele domu či bytu. Vyrábí se nejen ve standardizovaných rozměrech, ale také přesně na míru – aby padla do konkrétního stavebního otvoru.
Parametry, které je potřeba znát při výběru plastových oken:
(čím nižší hodnota, tím lepší izolační vlastnosti)
Uw – koeficient prostupu tepla celým oknem (mělo by být do 1,4)
Ug – hodnota prostupu tepla sklem (prosklení)
Uf = součinitel prostupu tepla profilem (rám, křídlo)
g – hodnota solárních zisků
Vlastnosti a výhody plastových oken
Kvalitní plastová okna perfektně doléhají a sedí a mají tak výborné tepelně izolační vlastnosti – zamezují vzniku tepelných mostů a dokáží ušetřit až 30% nákladů na vytápění. Dochází tak k úspoře energie a jejich pořizovací cena se majiteli vrátí během deseti let. Plastová okna s vyšším počtem komor (7-8) dobře izolují jak proti zimě, tak i proti nadměrnému horku. Kromě tepelné izolace zajišťují komory v plastových oknech také skvělou zvukovou izolaci, což ocení majitelé nemovitostí stojících v blízkosti rušné silnice. Plastová okna jsou k dostání v různých velikostech a tvarech, jsou pevná a zatížitelná, jejich tvar se časem nemění. Jejich další výhodou je, že jsou v podstatě bezúdržbová. Není třeba jim věnovat žádnou nadstandardní péči, která by zajišťovala bezproblémovou funkčnost. Přestože se nenatírají, jsou odolná vůči slunečnímu záření a chemickým vlivům.
Plastová okna mají dlouhou životnost. Mnoho výrobců uvádí, že plastová okna budou dobře plnit svou funkci po dobu až 50 let. V porovnání s dřevěnými eurookny je však životnost plastových oken nižší. Plastová eurookna jsou oblíbená také z důvodu snadné manipulace, kterou zvládají i děti. Vynikají rovněž velmi příznivou cenou, která je několikanásobně nižší, než u hliníkových oken a o 30% nižší, než u oken dřevěných, které mají stejné izolační vlastnosti. Mnoho výrobců na plastová okna poskytuje dokonce vyšší záruční dobu, než udává zákonná norma, běžně tak na nová plastová okna dostanete záruku až 5 let.

Plastová okna pro nízkoenergetické a pasivní domy
U těchto typů budov je důležité zajistit co nejmenší tepelné ztráty. Plastová okna tak dnes splňují přísná kritéria, aby bylo možné je pro pasivní a nízkoenergetické domy použít. Mají velkou šířku profilu, případně dodatečně zateplenou komoru v rámu. Profily s největším počtem komor (7-8) jsou ideálním řešením pro zateplení, nízkoenergetické a pasivní domy.
Výroba plastových oken
Plastová okna se vyrábí ze speciálních okenních PVC profilů, které jsou upraveny tak, aby odolávaly UV záření, a jsou velmi trvanlivé. Použité PVC neobsahuje změkčovadla a vyrábí se z výchozího granulátu extrudováním. Výchozí surovina, tedy granulát, se zahřeje a promění se na plastickou hmotu. Ta je poté pod tlakem vháněna do forem, ochlazována a vzniká tak plastový vícekomorový profil. Plastová okna jsou vyráběna v několika profilových řadách. Nejčastější jsou pětikomorová okna, ale běžně jsou dodávány také šesti, sedmi i osmiprofilová plastová okna. Tepelná izolace okna může být vylepšena výplní některých komůrek profilu tvrzenou či obyčejnou PU pěnou. Plastová okna jsou vyráběna v různých šířkách rámu (např. 71, 76, 84 mm).
Zasklení plastových oken
Plastové okno by mělo mít koeficient Ug, tedy prostup tepla sklem, maximálně 1,4. Plastová okna jsou standardně nabízena s izolačním dvojsklem, ale pro zvýšení tepelně izolačních vlastností okna je možné použít i izolační trojsklo. Okna osazení izolačním dvojsklem mají koeficient tepleného prostupu Ug = 1,1, v případě osazení izolačním trojsklem je možné se dostat až na Ug = 0,5. Plastová okna je možné vybavit také bezpečnostním, zvukově-izolačním či reflexním (protislunečním) sklem - reguluje prostup slunečních paprsků.
Nevýhody plastových oken
Hlavní nevýhodou plastových oken je jejich špatná paropropustnost. Plastové profily jsou takřka nepropustné a okno tak nedýchá. Dokonale utěsněná plastová okna tak mohou způsobovat vznik plísní. Plast je navíc tvarově nepříliš stálý materiál, má menší statickou únosnost a hrozí u něj tak vyšší riziko kroucení a tedy i špatné mechanické funkce oken. Aby tomu bylo zamezeno, jsou plastová okna vyztužena ocelovými profily a tak dnes již ve většině případů poskytují výborné statické vlastnosti. Ke kroucení, žloutnutí a praskání dochází pouze u nekvalitních plastových oken. Pokud však dojde u plastového okna k mechanickému poškození, je jeho oprava dosti problematická a většinou následuje výměna celého okna.
evýhodou může být také vzhled plastových oken, který je příliš technický a studený. Povrch plastových oken elektrostaticky přitahuje prach, nečistoty a také kouř, což se odráží na výraznějším znečištění povrchu. Plastová okna bohužel nemají ani příliš dobrou požární odolnost a zapomínat nesmíme ani na ekologii. Při výrobě plastového okna je spotřebováno až 6x více energie, než na výrobu okna dřevěného. Nemluvě o tom, že plast není obnovitelným zdrojem a recyklace starých oken je energeticky velmi náročná.
Povrchová úprava plastových oken
Plastová okna dnes nemusí být jen bílá, k dostání jsou i v jiných barvách. Výrobci plastových oken v současné době nabízí nejrůznější barvy plastových profilů, mezi nimiž nechybí imitace dřeva. Přírodního vzhledu plastového okna je tak možno dosáhnout oboustranným dřevodekorem. Vždy se však jedná o nalepené folie, které mají problematickou životnost. Obnova povrchové úpravy plastových oken na rozdíl od oken z jiných materiálů není prakticky možná.