Jak vybírat dveřní zárubně?

28.1.2013

Řada lidí se při výběru dveří zajímá pouze o vzhled a materiál, z něhož jsou vyrobena dveřní křídla. Ale co takové zárubně? Těm věnuje pozornost jen málokdo. Přitom jsou nejen výrazným designovým prvkem, ale také nosnou oporou dveří a kvalitní izolační bariérou. Na co je tedy dobré se zaměřit při jejich výběru a jaký typ zárubní vybrat? Poradíme vám.

Jak vybírat dveřní zárubně?

 Výběr zárubní není radno podceňovat. V žádném případě by totiž neměly fungovat pouze jako estetický doplněk dveřních křídel. Pokud si vyberete dveřní zárubně z nekvalitního materiálu, mohou být značně negativně ovlivněny nejen izolační, ale také protipožární vlastnosti. Nemluvě o tom, že nijak líbivý nebude ani celkový dojem z dveří.

Na výběr jsou dva druhy zárubní:

Polodrážkové – tento typ zárubní je v českých domácnostech považován za již osvědčenou klasiku. Zárubeň je vybavena polodrážkou a tak se na ni dveře přimykají z jedné strany. Hlavní výhodou polodrážkových zárubní je nejen snadná dostupnost u většiny výrobců, ale také snadnější instalace a v neposlední řadě i nižší cena.

Bezpolodrážkové – tyto zárubně jsou vybaveny skrytými závěsy a tak jsou velkým lákadlem zejména pro milovníky čistých linií. Dveře do bezpolodrážkových zárubní skvěle zapadnou a společně s nimi tak vytvoří jednolitý povrch vyznačující se desénovou střídmostí. K nevýhodám patří o trochu náročnější instalace, do které by se rozhodně měli pouštět jen profesionálové v oboru. Dveře je totiž nutné společně se zárubněmi seřídit tak, aby spára mezi nimi na všech místech dosahovala stejné šíře.

Než si zárubně vyberete, určitě nezapomeňte zkontrolovat veškeré rozměry, tedy šířku dveří i tloušťku zdi. Pokud byste si přeci jen nebyli jistí, jestli bude vše sedět jak má, nemusíte si s tím dělat hlavu – mnozí výrobci dnes nabízí i tzv. regulované zárubně, které je možné tloušťce stěny přizpůsobit. Dají se podle potřeby roztáhnout až o několik centimetrů.

Speciálním typem zárubní jsou pak ty určené pro posuvné dveře. U nich však záleží na tom, jestli jde o dveře posuvné po zdi, nebo zajíždějící do stavebního pouzdra. Nezanedbatelný je pak také rozdíl mezi zárubněmi určenými pro vchodové a interiérové dveře. U vchodových je třeba v prvé řadě řešit jejich odolnost proti poškození, u vnitřních nám nic nebrání popustit uzdu fantazii a vybírat dle našeho vkusu.

Materiály pro zárubně

Tím nejpoužívanějším materiálem pro dveřní zárubně je kov. V posledních letech však narůstá obliba dřevěných dveřních zárubní. Kovové zárubně jsou však jednoznačně odolnější vůči mechanickému poškození i proti požáru. Výhodou zárubní ze dřeva je pak pouze lepší estetický dojem. Nejlepší je, když dojde ke spojení zárubní s dveřmi ze stejného materiálu – celek pak působí mnohem kompaktněji.

- jpa -

Foto: Porta Doors

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Mamut Glue Crystal - průhledné a pružné lepidlo

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Vybíráme z Okna a dveře

Záclony jsou ozdoba pro naše okna

Okenní fólie jako ochrana proti zlodějům i únikům tepla a přehřívání

Vertikální žaluzie – když hledáte zastínění a dekorační prvek v jednom

Dřevěné žaluzie dodají interiéru pocit tepla a útulnosti

Hliníková okna - odolná, bezúdržbová a ideální pro moderní stavby

Vše o interiérových dveřích - přehled materiálů, typů a funkcí

Vchodové dveře - vše, co potřebujete vědět o konstrukci, materiálu a vlastnostech

Jak vybrat bezpečnostní dveře do bytu - bezpečnostní třídy, komponenty a odolnost přehledně