Jak vybrat postel, matraci a rošt pro zdravý spánek?
Odborníci i vědecké studie se dlouhodobě shodují na tom, že má spánek zcela zásadní vliv na naše zdraví. Dobrý spánek zlepšuje výkon mozku, náladu i fyzickou kondici, a naopak nedostatek spánku zvyšuje riziko řady onemocnění. Jedním ze základů kvalitního spánku je správný výběr postele, matrace a roštu. Poradíme vám, jak vybrat tu pravou postel pro krásné sny.
Na co se zaměřit při výběru postele?
Hledáte postel, která se stane synonymem nejvyššího komfortu, a navíc designovým prvkem každé ložnice? Pak vezměte v potaz následující parametry:
Rozměry postele
Při výběru rozměru postele byste měli zohlednit vaši výšku, počet osob, které budou v posteli spát, prostor v ložnici i vaše spánkové preference.
Co se týče šířky postele, za dostatečnou pro pohodlný spánek je pro jednu osobu považovaná šířka 90 cm a standardní délka činí 200 cm. Pokud však chcete dosáhnout ještě většího pohodlí, můžete zvolit šířku 100, 110 nebo 120 cm. Délka postele by měla být podle odborníků alespoň o 20 až 25 cm delší než vaše výška. Osoby vyšší než 185 cm tak mohou volit postele s prodlouženou délkou 210 až 220 cm.
Při výběru postele je kromě rozměrů důležitá i výška postele, standardně se pohybuje okolo 40 až 50 cm. Pro komfortnější uléhání a vstávání se však doporučuje vyšší postel okolo 50 až 65 cm. Tuto výšku nabízejí například dnes velmi populární boxspringové neboli kontinentální postele.
Materiál postele
Dalším důležitým parametrem při výběru postele je její materiál, který hraje zásadní roli ve vzhledu, funkčnosti i životnosti postele:
● Dřevotříska – Výhodou dřevotřísky, případně lamina, je nižší cena a snadná údržba. Nevýhodou je ale nižší pevnost a odolnost, která se může po čase projevit tím, že bude postel nepříjemně vrzat.
● Kov – Kov se vyznačuje odolností proti poškození a dlouhou životností. Také kovový rám ale může způsobovat vrzání, a navíc může v interiéru působit tvrdě a chladně.
● Masivní dřevo – K přednostem masivního dřeva patří vysoká pevnost, stabilita a dlouhá životnost a také skutečnost, že se jedná o přírodní, estetický a ekologický materiál, který v ložnici působí velmi luxusně a útulně. Nevýhodou je jen vyšší cena tohoto materiálu.
● Čalouněné postele – V současné době jsou jedním z největších postelových trendů čalouněné boxspring postele, jejichž rám bývá často vyrobený z masivního dřeva. Na jejich popularitě má velkou zásluhu luxusní vzhled i možnost širokého výběru textilií různých materiálů, barev i vzorů. Dominantou čalouněných postelí zpravidla bývají vysoká čalouněná čela, která poskytují komfort při sezení nebo čtení v posteli. Nevýhodou je, že vyžadují o něco větší údržbu.
Čalouněná postel se stane dominantou vaší ložnice. Zdroj: Materasso.cz
Úložný prostor
Při výběru postele se zamyslete i nad tím, jestli zvolíte postele s úložným prostorem, nebo bez něj. Úložné prostory oceníte zejména v menších bytech nebo ložnicích s omezeným místem, kde pomáhají udržovat pořádek. Dostatečnou ventilaci postelí s úložným prostorem zajistí správný rošt, odvětrávaná konstrukce nebo kvalitní, prodyšné materiály.
Jak vybrat kvalitní matraci?
Vhodně zvolená matrace má zásadní dopad na kvalitu spánku. Měla by pomoci uvolnit tlakové body, srovnat páteř a regulovat tělesnou teplotu. Po probuzení na kvalitní matraci byste se měli cítit odpočatí a bez bolestí zad nebo hlavy. Na co se při výběru matrace zaměřit?
Rozměry matrace
Rozměry matrace by měly odpovídat rozměrům postele:
Typ postele
Šířka a délka matrace
Jednolůžková postel
Matrace 90 x 200 cm, 100 x 200 cm, 110 x 200 cm, 120 x 200 cm
Jednolůžková postel pro vyšší osobu
Matrace 90 x 210 cm, 90 x 220 cm
Dvoulůžková postel
Matrace 180 x 200 cm, 200 x 200 cm
Dvoulůžková postel pro rodinu s dětmi
Matrace 200 x 200 cm, 210 x 200 cm, 220 x 200 cm
Dvoulůžková postel do malé ložnice
Matrace 140 x 200 cm, 160 x 200 cm
Tvrdost matrace
Jedním z nejdůležitějších parametrů je tuhost matrace, která se obvykle dělí do čtyř základních kategorií:
● Měkká matrace (T1) – Nejměkčí matrace se doporučují zejména lidem s nižší tělesnou hmotností (do 60 kg) a těm, kteří spí převážně na boku.
● Středně měkká matrace (T2) – Tento typ matrace bývá vhodný pro osoby spící na boku nebo převážně na boku a zádech.
● Středně tvrdá matrace (T3) – Tato matrace se považuje za univerzální volbu, zajišťuje rovnoměrné rozložení váhy a podporu páteře a je vhodná pro většinu lidí.
● Tvrdá matrace (T4 až T5) – Tvrdá matrace se doporučuje pro osoby s vyšší tělesnou hmotností (nad 100 kg) nebo pro ty, kteří spí převážně na zádech nebo na břiše.
Je třeba říci, že je výběr matrace velmi individuální a měl by se odvíjet od toho, jakou spánkovou polohu preferujete, kolik vážíte, jaký je váš zdravotní stav i jaké máte osobní preference. Ideální je matraci si osobně vyzkoušet.
Materiál matrace
Vlastnosti matrace, jako jsou pohodlí, podpora těla, odvětrávání nebo životnost, zásadně ovlivňuje zvolený materiál matrace. Možností je mnoho:
● Matrace z paměťové pěny se přizpůsobuje tvaru těla, zmírňuje tlak na klouby a páteř a je vhodná pro osoby spící na boku.
● Latex je velmi pružným materiálem s dlouhou životností.
● Studená neboli HR pěna se vyznačuje vysokou pružností a velkou prodyšností.
● Pružinové a taštičkové matrace obsahují pružiny pro zajištění rovnoměrného rozložení váhy.
● Sendvičové matrace kombinují různé materiály pro poskytnutí komfortu a opory.
Každý materiál matrace má svá pro a proti a každému může vyhovovat jiný. Neváhejte se proto o správném výběru materiálu poradit s odborníkem.
TIP: Vyšší komfort a hygienu postele vám zajistí vrchní matrace a chránič matrace.
Matrace pro děti a seniory
Děti a senioři mají odlišné požadavky na matrace. Matrace pro děti by měly být tvrdší, podporovat zdravý vývoj páteře, být hygienické a bezpečné. Matrace pro seniory by zase měly být měkčí, aby odpovídaly zdravotním potřebám starších lidí.
Správná kombinace postele, matrace a roštu je pro zdravý spánek klíčová. Zdroj: Materasso.cz
Jak vybrat vhodný rošt do postele?
Rošt podporuje vlastnosti matrace a zajišťuje proudění vzduchu pod matrací, čímž zabraňuje hromadění vlhkosti a vzniku plísní. Laťkové rošty jsou složeny z pevných dřevěných latí upevněných na rámu. Výhodou je vysoká nosnost a dlouhá životnost, tyto rošty však bývají méně pružné, a proto se nehodí pod tužší pěnové matrace. Pružné lamelové rošty se lépe přizpůsobí tělu, zajišťují rovnoměrné rozložení váhy a podporu páteře, bývají ale o něco dražší než laťové rošty. Polohovací rošty, ať už manuální nebo elektrické, umožňují nastavení sklonu hlavy, nohou nebo obojího. Jsou vhodné pro seniory nebo pro všechny, kteří touží po nejvyšším komfortu.
Postel, matrace a rošt mají významný vliv na kvalitu spánku, a tím i na kvalitu života. Pokud chcete mít jistotu, že si vyberete správně, doporučujeme navštívit specializované prodejny, kde si můžete produkty vyzkoušet a vyškolení prodejci vám pomohou s výběrem.
- PR článek -