6 tipů, jak si poradit s výběrem kvalitní matrace
Kvalitní matrace je velmi důležitá pro pohodlný a nerušený spánek. Během spánku se naše tělo regeneruje a obnovují se naše fyzické i psychické síly. To jak se vyspíme má přímý vliv na náš následující den a z dlouhodobého hlediska se kvalita spánku promítá na všech frontách našeho života. Víte jak pro sebe vybrat tu správnou matraci?
1. Je lepší tvrdá a nebo měkká matrace?
Na tuto otázku neexistuje jedna správná odpověď. Tvrdost matrace je velmi subjektivní záležitost, protože každý z nás má jiné preference. Pevnější matrace poskytují tělu větší oporu, ale mohou být méně pohodlné například v poloze na boku, jelikož vyvíjí větší tlak na určité části těla. Příliš měkká matrace, do které se během spánku zaboříme, ale zase může vést k problémům se zády, jelikož neposkytuje tělu dostatečnou oporu.
Při výběru matrace je potřeba vyhodnotit několik parametrů. Důležitou roli hraje věk, tělesná hmotnost a poloha ve které nejčastěji spíte.
Na trhu se vyskytují matrace na stupnici tvrdosti 1-7 vyrobené z různých materiálů. Každý stupeň je vhodný pro jinou skupinu lidí.
2. Pro koho je vhodná měkká matrace?
Měkké matrace jsou obecně vhodné spíše pro lidi s křehkou tělesnou konstitucí, s tělesnou hmotností přibližně do 70 kg a pro ty, kteří spí rádi na boku. Tvrdší matrace vytváří často v poloze na boku příliš velký tlak pro ramenní a kyčelní klouby. Co se týče věkových skupin, tak jsou měkké matrace vhodné hlavně pro děti a pro seniory.
Pozor, nikdy byste neměli spát na matraci do které se probořujete. Tělo potřebuje během spánku oporu, jinak hrozí různé problémy se zády.
3. Pro koho je vhodná tvrdá matrace?
Tvrdé matrace jsou obecně vhodné spíše pro těžší osoby a pro lidi, kteří mají problémy se zády. Tvrdší matrace preferují také ti, kteří spějí převážně na břiše a na zádech. Příliš tvrdá matrace ale může způsobit otlačení kloubů, problémy s prokrvováním, obtížné ranní vstávání a výkyvy nálad.
4. Jak poznám, že spím na správné matraci?
Kvalitní matrace se odráží na kvalitě spánku. Pokud se tedy ráno budíte svěží a plní energie, spíte pravděpodobně na správné matraci. Jestliže se naopak probouzíte celí rozlámaní a ztuhlý, v noci se neklidně převalujete a hledáte pohodlnou polohu a ráno vám mravenčí konečky prstů z přeležení, je čas matraci vyměnit.
Při výběru nové ortopedické matrace vyzkoušejte v obchodě tento trik: lehněte si na záda a dejte si ruku pod křížovou oblast (místo kde bederní páteř přechází v hýždě), pokud je mezi vaším tělem a matrací mezera, že se tam vejde celá vaše dlaň a ještě zbyde prostor, je tato matrace pro vás příliš tvrdá, pokud se ale naopak do matrace propadáte a na dlaň nezbude žádný prostor, je tato matrace pro vás příliš měkká.
5. Anatomické matrace poskytují během spánku kýžené pohodlí i důležitou oporu
Pro kvalitní spánek je důležité rovnoměrné rozložení váhy těla. Jen tak si mohou odpočinou i vaše klouby a svaly. V případě nesprávného rozložení váhy, jsou svaly a klouby v noci přetěžované a vy se ráno probouzíte rozlámaní a neodpočatí. Párové anatomické matrace 160x200 se přizpůsobují konkrétním křivkám vašeho těla a podporují zdravý spánek. Anatomické ortopedické matrace se vyrábí z kombinace tvrdých a měkkých materiálů, díky čemuž dopřejí vašemu tělu pohodlí a zároveň dostatečnou oporu.
6. Jaký materiál matrace si vybrat?
Materiál matrace vybírejte kromě jeho vlastností také podle podkladu na který matraci umístíte. Jinak se různé matrace chovají na roštu a jinak na pevném podkladu.
Sendvičové matrace jsou tvořené z několika vrstev a typů materiálů. Výsledná kombinace dává těmto matracím jedinečné vlastnosti co se tuhosti, vzdušnosti a anatomie týče. Také latexové matrace se perfektně přizpůsobí anatomii vašeho těla a jsou navíc velmi odolné. Pružinové matrace se pyšní dokonalou větratelností a můžete je umístit na všechny druhy podkladů. Taštičkové matrace mají výborné ortopedické vlastnosti a vysokou elasticitu. Polyuretanové matrace nabízejí výjimečnou pevnost a nosnost.
- PR článek -