Omítky vhodné i do koupelny

6.8.2006

Koupelna je stejně jako kuchyně místem, kde je výrazně vlhčí prostředí než v jiných místnostech domu. Je potřeba si proto uvědomit, že kromě nábytku, podlahy a zařízení musíme vlhkému prostředí přizpůsobit zejména omítku.

Hlavní úlohou omítky je chránit zdivo nebo jiný materiál, který je pod omítkou skryt, před mechanickým poškozením. Kvalitní omítka by měla také regulovat vlhkost a zaručit zvukovou izolaci a tepelnou akumulaci.

Složení omítek předurčuje jejich použití v jednotlivých částech domu. Nejčastěji se setkáme s omítkami sádrovými, vápennými a cementovými nebo jejich vzájemnou kombinací. Obecně platí, že omítky obsahující sádru nejsou vhodné do vlhkého prostředí. Vlhku a vodě naopak velmi dobře odolávají omítky s vyšším podílem cementu (cementové, vápenocementové).

Většinou by nás ani nenapadlo uvažovat do koupelny o jiném povrchu než jsou keramické obklady. Obkladačky, pokud jsou vybrány s citem a vkusem, vypadají velmi dobře a snadno se udržují. Mají však jednu velkou nevýhodu, a tou jsou spáry. Spáry vodu propouštějí a mohou být příčinou velkých problémů, neboť provlhlým zdivem protéká voda až do stropní konstrukce a může dojít k jejímu uhnití (u dřevěným stropů) nebo korozi výztuže (u železobetonových stropů). Ve vlhkém prostředí a zvláště v místech, kde voda přímo dopadá na obklady (okolí vany a sprchový kout), musí být pod odklady hydroizolace. Dejte si proto při případné rekonstrukci pozor na to, zda řemeslníci toto pravidlo respektují. Dbejte také na to, aby spár bylo co nejméně, a vybírejte proto do těchto míst spíše větší obkladačky, v žádném případě ne mozaiku. Nezapomeňte také na to, že ve spárách se drží nečistoty a špína, která se jen velmi těžko odstraňuje.

Problém spár lze vyřešit bezspárovým povrchem stěn, například omítkou. Příznivci moderny a poněkud minimalistického směru tento trend rozhodně uvítají. Možná byste ani nevěřili, jak může vodě odolná omítka vypadat v koupelně efektně, o její praktické stránce nemluvě. Tyto cementové omítky se jako hlazené ještě voskují, aby lépe odolávaly vodě a nečistotám. Stěny pak získají kromě vynikajících vlastností také krásný sametový vzhled.

Znovu objevenou technologií je takzvaný marocký štuk (tadelakt), který se nanáší na podklad   z cementové omítky. Marocký štuk lze bez obav použít místo obkladů také přímo do sprch, okolí van a umyvadel. Povrch je stoprocentně omyvatelný, jednolitý a nikde se nezadržují žádné nečistoty.

Vodě odolné omítky jsou velmi pracné a pochopitelně několikanásobně dražší než omítky běžné. Práci s nimi bychom měli vždy svěřit odborníkům, kutilský počin by mohl skončit katastrofou, a ještě poměrně drahou.

Foto: archiv firmy Kreidezeit