Když hadice nestačí aneb jak vybrat ideální vysokotlaký čistič?

16.2.2022

Vysokotlaký čistič, pro který se u nás ujal výraz wapka, je velice užitečným domácím a zahradním pomocníkem. Snadno a rychle s ním umyjete vše od zabláceného kola až po chodník nebo fasádu. Wapky umí šetřit čas i vodu, je však třeba vědět, která je pro vaše účely nejlepší. Podle čeho wapku vybírat a jaké možnosti tyto univerzální tlakové čističe nabízejí?

Wapky mohou ušetřit až 80 % vody oproti běžnému mytí

Vysokotlaké čističe jsou užitečné pro využití u domu, zahrady i na chalupě a jakmile jednou vyzkoušíte práci s tímto pomocníkem, klasická zahradní hadice pro vás bude, co se čištění týče, bezpředmětná.

Wapky se používají na mytí aut, kol, motorek, zahradního nářadí, vhodné jsou i na čištění větších ploch, jako jsou chodníky, bazény, omítky nebo psí kotce. Hodí se jednoduše na všechno, čemu neublíží silný proud a běžným mytím byste strávili hodiny. Kouzlo wapek spočívá právě v silném proudu, který dokáže odstranit i zaschlé a odolné nečistoty.


Tlaková myčka Riwall patří díky přijatelné ceně i dostačujímu výkonu mezi nejoblíbenější wapky.

Mimo to ušetříte spoustu času a navíc i vody. Při běžném mytí za pomoci hadice je spotřeba vody daleko větší, stejně tak jako čas strávený mytím. Podle jednotlivých výrobců vysokotlakých čističů se při mytí ušetří až 80 % vody, což je opravdu znatelné množství.

Musíte však vědět, k jakým účelům budete wapku potřebovat, co od ní očekáváte a zda je vůbec vhodná pro váš vodní řád. K tomu, aby tento přístroj správně pracoval, totiž potřebuje určitý tlak vody i průtok. Jestliže zrovna nepotřebujete čistit průmyslové stroje, bude stačit tlak od 120 bar a průtok kolem 500 litrů za hodinu. Pokud si nejste hodnotou průtoku jistí, je doporučené jej změřit za pomoci velké nádoby.

Díky vysokotlakému čističi s regulací se vyhnete možnému poškození nestabilního povrchu

Wapka funguje na principu stlačení proudu vody, který je vháněn do hadice prostřednictvím čerpadla. Wapky bývají obvykle napájeny elektrickým proudem, mohou být rovněž benzínové nebo naftové. Na českém trhu dominuje hned několik značek, každá z nich pak nabízí různé řady wapek lišících se možnostmi použití, příslušenstvím, napájením i cenou.

Pro běžné používání na zahradě a u domu postačí nižší řady a ideální je, když je wapka opatřena alespoň nějakým příslušenstvím. Mohou to být vyměnitelné nástavce s odlišným úhlem stříkání nebo například čistící kartáče (i rotační).

Wapky se také liší dle toho, zda jsou určeny pouze pro studenou nebo i teplou vodu. Pokud chcete mýt například auto, kolo, motorku a podobně, je dobré, aby wapka uměla pracovat alespoň s vlažnou vodou do 40 stupňů Celsia. V takovém případě je možné použít i saponát, díky němuž bude čištění mnohem efektivnější.

Vyšší řady wapek umí používat i horkou vodu, mají vyšší výkon a jsou vhodné pro větší plochy i odolnější nečistoty, Jedná se však už o značně dražší a profesionálnější přístroje. Vysokotlaké čističe se od sebe liší také možností regulace proudu. Lepší je vybrat s regulací, protože příliš vysoký proud nemusí všemu sednout. Může například způsobit odloupnutí staršího laku z kola, auta nebo jiných povrchů a s regulací se tomu dá zamezit.


Tradičním výrobcem tlakových myček je Kärcher - ke svých výrobkům nabízí také řadu přislušenství (kartáče, sady na čištění potrubí, čističe ploch apod.)

Čerpadla tvořená z kovu jsou obecně kvalitnější

Při výběru koukejte také na váhu wapky a použité materiály. Obecně platí, že čím těžší tento čistič je, tím bude kvalitnější. Někdy jsou totiž čerpadla uvnitř čističů vyráběna z plastu, jindy z kovu (například hliník). Ty kovové jsou obecně kvalitnější a déle vydrží.

Dobré je sledovat i čistě praktické dispozice, jako například navíjecí hadici, přídavné nástavce s různým úhlem střiku nebo rotační kartáč vhodný například na čištění zámkové dlažby. Vždy si každopádně před nákupem položte otázku, jak často chcete wapku používat, k jakému účelu, i kolik do ní chcete investovat. Díky širokému výběru však vždy určitě najdete nějaký vhodný kompromis.

Autor: Eliška Střelková