Nový stavební zákon schválen
15.03.2006
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na svém včerejším zasedání definitivně schválila nový stavební a vyvlastňovací zákon. Poslanci odhlasovali zákony ve znění, ve kterém jim je v únoru vrátil Senát.
Změny v zákonech prosazené Senátem a odsouhlasené Poslaneckou sněmovnou přispějí k větší ochraně práv osob dotčených stavebními záměry. Umožní občanům účinněji bránit vlastnické právo, zdraví a životní prostředí. O námitkách vlastníků vztahujících se k jejich majetku bude rozhodovat soud a nikoli stavební úřad, který k tomu nemá předpoklady. Veřejnost by se včas měla dozvědět, že investor chce uzavřít tzv. veřejnoprávní smlouvu o povolení stavby a tato smlouva by tak neměla být podepsána někde v zákulisí za zády občanů. Určitým způsobem je omezena pravomoc autorizovaného inspektora, který v případě, že se mu nepodaří za stavebníka zajistit souhlas se stavbou s okolními vlastníky, musí věc předat k rozhodnutí stavebnímu úřadu. "Je dobře, že poslanci přistoupili na změny předložené senátorkami a senátory, přesto se stále domnívám, že zákon nahrává silným, ať již finančně nebo politicky, z čehož vyplývají souvislosti vždy s nekontrolovatelnou mocí spojené.", uvádí k tomu Luděk Šikola, právník EPS.
Ne všechny nedostatky ve vládních předlohách zákonů se totiž podařilo odstranit, některá zhoršení se bohužel objevila v průběhu projednávání v Parlamentu ČR. Zjednodušená povolovací řízení se mohou stát proti původnímu záměru předkladatelů noční můrou stavebníka zakončenou po dlouhém sporu až výrokem soudu. Předkupní právo státu, krajů a obcí k pozemkům vymezeným v územních plánech pro veřejně prospěšné stavby v sobě zase nese obrovský korupční potenciál a není ničím jiným než skrytým vyvlastňováním. Z plánovaného veřejného územního řízení nezbylo téměř nic, protože institut zástupce veřejnosti oprávněného podávat námitky byl pro toto řízení zrušen. "Ustanovení zákona se často dají vyložit alespoň dvěma způsoby. Předkladatelé zákona odráželi naši kritiku s tím, že malujeme čerta na zeď, protože úřady mají povinnost rozhodovat objektivně a nestranně. Ano, mají. Naše zkušenost je však taková, že má-li stavební úřad k dispozici výklad proti veřejno! sti, životnímu prostředí nezřídka jej využije. K omezení takov! é možnos ti jsme směřovali naše připomínky a částečně jsme uspěli.", uzavírá Luděk Šikola.
Autor: Mgr. Luděk Šikola / EPS
- Tisková zpráva -
Článek byl zobrazen 3309 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.