Interiérové barvy proti plísním

18.2.2025 / redakce

Řada domů a bytů trpí kvůli špatnému odvětrávání na plísně, které vznikají na stěnách. Vlhkost a kondenzace vody v kombinaci se závětřím vytváří na omítkách ideální prostředí pro vznik této nežádoucí květeny, která vede k alergiím, kožním problémům a dokáže vážně poškodit lidské zdraví. Je vůbec možné proti plísním účinně bojovat?

Plísňové spóry začínají na zdivu vznikat ve chvíli, pokud vlhkost v interiéru pravidelně překračuje 60 % hranici. Ve vnitřních prostorách se můžete setkat hned se dvěma druhy plísní a to plísní černou, která je poměrně běžná a plísní hnědou, jež bývá úpornější a její odstranění je složitější. Nejčastěji se s plísní setkáme v kuchyni a koupelně, kde je vyšší kondenzace vody a horší možnost odvětrávání. Projevy těchto nežádoucích a také velice nebezpečných hub se ale mohou objevit klidně i v obýváku nebo ložnici. Většinou bývají takto postiženy stinné stěny a stěny orientované na sever, plísně se objevují v rozích a koutech, kde se vlhkost sráží nejvíce. Ušetřeny mnohdy nebývají ani půdní byty, do nichž střechou prosakuje venkovní vlhkost.

V rodinných domech se plísně nejčastěji vyskytují z těchto důvodů:
- špatná hydroizolace domu
- vlhkost vzlínající od základů
- vysoká hladina podzemní vody

V bytech bývá příčinou vzniku plísní:
- nedostatečné vytápění
- špatná ventilace vzduchu v zatěžovaných prostorách
- množství zdrojů vlhkosti, jako jsou například akvária, terária, rostliny

Mnoha lidem se do boje s plísněmi v jejich interiéru ani nechce pouštět, protože jej považují za předem prohraný. Rozhodně se nevyplácí házet hned flintu do žita, v dnešní době již existuje řada přípravků, které dokážou plísně odstranit a zdivo preventivně ochránit proti jejich dalšímu vzniku. Samozřejmě je však nutné začít řešit příčinu vzniku plísní a odstranit ji, jinak bude tento boj mnohem složitější a zdlouhavější. Pokud jste doma také objevili tmavou skvrnu, budete muset odstranit omítku za mokra až na cihly, jedině tak se zbavíte i zárodků plísní. Pokud by se vám to nepodařilo, byla by jen otázka času, kdy by se plíseň vrátila na své původní místo. Jestliže povrch nejde oškrábat, je nutné jej očistit malířskou škrabkou za mokra. Následně je vhodné stěny ošetřit desinfekčním a likvidačním prostředkem na plísně a na stěny použít vnitřní nátěrovou barvu s protiplísňovou ochranou.

Tyto barvy mají schopnost odstraňovat z interiéru nejen bakterie a plísně, ale také škodlivé látky, zplodiny, výpary a pachy. Aplikace protiplísňových barev je velmi účinnou prevencí v boji s nežádoucími mikroorganismy, dokážou zajistit zdravé, bezpečné a hygienické prostředí. Své využití najdou nejen v rodinných domech a bytech, ale také v provozech potravinářského průmyslu, v pivovarech a sladovnách, vinných sklepech, mlékárnách, sýrárnách, masokombinátech a řadě dalších provozů.

Barvy jsou vodou ředitelné, jejich aplikace je velmi snadná a rychlá. Barvy nemají žádný nepříjemný zápach a během zasychání neuvolňují žádné škodlivé výpary. Ani u těchto barev nejste omezeni pouze na základní bílou barvu. K dostání jsou v nejrůznějších odstínech, a pokud byste mezi nimi neobjevili vámi požadovanou barvu, je možné individuální barevné tónování pomocí běžně dostupných přípravků. Podmínkou správné funkce protiplísňových barev je správná předchozí příprava zdiva a omítek.

Interiérové barvy proti plísním - přehled výrobků

Detoxy Color, výrobce Rokospol – unikátní silikátová (anorganická) barva pro interiéry obsahující speciální nanočástiče. S ní zničíte plísně, mikroorganismy, viry, zápach a následky kouření. Jde o první interiérový nátěr na světě, v němž je účinná fotokatalytická látka aktivována běžným viditelným či umělým denním světlem. Unikátní složení těchto barev je chráněno patentem.

 

Thermowell – vysoce kvalitní omyvatelná nátěrová hmota, která se vyznačuje vynikající krycí schopností, odolností proti plísním a škodlivým mikroorganismům. Snižuje riziko výskytu virových onemocnění. Je tak ideální do dětských pokojů a ložnic, dětských zařízení, jako jsou školy a školky, ale i zdravotnických zařízení a firem s velkým počtem zaměstnanců. Tyto barvy jsou vyrobeny na bázi nanotechnologie v kombinaci s využitím iontů stříbra.

Remal Protiplísňový – paropropustná barva zamezující výskytu plísní, vhodná k nátěrům sanačních omítek. Používá se k protiplísňovým nátěrům omítek, betonu, dřeva, dřevotřísky a dalších povrchů v interiérech.

Dulux Kitchen & Bathroom - speciálně vyvinutá paropropustná, neodkapávající a lehce roztíratelná barvu určená pro místa, která jsou neustále vystavena extrémní zátěži – tedy pro kuchyně a koupelny. Poskytuje jedinečnou ochranu proti mastnotě, vlhkosti, plísním a otěru. Snižuje výskyt virových onemocnění, vhodná pro děti, astmatiky, alergiky a chronicky nemocné osoby. Barva je vyrobena na bázi nanotechnologie s využitím iontů stříbra.

Amikol, výrobce JUB – vodou ředitelná, polomatná latexová interiérová barva zamezující rozvoji plísní. Má vynikající krycí schopnost, je paropropustná a výjimečně odolná proti otěru za mokra. Natřené povrchy jsou omyvatelné a odolné univerzálním čistícím a desinfekčním prostředkům.

Bio vápenná malířská barva, výrobce JUB - vnitřní vodou ředitelná vápenná malířská barva se silným desinfekčním účinkem, která zamezuje rozvoji plísní. Vyznačuje se vysokou paropropustností a otěruvzdorností. Má výraznou vápennou vůni a snadno se nanáší. Je určena na různé pevné, suché a čisté podklady – zejména vápenné a vápenocementové omítky.

Primalex mykostop - otěruvzdorný vnitřní nátěr chránící stěny před plísněmi. Propustný pro vodní páry. Vhodný pro omítky a sádrokartonové desky v interiérech, ideální na vlhké a špatně větratelné prostory.

Jupol silikat, výrobce JUB – silikátová interiérová malířská barva vyrobená na bázi draselného vodního skla. Je vodou ředitelná, paropropustná a odolná proti mokrému otěru. Barva je vhodná i na sanační systémy. Má mimořádně nízký obsah těkavých organických látek, je tak šetrná k lidskému zdraví a životnímu prostředí. Jupol silikat se skvěle hodí k dekorativním nátěrům stěn a stropů v interiérech architektonických památek.

Plíseň na sádrokartonu - postup odstranění povrchové plísně ze sádrokartonu v koupelně

Nejdříve zjistěte, zda je plíseň pouze povrchová, nebo už prorostla do sádrokartonu. Lehce zatlačte na postiženou oblast – pokud je sádrokarton měkký nebo se drolí, je vlhkostí poškozený a bude nutné ho vyměnit. Pokud je pevný a plíseň je jen na povrchu, stačí ji odstranit a provést preventivní opatření.

Mechanické odstranění plísně

Použijte dezinfekční prostředek na plísně - vhodné jsou speciální přípravky, jako Savo proti plísním, Fungispray nebo Detoxy Cleaner. Lze také použít roztok octa (1:1 s vodou) nebo peroxid vodíku (3% roztok). Při aplikaci rozhodně používejte ochranné prostředky, zejména rukavice, roušku, brýle a pozor také na oblečení a další tkaniny (všichni víme, jaké skvrny, resp. ztrátu barvy,  dělá savo na oblečení)

Aplikujte na plíseň - nastříkejte nebo naneste štětcem a nechte působit alespoň 30 minut. Plíseň nesmývejte hned, nechte prostředek proniknout do materiálu. Po zaschnutí jemně odstraňte zbytky plísně houbičkou nebo hadříkem.

Nepoužívejte suché čištění - plíseň nikdy nedrhněte na sucho – uvolníte tím spóry do vzduchu, což může vést k dalšímu šíření a zdrvaotním problémům.

Ošetření a prevence sádrokartonu proti opětovnému vzniku

Použijte penetraci s protiplísňovou složkou - například Primalex Mykostop penetrace nebo Sanatherm penetrace, zpevní povrch sádrokartonu a zlepší přilnavost barvy.

Aplikujte protiplísňovou barvu - v koupelně je vhodná paropropustná, omyvatelná a odolná barva jako Dulux Kitchen & Bathroom – speciálně vyvinutá pro vlhké prostory, Jupol Citro – barva s protiplísňovou ochranou a citronovým extraktem proti vlhkosti, nebo Remal Protiplísňový – ideální na sádrokarton, odolný vůči kondenzaci.

Zajistěte lepší větrání - pokud plíseň vznikla kvůli špatné ventilaci, zkuste instalovat ventilátor s čidlem vlhkosti, častěji větrat – (ideálně ihned po koupání) nebo používat odvlhčovač v případě vyšší vlhkosti (nad 60 %).

Pravidelně sledujte stav stěn – pokud se plíseň opět objeví, může být problém hlubší (např. voda pronikající za sádrokarton).

Kdy je nutná výměna sádrokartonu?

Pokud se plíseň vrací opakovaně, může být už prorostlá do struktury desky.
Pokud je sádrokarton měkký, drolí se nebo je cítit zatuchlý zápach.
Pokud je plíseň na velké ploše nebo na zadní straně desky.

V takovém případě je nejlepší postižený kus vyříznout, vyměnit za nový (nejlépe impregnovaný zelený sádrokarton do vlhkých prostor) a preventivně ochránit novou stěnu penetrací a speciální barvou.

Co je to chytrá houba?

Chytrá houba je lidový název pro biologický přípravek proti plísním obsahující Pythium oligandrum – specifický druh mikroskopické houby, která dokáže přirozeně likvidovat škodlivé plísně, kvasinky a některé bakterie.

Jak chytrá houba funguje?

Chytrá houba neprodukuje toxiny, místo toho se živí buněčnými stěnami škodlivých hub a plísní. Po spotřebování „potravy“ sama odumře, aniž by v interiéru zůstávaly škodlivé látky. Proto se často využívá jako ekologická alternativa k chemickým prostředkům proti plísním.

Při odstraňování plísní na zdech a ve stavebních konstrukcích se aplikuje ve formě postřiku nebo nátěru na zdi postižené plísní. Efektivní je především na vlhké stěny, koupelny, sklepy nebo podlahy.

Přípravky s chytrou houbou

Fermit Pythie Biodeur – na odstranění plísní ze stěn a fasád
Pythie Bio – univerzální roztok proti plísním v domácnosti
Chytrá houba Ecosin – pro dezinfekci zvířecích pelíšků a chovných prostor.
Bio Repel - univerzální přípravek, který se smíchá s vodou, a nanáší na zdi, případně jej lze přídat i do malířské barvy.