Moderní architektura ve světě XXIV. - Kunsthaus Graz
03.11.2009
Přátelský mimozemšťan. Právě tak, respektive jako "friendly alien", je nazývána budova Domu umění v rakouském Štýrském Hradci. Kunsthaus Graz, který zde byl dokončen před šesti lety, se stal nejen novou funkční výstavní platformou, ale i novodobou ikonou jinak historického města.
Neobvyklá stavba oblých tvarů, z níž jako póry strašlivé ropuchy trčí podivné nozdry, vyplouvá nad starou zástavbu jako neznámý živočich z nedaleké řeky Mur. Někomu evokuje zvíře, jinému mrak na obloze nebo kosmickou vzducholoď - jedno je však neoddiskutovatelné: jedná se o jedinečnou budovu, tak trošku připomínající tvorbu Jana Kaplického a londýnského studia Future Systems. Nikde žádný pravý úhel, inspirace přírodou a zároveň citlivé umístění do stávající zástavby v samém srdci města.
Budova Kunsthausu je pozoruhodně slepena s takzvaným Železným domem (Eisernes Haus) z poloviny 19. století, který je díky svému ocelovému skeletu nejstarší svého druhu v Evropě. Historická stavba J. B. Withalma byla společně s výstavbou "kamarádského vetřelce" zrekonstruována. Stejně jako plazící se stvůra akceptuje těsné sousedství této památky, nesobecky vzdává hold i dalším pamětihodnostem města, kterými je obklopena - například z jedné z 16 nozder je oknem nádherný výhled přímo na symbol Grazu, Hodinovou věž (Uhrturm).
Autory Domu umění, který se stal nejen výstavním prostorem rozličných expozic, ale také místem nejen kulturních setkávání a diskusních happeningů, jsou londýnští učitelé Peter Cook a Colin Fournier. Projekt o celkové užitné ploše přes 11 tisíc metrů čtverečních byl během dvou let postaven za 40 milionů Eur. Dílo bylo vybudováno u příležitosti otitulování Grazu Evropským městem kultury roku 2003, kdy byl Kunsthaus nejen dokončen, ale i slavnostně otevřen.
Dvojice britských architektů není jedinými otci monumentálního kolosu. Velkou zásluhu na unikátnosti komplexu má také berlínské studio pro umění, architekturu a technologie realities:united, které pro Kunsthaus Graz vytvořilo jedinečný koncept nazvaný BIX. Němečtí kreativci na východní fasádu namontovali síť 930 kruhových zářivek integrovaných do plexiskla, které je díky regulaci intenzity světla možné využít k prezentaci světelných expozic přímo venku na nábřeží. Název BIX dala "mediální" fasádě, která symbolizuje fúzí architektury s novými technologiemi, slova "big" a "pixel".
Multifunkční místo pro výstavy, setkání a další akce současného umění, nových médií či fotografie, které je působivé nejen zvenku svým pláštěm - kůží, ale i vnitřním uspořádáním z velké části prosklených a zároveň zajímavě osvětlených prostor, je otevřeno každý den kromě pondělka od 10 do 18 hodin. Vstupné pro dospělého stojí 7 Eur, školáci zaplatí 3 Eura a děti do 6 let mají vstup zdarma.
Autor: efa
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Článek byl zobrazen 12296 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.