Moderní architektura IX. - Loosova vila
24.06.2005
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Vilu nechal postavit pro sebe a svou manželku Miladu významný český podnikatel František Müller, spolumajitel velké domácí stavební firmy Kapsa a Müller, která často zkoušela nové technické metody. Adolf Loos, jemuž zadavatel svěřil návrh projektu, vytvořil dům na základě individuálních potřeb manželského páru - tedy ne pro okolojdoucí, ale pro jeho obyvatele, což je obrovským přínosem této stavby. Loss tak vedle architekta sehrál i roli psychologa.
Uznávaný architekt, který prohlásil, že jde o jeho nejkrásnější dům, je autorem návrhu interiérů včetně svítidel a nábytku, přičemž ztělesnil myšlenky svého "Raumplanu" (= místnosti leží v různých výškových úrovních, které vzájemně propojují schodiště). S realizací celého projektu mu vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pomáhal již zmíněný architekt Karel Lhota.
V prostorné vile nechybí obývací pokoj s mramorovými obklady, mahagonová jídelna s kulatým stolem, dámský budoár s japonským dekorem, knihovna, ložnice, šatny, dva dětské pokoje, pracovna či apartmá pro služebnictva. Součástí domu je i terasa, letní jídelna, prádelna, sklepy, kotelna nebo garáž.
Do roku 1948 byl dům obytný, poté však byla Müllerova vila znárodněna a sídlily tady kanceláře SPN a paradoxně i Ústavu marxismu-leninismu. Po sametové revoluci byl Loosův skvost vrácen v restituci dceři Evě, která jej nabídla k prodeji. Objekt nakonec koupil pražský Magistrát, který posléze připravil jeho obnovu, a tak od roku 2000 je vila zrekonstruována a jako národní kulturní památka a muzeum přístupná veřejnosti.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura VIII. - Ještěd
Moderní architektura VII. - Od pomníku k metronomu
Moderní architektura VI. - Baťův mrakodrap
Článek byl zobrazen 17725 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Architekti a projektanti

Nový stavební zákon a projekty rodinných domů
Od 1. 7. 2024 začal platit nový stavební zákon. Zavedených změn je celá řada, zaměřili jsme se na ty, které se týkají projektování novostaveb typových a individuálních rodinných domů.

Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.

Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Dvě stovky kilometrů za Polárním kruhem ve švédské vesničce Jukkasjärvi začal před pár dny, jako tomu je každoročně už patnáct let, vyrůstat hotel z ledu a sněhu. Pokud si myslíte, že se v ledovém království nedá bydlet, jste na omylu.

Vinný sklep v domě, nebo v bytě?
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?

Moderní architektura V. - Danube House
Zářnou ukázkou moderní architektury 21. století je kancelářská budova na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. První vlaštovka odvážného projektu River City Prague je totiž vedle zajímavého architektonického řešení jednou z prvních ekologických staveb nejen u nás, ale i ve světě.

Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.

Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Určitě ho má mnoho z vás doma. Maličký hlavolam z několika špičatých kostiček, ze všech stran různě šikmo zkosených, z nichž je možné poskládat hvězdičku. Možná právě jej anebo jen obyčejné papírové origami měli před očima španělští architekti ze studia Mi5 Arquitectos při přípravě projektu centra pro mladé poblíž španělského Madridu. Alespoň plány na oficiálním webu vypadají přesně jako návody na papírové skládačky.

Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Obří golfový míček. Přesně tato tři slova asi nejlépe vystihují podobu kulovité dominanty švédské metropole. Tou je hala Globen neboli Globe Arena, víceúčelový stadion, který nejvíce proslavil hokej (plocha je zaledněna nepřetržitě od září do dubna), ale podobně jako v české Sazka Areně se zde koná vedle sportovních akcí také řada kulturních vystoupení.