Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
24.08.2005
Neodmyslitelným symbolem pražských Dejvic je hotel Internacionál, který se stal nejen ikonou architektury socialistického realismu a vlajkovou lodí komunistického režimu, ale i ústředním motivem Hřebejkova muzikálu Šakalí léta zasazeného 50. let 20. století.
Lomonosova univerzita nebo Sen šíleného cukráře - takové přezdívky si za uplynulých 50 let stavba vysloužila. Tu první naprosto oprávněně, neboť pražský hotel skutečně vypadá jako moskevský originál. I oficiálních názvů má hotel několik - vedle Internacionálu, jak se mu nejčastěji říká, se jmenoval také Družba, Hotel Čedok, po revoluci Holiday Inn a nyní nese název Crowne Plaza.
Pozoruhodná šestnáctipatrová budova podle návrhu architekta Františka Jeřábka vznikala v letech 1952 až 1954 na základě rozhodnutí tehdejšího ministra obrany a zetě Klementa Gottwalda v jedné osobě, Alexeje Čepičky - podle něj se hotelu někdy říká rovněž Čepičkův barák.
Traduje se historka, podle které si Čepička myslel, že se slavnostního otevření zúčastní sám Stalin, a proto nechal středovou budovu oproti originálu zvýšit, aby se na schody ve vstupní hale vešlo všech 44 tehdejších generálů.
Stavba sestává ze dvou nižších křídel a ústřední nejvyšší budovy vyhnané do arkády s patnáctitunovým kalichem, špicí a železnou zelenou hvězdou. Pozoruhodný není jen honosný exteriér hotelu, ale také jeho interiér.
Vedle pokojů a dalších místností byla v budově vystavěna také zimní zahrada uzpůsobená i pro tropické rostliny, protiatomový kryt či vyhlídkové terasy. Budova byla vevnitř bohatě vyzdobena - malbami, sgrafita, freskami a gobelíny, nechyběla ani nástěnná mozaika nebo skleněné reliéfy.
Při rekonstrukci v 90. letech byl protiatomový kryt přestavěn na šatny učňů a zaměstnanců hotelu, velkou část původního zařízení se však podařilo uchovat, obzvláště pak vybavení z ušlechtilého dřeva nebo mramoru.
Dnes hotel Crowne Plaza, který je zařazen na seznamu kulturních památek, nabízí 254 klimatizovaných pokojů a apartmánů a 18 plně vybavených konferenčních místností pro deset až 400 delegátů. Nechybí tady ani restaurace, vinárna či koktejl bar.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř Ostrava
Moderní architektura XII. - Dům U Černé Matky Boží
Moderní architektura XI. - Divadlo loutek Ostrava
Článek byl zobrazen 12689 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Architekti a projektanti

Loftcube nabízí mobilní bydlení na střechách domů
Pokud hodně cestujete mezi velkými městy, pak je právě pro vás jako dělaný unikátní projekt bydlení v buňce německého designéra Wernera Aisslingera nazvané loftcube. Jeho domeček totiž může cestovat přímo s vámi - na vybranou a pronajatou střechu mrakodrapu či panelového domu vám ho vždy jednoduše přemístí helikoptéra

Studentské projekty 2009/2010
Společnost ŠPINAR – software s.r.o. si vás touto cestou dovoluje oslovit a pozvat vaši školu a vaše studenty k účasti na 4.ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010.

Moderní architektura XXIX. - Penzion pro seniory Hvězda
V místě bývalé zahrádkářské kolonie v šestém pražském obvodě vyrostl před necelými dvěma lety nový Penzion pro seniory s názvem Hvězda. Jedná se o moderní jednopatrový pavlačový zvlněný dům určený k bydlení starých lidí.

Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.

Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.

Moderní architektura XVII. - Sazka Arena
Velmi sledovaným objektem moderní architektury se stala před nedávnem víceúčelová hala Sazka Arena. Objekt vznikal od září 2002 do března 2004 na rozhraní pražských Vysočan a Libně v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka, a to zejména kvůli loňskému hokejovému šampionátu.

Rekonstrukce rodinného domu OKAL
Názor na bydlení se vyvíjí spolu s měnícím se životním stylem. V naší republice stále ještě většina výstavby rodinných domů postavených do roku 1989 čeká na svou rekonstrukci. Výrazně se změnily nároky uživatelů na standardy vybavení rodinných domů, dle druhého pohledu jsou instalace staré 20 let a více nevyhovující z hlediska technického.

Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.