Čeká vás investice do nového kotle na tuhá paliva?
02.08.2012
Majitelé starších kotlů na tuhá paliva asi nebudou výskat radostí. Vzhledem k tomu, že došlo ke zpřísnění norem na provoz a složení emisí, budou muset zainventovat do modernějších zařízení. Na dražší kotel s nižšími emisemi si bude muset v nadcházejících deseti letech odložit finance až půl milion českých domácností.
V roce 2014 úplně skončí prodej starších a novým normám nevyhovujících kotlů. O osm let později, tedy v roce 2022 s nimi již nebude možné topit vůbec. Novela zákona o ochraně ovzduší vstoupí v platnost 1. září roku 2012 a tím se radikálně změní podmínky provozování domácích kotlů na tuhá paliva. Pokud také patříte k majitelům starších, podle nového zákona již nevyhovujících kotlů, musíte se připravit na výdaje spojené s revizemi vašeho stávajícího zařízení. Mnoho českých domácností si pak bude muset do roku 2022 pořídit kotel dokonce úplně nový. I když staré kotle novela přímo nezakáže, nebude možné je prakticky provozovat – neprojdou totiž revizemi a jejich majitelé by platili vysoké pokuty. To si raději každý pořídí kotel nový, normám vyhovující.
V zimě při pohledu na kouřící komíny, které svým zápachem obtěžují okolí, každého jistě napadne otázka, čím ti lidé topí? Mnohdy je ale důležitý také fakt, v čem topí. Technické požadavky na kotle určené pro rodinné domy ustanovuje od roku 2000 evropská norma ČSN EN 303-5. Podle této normy jsou kotle na pevná paliva rozděleny do 3 základních tříd, většina kotlů v rodinných domech však splňuje pouze 1. a 2. třídu.
1. třída 25000 mg/m3(při této hodnotě kotel značně kouří) - klasické kotle
2. třída 8000 mg/m3
3. třída 5000 mg/m3 (pouhým okem neviditelný kouř) - zplynovací kotle
Kotle na tuhá paliva splňující podmínky nižších emisních tříd se od začátku roku 2014 přestanou prodávat. Pokud si tedy někdo chce pořídit levný kotel této třídy a počítá s jeho desetiletým provozem, měl by si s jeho koupí pospíšit. Kotle patřící do těchto emisních tříd bude možné provozovat právě pouze zmiňovaných deset let, do roku 2022. Poté bude nutné zakoupit kotel nový, který bude splňovat přísnější nároky na účinnost a emise oxidu uhelnatého. Cílem zákona o ochraně ovzduší je mimo jiné eliminace lokálních znečišťovatelů. Průběžné revize kotlů na tuhá paliva tak budou povinné.
Kotle na tuhá paliva Rojek. Při jednoduchém vložení 17 litinových roštů lze v kotli přikládat manuálně a spalovat i vlhké dřevo, štěpku, piliny, hobliny a to vše v režimu dvojího hoření.
Nový zákon se vztahuje na zařízení s výkonem od 10 do 300 kW a teplovodním okruhem, což je většina kotlů na tuhá paliva v českých domácnostech. Od 1. ledna roku 2017 budou mít domácnosti povinnost na základě požadavku příslušného obecního úřadu předložit revizi kotle, pokud tak neučiní, bude jim hrozit pokuta ve výši až 20 tisíc korun. Revizi bude nutné podstoupit každé dva roky. Podle odhadů se cena za revizi včetně seřízení kotle bude pohybovat okolo 1500 Kč.
Díky novému zákonu se podstatně zlepší ovzduší, především tedy v menších městech a na vesnicích. Právě ty vinou špatných kotlů a spalováním nevhodného paliva bývají nejvíce postiženy lokálním znečištěním vzduchu. Instalací nových kotlů s vyšší účinností navíc jednotlivé domácnosti uspoří na nákladech na vytápění. V sousedních státech jako je Rakousko a Německo je tato přísná norma EN 303-5 už nějakou dobu dodržována, s klasickými kotli se tam již prakticky nesetkáte. V těchto zemích je povolen pouze prodej kotlů 3. třídy.
Automatický kotel Defro Akm uni na hruboprach, pelety a obilí a automatický kotel Defro Eko Duo Plus uni na hruboprach, pelety a drobné uhlí. Cena od 60 000 Kč. Foto: Bohemia Solar s.r.o.
Souhrn změn v souvislosti s novelou zákona o ochraně ovzduší:
Leden 2014 – dojde k ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva splňující podmínky 1. a 2. emisní třídy podle normy ČSN EN 303-5
Leden 2017 – na základě požadavku obecního úřadu bude již povinností předložit doklad o revizi domácího kotle na tuhá paliva
Leden 2018 - ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva 3. emisní třídy podle normy ČSN EN 303-5
Září 2022 – každá domácnost bude povinna prokázat, že jejich kotel splňuje podmínky minimálně 3. emisní třídy, podle ČSN EN 303-5. V případě, že tak neučiní, může dostat vysokou pokutu - až 50 000 Kč. Kotle nižších tříd právě z těchto důvodů již nebude možné prakticky provozovat.
- jap -
Související články
Energetická náročnost staveb
Systémové komíny EKO
Kvalita, funkčnost a jistota – to je gabotherm!
Dřevostavby je levnější vytápět elektřinou než plynem. Jak je to možné?
Čištění a revize komínů
Článek byl zobrazen 35950 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.